Фотовиставка «Громади Чернігівщини у фокусі» відкрилася у Чернігові
У Чернігівському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, презентували чудову фотовиставку «Громади Чернігівщини у фокусі».
– Щодня життя змінюється. Там, де вчора були старі та занедбані школи й садочки, сьогодні – відремонтовані світлі та яскраві фасади, класи, спортзали, їдальні та ігрові кімнати. Де не було доріг та освітлення, будуються дороги та встановлюються ліхтарі. Там, де були звалені тонни сміття та чагарники – чисті парки та нові лавочки. Там, де було болото або невеличке джерело, – сьогодні чисте озеро… Поступово, крок за кроком, міста, селища та села Чернігівщини змінюють своє «обличчя»; відходять у минуле сірі адміністративні заклади та будівлі. Змінюються люди, їх життя і мислення, – переконана директор Центру Ірина Кудрик. – І щоб запам’ятати ці миті змін, Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування спільно з Чернігівським відділенням Національної спілки фотохудожників України звернувся до жителів громад, представників влади, бізнесу та громадських активістів: «Давайте ми разом напишемо історію об’єднаних територіальних громад Чернігівщини у фотографіях».
– Всього було отримано 254 світлини, – розповіла радник з комунікацій Чернігівського ЦРМС Оксана Стельмах. – З них ми відібрали найкращі – ті, які найяскравіше демонструють зміни у громадах Придесення та ілюструють життя їхніх мешканців.
Вийшло цікаво! – запевнили учасники презентації. Представлені світлини мають високий художній рівень. А головне – це історія Чернігівщини і її творці – наші земляки.
Тетяна Сугоняко – в. о. старости Марковецького старостинського округу Бобровицької міської ради. Приїхала з мальовничого козацького села Марківці, де дійсно шанують народні традиції. Село має свій гімн. Тут видані талановиті книги. І живуть тут чуйні, працелюбні та творчі люди. Історія світлини, представленої на цю фотовиставку, така: в Марківцях є світлиця старожитностей, де не просто зібрані експонати, вона – інтерактивна. Є вже, наприклад, два відеофільми про історію села, життя і працю його мешканців. Як розповідав видатний науковець, академік Петро Кононенко, уродженець Марківців: кожен господар, вирушаючи в поле, одягав свою найкращу, чисту сорочку та молився Богові. Отож це – знімок із фільму: Тетяна Сугоняко цікавиться в Миколи Шевченка, чи вже достигло зерно. Добрий господар – за роботою, на золотій ниві. До речі, добродій Микола – також гарний бджоляр і водночас – поет. Це відео знімав учасник АТО Сергій Данільченко, а фото створила обдарована Людмила Хвоя.
– Така прекрасна мистецька виставка надихає! Ми бачимо досягнення наших громад. Це – те, що залишиться в історії Чернігівщини. Тож хотілося б, звісно, щоб виставка продовжувалася й з’являлись нові чудові світлини, – висловила побажання Наталія Смоляк зі Сновської ОТГ, яка захоплюється фотосправою. – Зараз у нашій громаді реалізуються більше 50-ти проектів, тож ми ці прагнемо зафіксувати добрі справи: освітлення, утеплення, ремонт доріг… А на фотовиставку вирішили представити спортивний майданчик.
Наталія Калюжна з Носівської ОТГ теж світлини створила власноруч. На них зображено авто, придбані для освіти й культури, а ще новий спортзал у школі села Володькова Дівиця. І знято це – справді майстерно!
Тож відомий фотожурналіст Віктор Кошмал високо оцінив ідею такої виставки. Адже ми повинні пам’ятати свою історію й повсякчас увічнювати сьогодення, щоб залишити ці світлини нащадкам. Знаний майстер одразу ж провів для всіх учасників презентації майстер-клас – було що подивитися та послухати!
Організатори фотовиставки запевнили, що вона продовжуватиметься та оновлюватиметься, адже в подальшому варто створити оригінальні мистецькі світлини про життя усіх громад Чернігівщини.
Сергій Дзюба