Фінал Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв — у Чернігові
25 вересня 2019 року у Чернігівській області розпочався II (фінальний) етап триденного Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти.
Основною метою проведення зльоту є залучення учнівської молоді до природоохоронної та дослідно-експериментальної роботи в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем.
У зльоті беруть участь 24 команди учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти – переможці І (обласного) етапу з усіх регіонів України.
Команди складаються з 5 осіб: 3 учнів (вихованців) віком від 13 до 18 років, 1 керівника учнівського лісництва та 1 представника базового лісового господарства.
Першого дня були представлені виставки-презентації досягнень учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти у Чернігівському обласному Палаці дітей та юнацтва.
Перед учасниками зльоту в перший день виступили в.о.голови Чернігівської облдержадміністрації Наталія Романова, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молодлі Міністерства освіти і науки, доктор педагогічних наук, професор Володимир Вербицький, заступник начальника Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Єленич.
На відкритті заходів перед учасниками зльоту виступили дитячі музичні колективи Чернігова та митці міста.
Після урочистого відкриття II (фінального) етапу Всеукраїнського зльоту відбулася презентація досягнень учнівських лісництв.
Організатори заходу:
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді,
Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства,
Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації,
комунальний заклад «Чернігівська обласна станція юних натуралістів»,
художній колектив сучасного танцю «Парадокс». Керівник ꟷ Наталія Шарапова
У наступні дні:
26 вересня з 09:00 до 13:00 – відкритий захист науково-дослідницьких робіт у галузі лісового господарства та одночасно для керівників учнівських лісництв педагогічні читання «Використання ідей В.О. Сухомлинського та інших вчених у галузі збереження природи в контексті профорієнтаційної роботи учнівських лісництв» у Чернігівському обласному Палаці дітей та юнацтва (проспект Перемоги, 112);
з 15:00 до 18:00 під час презентації діяльності державного підприємства «Добрянське лісове господарство» учасники зльоту (І група) відвідають рекреаційний пункт «Дякова гора» Ріпкинського лісництва; садибу Новояриловицького лісництва; садибу Олешнянського лісництва; ознайомляться з роботою природного комплексу «Голубі озера», де відбудеться відкритий діалог з обміну досвідом роботи в галузі лісорозведення, лісовідновлення та організації практичної і науково-дослідницької роботи юних лісівників.
У цей час II група учасників Зльоту в ході презентації діяльності Іржавського лісництва державного підприємства «Ніжинське лісове господарство» відвідає міні-дендропарк, комплекс з переробки шишок та зберігання насіння, тепличне господарство, декоративний розсадник, генетичні резервати, ознайомиться з роботою Горбачівського лісництва державного підприємства «Остерське лісове господарство». На кордоні «Німцево» відбудеться спілкування нон-стоп.
27 вересня з 8:30 до 10:00 години відбудеться екскурсія-квест «Екологічний ерудиціон» в комунальному закладі «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» (вул. І.Франка, 2а).
З 10:30 до 11:00 години вихованці учнівських лісництв спільно з директорами, учасниками Всеукраїнського семінару-наради для директорів обласних еколого-натуралістичних центрів (станцій юних натуралістів), візьмуть участь у закладанні Алеї Єдності і Миру на території Агробіостанції Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді Чернігівської обласної ради, яка знаходиться в регіональному ландшафтному парку «Ялівщина».
З 11:00 до 12:00 години відбудуться освітні екскурсії «Агробіостанція Чернігівського обласного педагогічного ліцею як модельна ділянка новітніх агротехнологій та сучасних тенденцій ландшафтного дизайну» та «Природно-заповідні території як майданчики науково-дослідницької роботи та еколого-освітньої діяльності учнівської молоді» (регіональний ландшафтний парк «Ялівщина»).
З 13:00 до 14:00 години – урочисте закриття та нагородження переможців II (фінального) етапу Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти відбудеться на базі Чернігівського обласного Палацу дітей та юнацтва (проспект Перемоги, 112).
Відповідно до програми Зльоту учасників заходу буде залучено до екскурсійних програм у місті Чернігів (Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»).
За матеріалами педагогічних читань планується видання збірника «Використання ідей В.О. Сухомлинського та інших вчених у галузі збереження природи в контексті профорієнтаційної роботи учнівських лісництв».
НАПУТНЄ СЛОВО ЮНИМ ПРИРОДОЛЮБАМ
Шановні учасники Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв!
Дорога юна зміно і надіє лісової галузі держави!
Від імені тритисячного колективу лісівників Сіверського краю палко вітаю всіх вас, учасників Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, на легендарній і древній чернігівській землі! Із сивої давнини славна вона своїми вікопомними лісами, красунею Десною, працьовитими, мужніми і сердечними людьми, котрі оберігають і примножують лісове багатство, щоб сповна передати його майбутнім поколінням.
Відрадно, що в цьому прагненні нам, професійним лісівникам, постійно і сумлінно допомагають вихованці всіх вісімнадцяти учнівських лісництв Чернігівщини, які активно діють у площині тісної співпраці з лісогосподарськими державними підприємствами області.
Саме завдяки такій співпраці вихованці учнівського лісництва Лісовосорочинської загальноосвітньої школи I-III ступеня і лісівників Прилуцького лісгоспу, юні природолюби стали переможцями Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, що, власне, й визначило місце проведення Всеукраїнського зльоту у нас, на Чернігівщині.
Найбільш досвідчені і високопрофесійні працівники держлісгоспів обласного управління лісового та мисливського господарства за покликанням серця стали наставниками юних природолюбів. Своє завдання вони вбачають у тому, щоб об’єднувати зусилля лісогосподарських підприємств та місцевих освітніх закладів для створення умов допрофесійної підготовки юнаків і дівчат для подальшої їхньої роботи в лісівничій галузі. Головне тут – сформувати екологічну свідомість вихованців, оволодіння ними сучасними технологіями вирощування лісових культур, залучення їх до дослідницької діяльності в лісництвах, висадження нових лісових масивів, впорядкування парків у рідному селі, селищі, райцентрі.
Вагомі й здобутки в об’єднанні зусиль лісівників і освітян Чернігівщини. Так, лише за нинішній рік учнівські лісництва посадили лісові культури майже на двох десятках гектарів. А ще ж юні друзі лісу обгородили майже три сотні мурашників, змайстрували понад три тисячі шпаківень і годівниць для птахів – одним словом, і фауну, і флору поліського лісу надійно плекають працьовиті руки юних лісівників.
Отож і ми, їхні старші колеги, професіонали і ветерани лісівничої галузі Сіверського краю в оці хвилюючі дні Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв на Чернігівщині, висловлюємо щиру і сердечну вдячність усім турботливим наставникам лісівничої юні зі всієї України, освітянам і батькам усіх учасників зльоту за те, що вони невтомно плекають в юних душах любов нашого українського лісу, до української природи, до рідних сіл, селищ і міст, рідної всім нам Батьківщини!
Юним учасникам Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв бажаю натхнення в змаганні з ровесниками, перемог і, звичайно ж, добрих вражень від нашого чарівного і легендарного Сіверського краю!
Олександр ЗІНЧЕНКО,
начальник Чернігівського ОУЛМГ