Два роки президентства Петра Порошенка: погляд благодійників

Результати діяльності Президента Порошенка минулого тижня не аналізує і не коментує хіба що ледачий. Український форум благодійників також не полінувався і переконаний  у тому, що конструктивних результатів реально досягнути лише домовляючись і співпрацюючи – в тому числі з політиками і представниками влади. Тож до другої річниці президентства Петра Порошенка УФБ не дає оцінок йому і його АдміністраціїУкраїнський форум благодійників  розповів про спільні цілі – досягнуті і ті, до яких він рухається.

Які цілі благодійників набули державного значення

Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки (затверджена Указом Президента України 26 лютого 2016 р.) Такий документ створений не вперше. Однак уперше у Стратегії враховані ВСІ пропозиції сектору благодійності. Уряд уже навіть напрацював план заходів виконання Стратегії на 2016 рік.

План містить низку важливих напрямків для розвитку благодійництва:

1. Розробка та подання:
– проекту постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру»;
– законопроекту про внесення змін до Податкового кодексу України з метою запровадження додаткових податкових стимулів для розвитку благодійності, зокрема уточнення визначення цільової благодійної допомоги, розширення кола отримувачів цільової благодійної допомоги;
– законопроектів щодо внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» та до Бюджетного кодексу України, які дозволять благодійним організаціям брати участь у конкурсах програм, проектів і заходів, забезпечених фінансовою підтримкою держави.

2. Забезпечення супроводу у Верховній Раді України проектів Законів України:

– «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних текстових повідомлень» (реєстраційний номер 2297);

– «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних телекомунікаційних повідомлень)» (реєстраційний номер 3467).

3. Сприяння міжсекторній співпраці у запобіганні і протидії шахрайству та іншим зловживанням у сфері надання благодійної допомоги, посилення юридичної відповідальності за нецільове використання благодійної допомоги:

– розроблення та подання в установленому порядку Кабінетові Міністрів змін до Кримінального кодексу України щодо визначення змісту злочину під час добровільного надання благодійної пожертви та подальшого шахрайського її використання, а також передбачення адміністративної та кримінальної відповідальності у разі здійснення шахрайських дій щодо добровільних благодійних пожертв;

– проведення із залученням благодійних організацій національної інформаційної кампанії щодо свідомого ставлення до власних благодійних пожертв і підтримки прозорих та підзвітних благодійних організацій та волонтерських груп;

– проведення із залученням благодійних організацій просвітницьких заходів серед представників поліції стосовно законодавства щодо збору публічних пожертвта вироблення рекомендацій щодо дій поліції, спрямованих на попередження шахрайства у сфері збору публічних благодійних пожертв на вулицях та у публічних місцях населених пунктів.

Що вже зрушило з мертвої точки

Благодійна спільнота вже давно працює над впровадженням СМС-благодійності в Україні, розширенням видів цільової неоподаткованої благодійної допомоги та можливості участі благодійних організацій у конкурсах із визначення програм (проектів, заходів) інститутів громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, зокрема, надання соціальних послуг благодійним організаціями.

Однак названі цілі тривалий час були потрібні самим благодійникам і тим, кому вони допомагають. Підтримки в органах державної влади найвищого рівня не було роками. Тепер ці напрямки разом із національною інформаційною кампанією щодо свідомого ставлення українців до благодійності стали державною політикою. Верховна Рада разом з урядом мають всіляко сприяти реалізації цих завдань. Це стало можливим завдяки підтримці Президента України Петра Порошенка.

Український форум благодійників вдячний Главі держави і його Адміністрації за відкритість до діалогу і ключі до деяких важливих дверей, які інакше довелося б шукати значно довше. Будьмо відвертими: коридори влади – це складний лабіринт із дуже тьмяним освітленням. Прийти до мети в цьому квесті можна, лише коли чітко її уявляєш, коли ти не сам, коли твоїй команді не роблять підніжок на кожному кроці, і коли комендант лабіринту на деяких відрізках вмикає лампочки. Варто віддати належне, що така підсвітка в цих коридорах з’явилася лише в останні роки.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте