Колишнім військовим та міліціонерам підвищили пенсію

Кабмін підвищив пенсії колишнім військовослужбовцям та поліцейським. 

Подію коментує експерт з питань бюджету Центру економічної стратегії Юлія Руда.

21-го лютого на своєму засіданні Кабмін прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб”. Для підвищення пенсій військовим та працівникам МВС у цьому році потрібно 20-25 млрд грн. Звідки візьмуть ці кошти?

«Проект постанови передбачає, що з урахуванням фінансових можливостей держави, з 1 січня 2018 року відбудеться поетапне підвищення пенсій представникам силових органів. На першому етапі таке підвищення складе в середньому не менше 1500 гривень», – пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Прийняте “осучаснення” пенсій поліцейським та військовослужбовцям потребує серйозних додаткових коштів саме в перші роки реформи, хоча зменшує навантаження на бюджет у майбутньому. Бюджет-2018 збалансовано на межі, у його доходах вже враховано всі можливі додаткові джерела ресурсів: і нові конфісковані кошти (перерахований в бюджет спецконфіскат – це кошти Януковича, отримані корупційним шляхом), і продаж ліцензій 4G, і збільшення на 50% прибутків державних підприємств, і безнадійні 21 млрд на приватизацію для покриття дефіциту.

У цих умовах уряд збільшує пенсії військовим. Формат збільшення передбачає виплату заборгованості за пенсіями працівників МВС у 2016-2017 і підвищення пенсій із 2018 року.

Наскільки можна оцінювати за наявною інформацією, на 2018 рік потрібно додатково 10 млрд грн на підвищення пенсій військовослужбовцям і 5,6 млрд на підвищення пенсій працівникам МВС. Плюс 9 млрд грн, що мають бути їм доплачені за 2016-2017 роки – але ці кошти можуть бути розподілені і на 2019 рік. Загалом додаткова потреба у видатках 2018 року складає 20-25 млрд грн.

Знайти їх можна двома способами.

Перший збільшити дефіцит. Цей варіант передбачає, що 81 млрд грн, або 2,4% від ВВП дефіциту змінюється на 101-106 млрд грн або близько 3% від ВВП.

Другий спосіб – перекрити нестачу за рахунок випуску додаткових державних облігацій, які потім за традицією викуплять державні банки.

Збільшення соціальних стандартів може прискорити інфляцію, що в свою чергу згенерує додатковий ресурс для покриття дефіциту.

Такі випадки підвищення соцстандартів насправді свідчать про небезпеку політичної складової при бюджетуванні. Під час бюджетного процесу політики “роздувають” бюджет: збільшуються витрати і підшукують під них нові джерела доходів.

В резервний фонд при цьому закладається мало коштів, майже відсутній ресурс на покриття економічних ризиків. Такий стан справ свідчить про ризики зростання дефіциту держбюджету.

VoxConnector, спеціально для видання Спецкор РЕГІОН

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте