Депутати Чернігівщини про життя-буття області та держави
Наприкінці травня 2018 року відбулася тринадцята сесія Чернігівської обласної ради сьомого скликання, яку провів її голова Ігор Вдовенко. У засіданні взяли участь очільник обласної державної адміністрації Валерій Куліч, перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук та заступник голови обласної ради Арсен Дідур, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, представники громадських організацій та засобів масової інформації.
Керівники облдержадміністрації, обласної ради та депутати поспілкувалися з журналістами й відповіли на актуальні запитання (коментарі читати нижче).
Депутати схвалили звіт про виконання обласного бюджету за І квартал цього року. Цей фінансовий документ затверджено по доходах у сумі 2 267 191,5 тис. грн, по видатках у сумі 2 107 310,0 тис. грн та по кредитуванню у сумі 141,9 тис. грн.
Обранці від громад внесли зміни до Програми покращення матеріально-технічного забезпечення заходів територіальної оборони, військових частин та правоохоронних органів, які беруть участь в антитерористичній операції та дислокуються на території Чернігівської області, на 2018 рік. Корективи до цього документу прийняті з метою забезпечення транспортних перевезень особового складу військових частин, правоохоронних органів, оскільки з початку року кошти, передбачені Програмою для цього напрямку, вже використані у повному обсязі. Тому, у зв’язку зі збільшенням рейсів по перевезенню військовозобов’язаних, військовослужбовців, співробітників правоохоронних органів до військових частин, зони проведення операції та у зворотному напрямку, а також членів родин загиблих та поранених військовослужбовців, обсяг фінансування даного напрямку роботи збільшено на 190 тис. грн.
Депутатський корпус погодив виділення лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування лісами товариству з обмеженою відповідальністю «ФОРМІКАБУД». Цим рішенням виділено лісові ділянки площею 106,3 га, що знаходяться на території Остерської міської ради Козелецького району, строком на 25 років без зміни цільового призначення та без вилучення у постійного користувача. Зазначені лісові ділянки будуть використовуватися для створення зони рекреаційного призначення та розширення парку дикої природи.
Депутати схвалили зміни до Програми стимулювання до запровадження енергоефективних заходів населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів Чернігівської області на 2018-2020 роки. Це рішення ухвалено у відповідності до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 року № 158 до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження,
Також депутати надали згоду на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Чернігівському районному дочірньому спеціалізованому агролісогосподарському підприємству «Чернігіврайагролісгосп» комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради.
Депутатський корпус схвалив внесення змін до Переліку видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік, затвердженого рішенням обласної ради від 28 березня 2018 року. Це рішення прийняте тому, що на території РЛП «Ялівщина» було виявлено ураження соснових насаджень верхівковим короїдом. На основі проведених на початку травня цього року досліджень, було встановлено факт пошкодження 720 дерев сосни звичайної. Аби попередити суттєве збільшення кількості ураження дерев до переліку видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік включено напрям «Проведення заходів з впровадження інтегрованих методів захисту лісу від стовбурових шкідників в РЛП «Ялівщина» на загальну суму 199,0 тис. грн.
У зв’язку із реорганізацією Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації шляхом приєднання до Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації та створенням нової структури ОДА – Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації на сесії було погоджено внесення змін до додаткового переліку видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік.
Народні обранці затвердили також внесення змін до Програми охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2014-2020 роки у зв’язку із корективами у Переліку видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на нинішній рік.
Без зауважень прийнято рішення, які були проаналізовані та обговорені під час засідань президії та профільних постійних комісій, а саме: «Про погодження додаткового ліміту використання лісових ресурсів при заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійсненні побічних лісових користувань на 2018 рік для державного підприємства «Ніжинське лісове господарство», а також «Про встановлення розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення) об’єктів, що споруджуються за рахунок коштів обласного бюджету, в тому числі за рахунок субвенції з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, субвенцій з місцевих бюджетів обласному бюджету».
Погодивши важливі нагальні документи, депутати облради ухвалили зміни до низки галузевих програм. В їх числі: «Про внесення змін до обласної цільової довгострокової програми «Мистецька освіта Чернігівщини» на 2011-2025 роки», «Про внесення змін до Цільової програми проведення археологічних досліджень в Чернігівській області на 2013-2020 роки», «Про внесення змін до обласної цільової Програми розвитку туризму в Чернігівській області на 2013-2020 роки».
Внесення корективів до цих документів серед іншого пов’язано із запровадженням реформи децентралізації, передачею повноважень державних органів у сфері культури об’єднаним територіальним громадам. Крім того, зміни викликані тим, що програми довгострокові і з часу їх затвердження відбулося значне підвищення заробітної плати та вартості енергоносіїв. Загальний обсяг орієнтовного фінансування суттєво збільшується у порівнянні із показниками затверджених програм. При цьому виділення коштів для реалізації програм здійснюватиметься, виходячи з їх конкретних завдань і реальних можливостей обласного бюджету в межах загального обсягу асигнувань, передбаченого головному розпоряднику коштів.
У блоці питань управління комунальною власністю відповідними рішеннями сесії погоджено розподіл орендної плати комунальному підприємству «Діловий центр» Чернігівської обласної ради та встановлення зменшеного розміру орендної плати Чернігівській міській громадській організації «Пласт-Арт».
Приймаючи рішення стосовно обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території Чернігівської області у нічний час, яке на розгляд сесії вніс депутат обласної ради Сергій Пащенко, свої пропозиції та зауваження висловили його колеги Олег Авер’янов та Анатолій Хавило.
На пленарному засіданні народні обранці Чернігівщини ухвалили також низку звернень.
Схвальними оваціями відреагували громадські активісти на прийняття депутатами Звернення Чернігівської обласної ради до Президента України Порошенка Петра Олексійовича, Голови Верховної Ради України Парубія Андрія Володимировича, Прем’єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича щодо підтримки законопроекту №7190 «Про визнання добровольців учасниками бойових дій, їх соціальний і правовий статус», яке вніс на розгляд сесії голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО Микола Дейкун.
Крім того, затверджені депутатським корпусом Звернення стосуються спроб маніпуляції свідомістю українських громадян телевізійним каналом «Інтер», а також присвоєння імені Леоніда Каденюка одній із вулиць у місті Києві та місті Чернігові, підтримки прийняття законопроекту №3112-1 «Проект Виборчого кодексу України», встановлення ціни на скраплений газ, недопущення зниження вартості закупівлі молока від індивідуальних домогосподарств, удосконалення правових аспектів використання торфових ресурсів України і щодо тиску на органи місцевого самоврядування.
Також депутати підтримали запити своїх колег Миколи Бутенка, Ірини Грозенко, Анатолія Хавила та Ольги Чередник щодо виконання робіт з ремонту автомобільних доріг загального користування на території Данилівської сільської ради Менського району: Мена – Данилівка, Данилівка – Веселе, виконання робіт з ремонту автомобільної дороги територіального значення Борзна – Комарівка та виконання робіт з ремонту моста, який знаходиться у селі Стрільники Бахмацького району на автодорозі Т-25-23.
Валерій Куліч: «Пишаюся тими досягненнями, які ми зробили разом!»
Після завершення сесії обласної ради очільник облдержадміністрації Валерій Куліч та голова обласної ради Ігор Вдовенко поспілкувалися з журналістами (записав розмову Сергій Дзюба).
– Валерію Петровичу, яка фінансова ситуація на Чернігівщині?
– Кошти є. Бюджети громад ідуть із перевиконанням на 25-30 відсотків у цілому по області. Що стосується економічних показників, то ми працюємо за планом.
– Актуальне питання – дороги. Що наразі планується зробити влітку?
– Зараз у нас відбувається процедура торгів. Цього року вперше у нас запрацював дорожний фонд. І облдержадміністрація отримала на баланс усі дороги місцевого значення. Плануємо до 10 червня завершити процедуру торгів і, сподіваюся, в другій декаді червня будівельні організації з’являться на ремонті доріг. Оці кошти розподілені по всіх районах, згідно з мережею, котру вони мають. Кожен район уже визначився з тими місцевими дорогами, які ремонтуватимуться цього року. А щодо державних доріг, де, як відомо, відповідальність несе «Укравтодор», то, ви бачите, роботи вже проводяться в повному обсязі і в плановому режимі.
– Сесія ухвалила звернення до керівників держави про визнання наших добровольців учасниками бойових дій. Яка Ваша особиста позиція?
– Я переконаний, що це питання потрібно вирішувати. Адже ігнорувати добровольців у країні, яка воює, – це неправильно! Так, є певні складнощі, бо свого часу, ви знаєте, до чорнобильців, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, багато хто просто «поприписувався», щоб отримати незаслужені пільги. Були такі випадки. Так само зараз і до добровольців дехто намагається приписатися… Однак це ні в якому разі не применшує заслуг усіх патріотів, які за покликом серця пішли на фронт і ризикували життя, захищаючи Вітчизну. Багато з них загинули, втратили своє здоров’я на війні. Тому, безумовно, обов’язок нашої держави врегулювати це питання.
– Чи справдилися Ваші очікування від великого економічного III Форуму інвестицій та експорту Чернігівщини, який відбувся нещодавно?
– Безперечно, справдилися. Дуже цікаві проекти! І саме економічний форум дозволяє їх презентувати. Бо ми часом ходимо поряд і не розуміємо, не знаємо, що є такі ідеї та напрацювання. Тому я очікую багато колосальних перспектив. І, до речі, зараз ведеться немало перемовин про відкриття різних підприємств у нашій області. Тож такі форуми – дуже потрібні!
– Прокоментуйте сьогоднішнє рішення обласної ради про обмеження реалізації алкогольних і слабоалкогольних напоїв та пива на території Чернігівщини у нічний час.
– Згідно із законом, який прийнятий Верховною Радою, це питання належить до компетенції місцевого самоврядування. Те, що ми сьогодні прийняли, має рекомендаційний і, скажемо так, політичний зміст. Обласна рада з цього питання поставила свою політичну оцінку. Однак, звісно, ми не можемо на всій території Чернігівської області юридично заборонити продаж у нічний час алкоголю і тютюну. Тому що це, ще раз наголошую, – виключно компетенція місцевого самоврядування – місцевих громад, – зазначив голова облдержадміністрації Валерій Куліч.
– Втім, дехто звинувачує обласну раду в тиску на місцеві громади…
– Взагалі, кожен наш депутат обирався від відповідної громади, тому має повне право та обов’язок співпрацювати з громадою. І в цьому питанні також, – переконаний голова обласної ради Ігор Вдовенко.
– Думаю, якраз облрада, як орган обласний, де обрані депутати з усієї Чернігівщини, підкреслила позицію і депутатського корпусу, й, безумовно, громадськості. Адже, згідно зі звернень, які ми маємо, жителі не хочуть, щоб у нас уночі продавали алкоголь і цигарки, – аргументував Валерій Куліч. – І таке рішення привертає увагу керівників місцевих громад до цього питання.
– Втім, деякі керівники на місцях не задоволені – мовляв, втрачаються кошти!..
– Здоров’я і життя людей та майбутнє нації – важливіше, – підсумував голова ОДА. – Все-таки потрібно заробляти гроші, розвиваючи економіку, а не на торгівлі алкоголем і тютюном.
– Як Ви особисто ставитеся до пропозиції, щоб у Чернігові була вулиця Леоніда Каденюка?
– Я вважаю, що така вулиця повинна бути. Леонід Каденюк пов’язаний із Чернігівщиною. Він – перший космонавт незалежної України і, справді, – видатна людина!
– Звісно, вулиця на честь космонавта, Героя України Леоніда Каденюка в Чернігові має бути, – переконаний Ігор Вдовенко. – До речі, Валерій Куліч навчався в тому ж закладі, що й Леонід Каденюк. Тож яка може бути позиція у Валерія Петровича з цього приводу?! – посміхається.
– Нинішня сесія – рекордно коротка…
– Взагалі, є прохання від депутатського корпусу, щоб сесії обласної ради проводилися частіше, з коротшим переліком питань. Думаю, у цьому є сенс.
– Валерію Петровичу, прокоментуйте, будь ласка, нинішні чутки про Вашу відставку…
– Я призначений на цю посаду Петром Олексійовичем Порошенком, Президентом України. Відповідно, він мене може звільнити, якщо буде така його воля, і тоді, безумовно, я піду з цієї посади… Відверто кажучи, протягом цих трьох років я стомився коментувати усілякі чутки. Сьогодні я працюю, виконую свої обов’язки. А якщо звільнять, то мені є чим займатися!
– А Ви самі хочете звільнитися?
– Це – виключно компетенція Президента України. Це – його право. Я готовий прийняти будь-яке його рішення. З Чернігівщини нікуди не подінусь – у будь-якому випадку, житиму та працюватиму тут.
– Не шкодуєте, що, очоливши ОДА, склали повноваження народного депутата України?
– Абсолютно не шкодую, тому що три роки, які я провів на цій посаді, вважаю, вдалими і роботу голови облдержадміністрації – цікавою. Спільно з депутатським корпусом обласної ради нам вдалося забезпечити стабільність на Чернігівщині, тож я пишаюся тими досягненнями, які ми зробили разом!
Наші депутати: активні, небайдужі, злагоджені!
Валерій Колоша, депутат облради від Аграрної партії України, директор ПСП «Пісківське» (с. Піски Бахмацького району):
– Валерію Петровичу, яка зараз ситуація в аграрній галузі? Українські сільгоспвиробники активно захищають свої права та протестують проти продажу землі.
– Коли була нещодавно сесія Верховної Ради, ми там, під парламентом, вимагали відшкодування ПДВ за олійні культури, зокрема за сою. І все-таки депутати до нас дослухалися, більшістю голосів ухвалили рішення, важливе і правильне для аграріїв. Що стосується продажу землі, то сьогодні це питання поки не порушується в Україні, хоча, відверто кажучи, є тиск ззовні… Однак ми наполегливо відстоюємо свою позицію, щоб українська земля сьогодні не продавалася. Сільгоспвиробники Чернігівщини завершили посівну кампанію. Що турбує? Відсутність дощів, і це – за такої спеки. Тут уже, як Бог дасть! А так – ситуація, в принципі, стабільна.
– З обласною владою є порозуміння?
– Безперечно! У нас – взагалі, конструктивні та добрі стосунки. Немає жодних перешкод від обласної влади, навпаки – тільки допомога.
– У Києві відбулася Всеукраїнська аграрна рада. Ви взяли у ній участь?
– Так, я там побував. Були і представники з Європарламенту, колишній міністр із Литви, інші досвідчені фахівці. Всі вони чітко заявили, що будуть і надалі підтримувати українських аграріїв. Бо, попри всі нинішні труднощі, які переживає наша держава, ми – на правильному шляху. Взагалі ж, це був великий інвестиційний форум, на який з’їхалися сільгоспвиробники з усієї України. І це – справді дуже цікаво. Налаштовує на позитив та віру в світле майбуття нашої держави, котра все-таки має величезний потенціал!.. Бо, коли люди об’єднані, це – дуже потужна сила, здатна здолати всі негаразди.
– Аграрії ініціювали створення охоронної організації «Гайдамаки».
– В Україні відбулися рейдерські напади на фермерські господарства. Чернігівщина цього уникла, та в деяких областях нашої держави це сталося… Тому було створено громадське формування «Гайдамаки». До нього увійшли бійці з АТО. Це – організація, яка займається охороною наших підприємств. Вони – досвідчені професіонали, і роблять це на належному рівні, щоб люди у селах почувалися в безпеці. Сільські трудівники не повинні чогось боятися – хай від страху тремтять усілякі злодії та шахраї!
– Незабаром у вашому мальовничому селі Піски, на Бахмаччині, вже традиційно відбудеться великий фестиваль «Відродження українського села, його духовності і культури», який Ви так успішно організовуєте!
– Так, 9-10 червня, вже вп’яте, ми гостинно прийматимемо учасників. Причому цього року фестиваль буде не всеукраїнським, а міжнародним, адже в ньому візьмуть участь і талановиті закордонні митці… А мета фестивалю – відродження та збереження українських народних традицій, які передаються з покоління в покоління. Водночас ми й популяризуємо сучасне українське село. Адже хочемо, щоб наша молодь залишалася жити і працювати тут, щоб народжувалися діти, і села не зникали. На жаль, з кожним роком сіл в Україні та на Чернігівщині меншає. А це ж – колиска нашої культури та духовності!
– Хто виступатиме на міжнародному фестивалі цього року?
– Популярні естрадні артисти; фольклорні, хорові, танцювальні, дитячі колективи; поети і композитори; улюбленці публіки – українські козаки на баских конях, які віртуозно демонструватимуть своє мистецтво… Буде на що справді подивитися. Приїздіть, запрошуємо всіх бажаючих!
Олександр Демченко, депутат обласної ради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», начальник Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства:
– Олександре Григоровичу, настільки ефективно, на Вашу думку, зараз працює влада Чернігівщини?
– Вважаю, що діяльність нинішньою влади – достатньо ефективна для Придесення. Взагалі, я й сам, як начальник обласного управління, – частина цієї влади. І співпраця з головою облдержадміністрації Валерієм Кулічем та головою обласної ради Ігорем Вдовенком, – достатньо конструктивна. І наш депутатський корпус працює злагоджено, виключно в інтересах мешканців Чернігівщини. Приклад цього – й нинішня сесія обласної ради. Тому загалом ситуація – цілком стабільна.
– А яка тепер ситуація нині в лісовій галузі? Адже працівники лісового господарства раніше рішуче виступали проти запланованої концесії лісів?
– Так, це було. До речі, обласна влада нас щиро підтримала – і голова ОДА, й очільник облради, і колеги-депутати. Втім, зараз уже цю проблему вирішено. Вийшов указ Президента України Петра Порошенка про відміну тієї концесії. Тому всі ми працюємо в такому ж руслі, як і раніше, ефективно. Дякуємо, що і в цьому, принциповому для нас, важливому питанні, Глава держави працівників нашої лісової галузі цілком підтримав, поставився до наших проблем із розумінням. І, звісно, спасибі за допомогу та небайдужість обласній владі!
– Чи має лісове господарство зараз нагальні проблеми?
– Взагалі, в нас усе нормально. Єдина проблема всієї лісової галузі – це незаконні, самовільні спилювання і вирубка дерев (дубів) – у Чернігівському, Ніжинському, Остерському, Борзнянському, Прилуцькому лісгоспах… От і напередодні цієї сесії, було зафіксовано такий злочин – спіймали чотирьох браконьєрів, які спиляли дуби в Любецькому лісництві. За нинішній рік – це вже дванадцятий такий випадок на Чернігівщині. На жаль, поки що жодного покарання у тих справах не винесено, хоча на штрафних майданчиках стоять вантажівки зі спиляним лісом. А ми продовжуємо з цим боротися, проводимо рейди, зокрема і вночі, та виявляємо таких порушників закону. Проте вони відчувають свою безкарність, тому не бояться пиляти дерева. Звичайно, усіх браконьєрів має бути належно покарано.
Лариса Осадчук, депутат обласної ради від партії «Наш край»:
– Ларисо Анатоліївно, що Вас тепер хвилює вас, як депутата?
– Сьогодні актуальне питання децентралізації, яка має гарні починання; однак законодавчо це все ще настільки недосконале, що вирішувати багато питань на місцевому рівні нині досить складно, а то й неможливо. При цьому зараз у багатьох громадах не вистачає необхідних коштів та якісних кадрів, що я особисто знаю на прикладі мого Борзнянського району. Адже молодь не дуже хоче тепер жити в селі, а існуючі кадри застарілі і не мають необхідного потенціалу для ефективного функціонування ОТГ. А це в результаті впливає і на рівень роботи, й на соціальні питання в новостворених громадах. Адже, коли туди приходять досить суттєві субвенції, їх навіть не можуть ефективно використати на закупівлю тих же медикаментів чи обладнання. Звісно, є на Чернігівщині об’єднані територіальні громади – досить успішні. І з них треба брати приклад.
– Відомо, що партія «Наш край» працює в цьому напрямку.
– Так, «Наш край» дуже багато працює в об’єднаних територіальних громадах, зокрема, Ірина Вікторівна Грозенко, голова постійної комісії обласної ради з питань розвитку і реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції, активно займається цим питанням. Сподіваємося, що колись ми досягнемо необхідного рівня розвитку в ОТГ на Чернігівщині.
– Вже планується створення Борзнянської об’єднаної територіальної громади.
– Так, громаду орієнтовно заплановано створити восени. А зараз люди бачать, що основна інфраструктура залишається в Борзні, й тому населення схильне об’єднуватися саме в Борзнянську ОТГ. Взагалі ж, перші кроки – завжди важкі. Та, дивлячись на Кіптівську об’єднану територіальну громаду, яка була однією з перших новостворених у нашому регіоні громад, розумієш, що зараз вони вже мають пристойний досвід і стійко стоїть на ногах, тому і в інших громадах врешті все має бути добре!
Дмитро Іванов, депутат обласної ради від ВО «Батьківщина», голова постійної комісії з питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності та здійснення державної регуляторної політики:
– Дмитре Валерійовичу, як Ви оцінюєте діяльність обласної влади?
– Звісно, потрібно поліпшувати роботу всім. Як то кажуть, немає межі самовдосконаленню. Отож працювати ще треба багато!
– А депутатському корпусу обласної ради?
– Так само: покращуватися й активно, сумлінно трудитися.
– Що Вас зараз турбує, як депутата?
– Проблем – немало, наприклад, у медицині – нестабільна ситуація… Ніхто не знає, що ж буде завтра. Як вона функціонуватиме? Адже, відверто кажучи, у цій сфері, яка реформується, поки покращення не видно. Невідомо, кому віддаватиметься медична субвенція вже наступного місяця?! Чи будуть знову забирати кошти з місцевих бюджетів на медицину?!
– Ви собі вже обрали сімейного лікаря?
– Ні, ще не обрав, не мав поки часу. Взагалі, наразі невідомо, що буде з престижністю праці медиків та освітян? До речі, «Батьківщина» пропонувала додати для освітян 8 мільярдів гривень у проекті бюджету. От якраз їх тепер і не вистачає освіті…
– В обласній раді депутати все-таки працюють злагоджено. Але те, що відбувається в Києві, у нашому парламенті… Дехто відверто говорить, що цю Верховну Раду варто розігнати!
– Потрібне «перезавантаження» всіх гілок влади.
– Тобто Вас це не влаштовує?
– А Вас влаштовує?
– Ні, звісно.
– Ну, от, думаю, що багатьох не влаштовує. Люди це демонструють і на виборах в об’єднані територіальні громади. Ви ж бачите, хто і які результати отримує…
Анатолій Хавило, депутат обласної ради від Радикальної парті Олега Ляшка, голова постійної комісії з питань бюджету та фінансів:
– Анатолію Петровичу, Вас задовольняє співпраця між облрадою та облдержадміністрацією?
– Так, головне, що ця співпраця є, як і добрі стосунки між очільниками ОДА й обласної ради – Валерієм Кулічем та Ігорем Вдовенком. Між ними – повне порозуміння. Обидві гілки влади на Чернігівщині працюють ефективно і не конфліктують між собою, не «перетягують ковдру», на відміну від тієї ж Верховної Ради. Тобто ситуація в Чернігові – це добрий приклад для Києва, як треба співпрацювати!
– Постійні «розбірки» народних депутатів у нашому парламенті Вам не подобаються?
– По-моєму, їх давно вже треба розігнати! Хіба це робота? Коли по 25 разів ставиться питання на голосування, і вкотре не вистачає голосів для його прийняття. А в цей час деякі народні депутати спокійнісінько роздають собі інтерв’ю перед телекамерами. У залі немає кворуму, а вони «піаряться»!.. А як вони, отримуючи зарплати, ходять на сесії?.. От Ви, пане Сергію, постійно буваєте на президіях і сесіях обласної ради, висвітлюєте нашу діяльність. То знаєте, що я сумлінно тут буваю щоразу, не пропускаю ні сесії, ні президії. А як інакше? Та, якби я їх прогулював, не працював, як належить, мені було б соромно людям, своїм виборцям, в очі дивитися! Натомість, як себе поводять деякі народні обранці у Верховній Раді? Жах! А їм аніскільки не соромно…
– Що нового на Вашій рідній Борзнянщині?
– Є вже позитивний висновок щодо створення Борзнянської об’єднаної територіальної громади. Тому сподіваємося, що, можливо, восени пройдуть вибори.
Сергій Журман, депутат обласної ради від політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури та інформаційної сфери:
– Сергію Миколайовичу, як Ви оцінюєте ситуацію на Чернігівщині?
– Головна проблема в тому, що реформи, котрі плануються в Києві, не завжди доходять до населення в регіонах. А люди ж мають добре розуміти, чи реформування здійснюється саме в їхніх інтересах. І громадяни повинні завжди мати право вибору. Тобто всі ті реформи спочатку необхідно широко, публічно, прозоро та демократично обговорювати. Їх не можна примусово нав’язувати суспільству! Взагалі, не кожна зміна – дійсно потрібна і корисна, особливо у віддалених селах…
– Чи є цього року заборгованість перед освітянами?
– Як голова відповідної комісії, скажу, що зараз кошти для освітян є. Але, у зв’язку із запланованим підвищенням зарплатні і враховуючи те, що наша область є дотаційною, ми знову отримаємо проблему нестачі грошей на кінець року. Тому керівництву області необхідно буде працювати в напрямку дотацій обласному бюджету – з державного.
– Маєте власні пропозиції на цю сесію?
– Подаю свій проект щодо присвоєння одній із вулиць Чернігова імені видатного космонавта Леоніда Каденюка, який навчався в нашому льотному училищі і не так давно пішов із життя. Думаю, колеги-депутати підтримають.
Арсен Дідур, заступник голови обласної ради від Аграрної партії України:
– Арсене Володимировичу, яка Ваша оцінка роботи голови ОДА Валерія Куліча?
– Позитивна. Адже, завдяки своїм людським якостям – толерантності та ліберальності, Валерій Петрович створив усі передумови для хорошого бізнес-клімату на Чернігівщині і зростання нашої економіки. Якщо говорити про децентралізацію (а цей процес все-таки ініціювався не знизу, а згори), то голова облдержадміністрації зі своїм завданням впорався. Стосунки між ОДА та обласної радою – робочі, бувають ділові дискусії, і це – цілком нормально. Головне, немає конфліктів. Справа в тому, що сама структура обласної ради, яка зараз складається з шести фракцій, не передбачає ніякого авторитаризму. Тобто виборча система, коли різні політичні сили за відкритими партійними списками пройшли в обласну раду, заклала основи демократії та дискусій. Тому ми в обласній раді повинні домовлятися, знаходити консенсус, причому саме в інтересах жителів Чернігівщини. Я вважаю, що наша обласна влада зі своєю роботою справляється.
– Вдається аграріям, а Ви – один із них, відстоювати свою позицію на Придесенні?
– Думаю, у нас це виходить. Взагалі, Аграрна партія України, котру я представляю, це не тільки партія аграрного бізнесу. Фактично, це – середній клас, сконцентрований, в основному, в аграрно-промисловому комплексі. Ми відстоюємо інтереси сільгоспвиробників. Земельна реформа – не завершена, і виникає немало спокус у виконавчої влади, як ті чи інші закони та постанови використати в ручному режимі… Тому, знаходячись в обласній раді, у такій потужній фракції, я думаю, що ми все ж «протвережуємо» деяких чиновників – для того, щоб вони діяли не в інтересах якогось свого «замовника», а саме в інтересах аграріїв, сільських мешканців.
Спілкувалися Сергій Дзюба та Ігор Гільов