Детальна схема розкрадання коштів під час видобування та продажу газу

Детальна схема розкрадання коштів під час видобування та продажу газу за договорами спільної діяльності з ПАТ «Укргазвидобування».

Як уже повідомлялося, Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили організаторів схеми з розкрадання коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування», в результаті якої державі було завдано збитків на суму близько 3 мільярдів гривень.

Про це speckor.net повідомили в прес-центрі НАБУ.

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» є найбільшою українською компанією, що займається видобутком природного газу та газового конденсату. Входить до структури національної компанії «Нафтогаз України».

В процесі досудового розслідування встановлено, що протягом січня 2013 – січня 2016 років «Укргазвидобування» укладало низку договорів про спільну діяльність з приватними підприємствами.

У рамках спільної діяльності до процесу були залучені посередники – товарні біржі, які встановлювали занижені ціни на газ. Наприклад, у той час, як ринкова вартість газу становила 7057,51 грн. за тис. м. куб., біржі реалізовували природний газ за ціною 2640 грн. за  тис. м. куб. на користь певних суб’єктів господарської діяльності.

Після цього переможці біржових торгів реалізовували природний газ суб’єктам реального сектору економіки, але вже за ціною 6900 грн. за тис. м. куб. Різниця вартістю газу для посередника і ціною, за якою газ купували підприємства реального сектору економіки, перераховувалася на рахунки приватних осіб через фіктивні фірми. Робилося це переважно готівкою.

Слідством встановлено, що весь ланцюжок посередників, починаючи від учасників договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування», закінчуючи переможцями торгів, які реалізовували газ кінцевим споживачам, був підконтрольним народному депутату України Олександру Онищенку.

За попередніми даними в результаті викритої газової схеми державі було завдано збитків на рівні 3 млрд грн. З яких 1,6 млрд. – це кошти, отримані в результаті перепродажу газу посередниками та виведені через фіктивні підприємства. 1,3 млрд. грн – це несплачена сума ренти за користування надрами.

Яким чином була організована корупційна схема –  в інфографіці (натисніть на ілюстрації, щоб збільшити):

газ схеми

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте