Компенсація за невикористану відпустку учаснику бойових дій
Чи правомірна відмова роботодавця компенсувати невикористану додаткову відпустку учаснику бойових дій?
Питання соціального захисту є одним з найпоширеніших серед учасників бойових дій, які звертаються за отриманням правової допомоги до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, за допомогою звернувся учасник бойових дій, який просив роз’яснити, чи правомірна відмова роботодавця у виплаті йому компенсації за невикористану додаткову відпустку при звільненні.
Право учасника бойових дій на додаткову відпустку закріплено у декількох нормативно-правових актах: стаття 77-2 Кодексу законів про працю України, пункт 12 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також стаття 16-2 Закону України “Про відпустки” передбачають надання учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, додаткової відпустки із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.
Оплата такої відпустки здійснюється за рахунок підприємства, а для її отримання статус працівника має бути підтверджений відповідним посвідченням учасника бойових дій або інваліда війни.
Додаткова відпустка не належить до категорії щорічних і надається понад тривалість щорічної відпустки та інших видів відпусток. Вона надається у календарному році, а не за робочий рік, тобто незалежно від стажу роботи. Важливо знати, що у разі невикористання зазначеної додаткової відпустки, її не можна перенести на наступний календарний рік, не можна подовжити у разі хвороби працівника та не можна ділити на частини.
Законодавством не передбачено також і можливості заміни цієї відпустки грошовою компенсацією. Отже, роботодавець має право відмовити працівнику у виплаті компенсації за невикористану додаткову відпустку, в тому числі при звільненні.