Де-юре медицина в Україні безкоштовна, де-факто всі пацієнти платять
На прес-конференції неурядової організації запропонували шляхи рішення проблеми неформальних платежів у лікарнях і обґрунтували, чому благодійні фонди повинні бути прозорими і регулярно звітуватися.
17 листопада представники «Інституту аналітики та адвокації» провели у прес-центрі Чернігівської облдержадміністрації прес-брифінг з приводу презентації результатів програми подолання неформальних платежів у закладах охорони здоров’я, метою якої було допомогти зробити діяльність благодійних фондів на їхній території максимально прозорою. Спікерами на ньому були керівники Управлінь охорони здоров’я Чернігівської міської ради та Чернігівської обласної державної адміністрації, а також головних лікарів лікувальних закладів міста.
Серед персоналу лікувальних закладів Чернігівщини часто звучить думка, що медицина сьогодні недофінансовується, і потрібно шукати шляхи, щоб це виправити. Де-юре медицина в Україні безкоштовна, проте де-факто майже всі пацієнти платять, і це ні для кого не секрет. Вкотре порушили питання щодо діяльності благодійних фондів при лікарнях, що збирають пожертви з пацієнтів.
Головний лікар Чернігівської міської лікарні №3 Віктор Янголь не заперечує, що до їхнього закладу надходять благодійні внески, але стверджує, що це не забаганка, а насамперед необхідність. “Кошти, які отримує наша лікарня, йдуть виключно на медикаменти та лабораторні дослідження. Ці гроші ні в якому разі не потрапляють до кишень лікарів та керуючих лікувально-профілактичним закладом,” – заявив Віктор Іванович.
— За ідеальних обставин благодійні фонди — це джерело для фінансування медицини, вони можуть сприяти розвитку лікарень, підвищенню якості медичних послуг, — озвучила регіональний координатор Тетяна Романова. — І для того, аби пацієнти довіряли таким фондам, вони мають бачити прозорість в їх роботі, його звітування, розуміти, куди ідуть кошти. Саме це і є головною метою для створення умов прозорої та підзвітної роботи фондів.
На місцевому рівні це питання вирішилось ще у 2015 році.
Найцікавіше про проблеми медицини та навколо благодійних внесків — у відеопублікації, яка з’явиться на шпальтах нашого видання 17 листопада після 14.00
За результатами роботи у місті Чернігові на території 4 лікувально-профілактичних закладів міського підпорядкування із 9 діють благодійні фонди. Така ж кількість лікувально-профілактичних закладів підписали договори про співпрацю з благодійними фондами, що працюють на їх території. У розрізі публічного звітування 67% лікувально-профілактичних закладів міського підпорядкування міста Чернігова (6 із 9 ЛПЗ) розміщують інформацію про надходження благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб та напрямки їх використання. Зазвичай, це відбувається біля реєстратури ЛПЗ або біля відділення банку. До цих лікувально-профілактичних закладів відносяться: міські лікарні №1, №2, №3, Міський пологовий будинок та Міська стоматологічна поліклініка, у міській ліукарні №4 працює лікарняна каса.
Зараз же пропонуємо поширити позитивну практику на рівні Чернігівської області.
Заступник начальника Управління охорони здоров’я ОДА Алла Здор заявила, що підтримує ініціативу щодо запровадження прозорості благодійних внесків, та має намір рекомендувати обласним лікарняно-профілактичним закладам також підписати договір про співпрацю з благодійними фондами на прикладі міських лікарень.
Довідка: програму протидії поборам у закладах охорони здоров’я реалізує Інститут аналітики та адвокації за підтримки МФ «Відродження».