Контрольована та наскільки благополучна: якою є епізоотична ситуація на Чернігівщині

Епізоотична ситуація у Чернігівській області контрольована. Її треба постійно моніторити, а за деякими моментами – слідкувати щоденно, аби вчасно зреагувати. На цьому наголосив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області Юрій Павлішен на тематичному брифінгу в медіацентрі ОВА.

«Епізоотичне благополуччя області – один із важливих і необхідних аргументів, який сприяє розвитку тваринницької галузі регіону (я б сказав – і рослинницької також). Напряму це пов’язано з експортом продукції. Проведення протиепізоотичних заходів було, є і буде одним з пріоритетних напрямів нашої роботи», – зауважив Юрій Павлішен.

За словами спікера, минулого року проведено понад шість мільйонів щеплень, передбачених планом протиепізоотичних заходів. А ще – 866 тисяч різних досліджень, профілактичну та вимушену дезінфекцію більш ніж півтори тисячі об’єктів, дезінсекцію та дератизацію – понад тисячі.

Олег Крапивний

На важливості питання акцентував і директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Крапивний, адже галузь тваринництва – важлива складова агропромислового виробництва Чернігівської області.

«Минулого року питома вага валового виробництва галузі тваринництва в цілому у сільському господарстві склала 11%. У сільськогосподарських підприємствах утримується 89 тисяч голів великої рогатої худоби, в тому числі понад 36 тисяч корів, а також 132 тисячі свиней. З поголів’я великої рогатої худоби та корів Чернігівщина – третя в Україні, по поголів’ю свиней – десяте місце. Більшість поголів’я – у власності юридичних осіб. 58% тваринницької продукції виробляється у сільгосппідприємствах, 42% – у господарствах населення», – розповів Олег Крапивний, додавши, що минулого року, порівняно з 2022-м, збільшилося виробництво м’яса та молока, а найбільший надій на корову – 7506 кг.

Серед найбільш небезпечних інфекційних вірусних хвороб – африканська чума свиней (АЧС), ліків та вакцини від якої нема. Для людей вона не несе небезпеки. Єдиний дієвий метод убезпечити тварин – моніторинг та біозахист господарств. У 2023 році в області виявлено шість неблагополучних пунктів, які на 1 лютого поточного року повністю оздоровлені. Тож наразі, як зазначив Юрій Павлішен, по АЧС область благополучна.

А от ще одне вірусне захворювання – сказ – летальне як для тварин, так і для людей. На Чернігівщині протягом 2023 року зареєстровано 7 таких неблагополучних пунктів, в яких захворіли 9 тварин. На сьогодні у селах Іванівка та Хрещате Чернігівського району тривають карантинні обмеження. Ще один пункт – місто Ічня – додався цього року, там проводяться всі необхідні заходи.

Цьогоріч  проведення пероральної вакцинації планується навесні та восени на максимальній території області, яка буде визнана безпечна на час проведення даних заходів.

Грип птиці – його окремі штами також небезпечні для людини. Область повністю благополучна, але у зв’язку з міграційними шляхами птахів територією Чернігівщини суб’єктам господарювання та громадянам треба бути пильними і дотримуватися елементарних ветеринарно-санітарних правил.

Стабільною та контрольованою є й ситуація щодо отруєння та загибелі бджіл. Протягом 2023 року звернення від громадян, в  яких  порушувалися  питання масової загибелі бджіл, надходили з Ніжинського та Прилуцького районів, де загинули по одній бджолосім’ї.

За інформацією Чернігівської ОВА

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте