Хірург, який провів більше 40 тисяч операцій

20 січня 1918 р. у селі Введенка Липецької області (Росія) народився Олександр Олексійович Шалімов, один із засновників української хірургічної школи.

Походив із багатодітної селянської сім’ї. Закінчив Кубанський медичний інститут. Працював у лікарнях Росії. У Брянську деякий час працював пліч-о-пліч із Миколою Амосовим. Як згадував Олександр Шалімов: «У великій операційній два столи – один Амосову, інший – мені. Ми з Миколою Михайловичем почали змагатися. Змагалися чесно. Ніхто нікому жодних капостей не робив. Навпаки, один від одного нічого не приховували. Ми підняли хірургію в Брянську на високий рівень, вищий, ніж у Києві, Харкові, Курську…».

В 1958-му захистив докторську дисертацію.

Олександр Шалімов. Фото: as-ukr.org

З 1957-го – провідний хірург у лікувальних та наукових закладах Харкова. У 1970-му переїхав до Києва. Засновник та директор Інституту хірургії та трансплантології (1975), що нині носить його ім’я (в Україні лише два інститути звуться іменами хірургів-практиків – імені Амосова та імені Шалімова).  

Олександр Шалімов. Фото: imena.com.ua

Провів близько 40 тисяч операцій. Розробив і впровадив нові методи операцій з онкологічних захворювань, органів травлення, судин, серця. Перший лікар, котрий успішно здійснив пересадку підшлункової залози хворому на діабет. Під його керівництвом проведено першу в Україні операцію пересадки серця.

«Взагалі природа відміряла нам 120-160 років життя, – стверджував Олександр Шалімов в інтерв’ю газеті «Факти». – Люди і жили б стільки, якби не курили, вміли уникати стресів, не зловживали алкоголем. Надзвичайно важливо також не припиняти працювати навіть в похилому віці, щоб не порушувати ритм життя і сталий обмін речовин».

Олександр Шалімов. Фото: fakty.ua

Заслужений лікар РСФСР, заслужений діяч наук УРСР, лауреат Державних премій УРСР та СРСР. Дійсний член Академії наук УРСР (1978). Автор майже 800 наукових праць та понад 100 винаходів. У 1998-му визнаний «Людиною планети». Герой України (2005).

Олександр Шалімов. Фото: surgery.org.ua

Андрій Сердюк, академік Національної академії медичних наук: «Академік Шалімов – хірург від Бога, він відчуває хворого душею, серцем і кінчиками пальців… Його ніколи не потрібно було просити, йому варто було лише зателефонувати і сказати, що десь (у Тьмутаракані) лікарі просять саме про допомогу, що життя хворого в небезпеці. Він тільки запитував: «Коли буде машина?».

Помер 28 лютого 2006-го в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам’яті

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте