На Чернігівщині заявили: така поштова реформа громадам не потрібна!
Точка кипіння. Дуже емоційно та напружено, понад дві години, проходило засідання робочої групи з питань реформування на території Чернігівської області об’єктів поштового зв’язку філії Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта».
Депутати обласної ради різних політичних поглядів, очільники районних рад, керівники об’єднаних територіальних громад, старости сіл, редактори місцевих газет та лідери громадських організацій, обговорюючи пілотний проект поштової реформи на Чернігівщині, виявилися, по суті, одностайними – така реформа нашій області не потрібна. І або «Укрпошта» схаменеться та виправить численні негаразди, викликані сумнівними новаціями, або жителі розпочнуть масові акції протесту, підтримані керівництвом ОТГ. І все це було сказано у вічі керівникові філії Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» Олені Дорошенко і гостеві з Києва – заступнику генерального директора зі стратегії та проектів «Укрпошти» Костянтину Мішустіну.
Ведучі цього заходу в залі облради – в. о. голови облдержадміністрації Юлія Свириденко і заступник голови обласної ради Арсен Дідур закликали всіх присутніх до виваженості та конструктивного діалогу з представниками «Укрпошти». Питання дійсно надзвичайно важливе, потребує не політичного піару, а вміння дійсно почути один одного і домовитися, змінити ситуацію на краще. Адже реформи проводяться для того, щоб людям жилося ліпше, а не гірше. А інакше, який у цьому сенс?!
Однак у своїх виступах керівники громад запевнили, що вони не проти реформи взагалі, а проти ось такого «реформування» – непродуманого, як слід, поспішного, безладного, з численними недоліками, від чого страждають жителі. А це врешті-решт підриває й довіру до влади! Власне, не можна все зводити лише до економічно-фінансових показників, необхідно враховувати й соціальний аспект. Листоноша на селі – це дуже важлива людина, яка може і належно поспілкуватися з людьми (особливо це важливо для пенсіонерів), розповісти новини, порадити, вислухати, принагідно чимось допомогти. Це – можна сказати, душа села! А що виходить із появою пересувних відділень?
Наприклад, в. о. старости села Смолянка з Куликівського району Олена Ткаченко розповіла, що раніше тут працювали три людини – завідувач та листоноші. Тепер лишився один працівник, що просто не встигає виконувати вчасно всю роботу! Живуть у селі – 835 людей, немало з них похилого віку, які потребують чуйного та дбайливого ставлення. Ось минулої п’ятниці сюди приїхала поштова машина – пенсії якось роздали, натомість на газети часу вже не вистачило, тож вони потрапили до передплатників із запізненням, що дуже не подобається людям, адже таке відбувається не вперше!
До речі, наклади місцевих газет почали помітно падати після перших звільнень листонош та закриття поштових відділень у населених пунктах, де мешкає менше двох тисяч жителів (а таких сіл та містечок – понад дев’яносто відсотків!). Причина проста – нікому вже зайти до пенсіонерів, та й двері у поштових відділеннях часто зачинені. Ось така тупикова ситуація… Як сказав очільник Ріпкинської райгазети «Життя Полісся» Сергій Ковбаса, поштова реформа в районі йде таким чином, що обурені селяни «засипають» редакцію скаргами, і кожен робочий день журналістів тепер розпочинається з цього! Листи і преса жителям доставляються зі значним, кількаденним запізненням. Це підтвердили й інші редактори «районок», голови ОТГ та старости сіл.
Не раз траплялося й таке, що графіки приїзду пересувних поштових бригад порушувалися. А це ж – велика незручність для жителів, адже роботи в селі – вистачає, і люди не звикли марнувати свій час. Не за горами – зима, а багато доріг на Чернігівщині – в незадовільному стані. І це – ґрунтові дороги, якими досить складно проїхати за несприятливої погоди. Як же тоді машини «Укрпошти» (звичайні автомобілі, а не потужні позашляховики) з виїзними бригадами діставатимуться до жителів сільської глибинки?!
Виступів було багато, запитань теж, однак вичерпних, аргументованих відповідей від ініціаторів поштової реформи (які, між іншим, запізнилися на таку важливу зустріч аж на п’ятнадцять хвилин, і увесь загал їх нетерпляче чекав), по суті, не прозвучало. Тому депутат облради від Радикальної партії Олега Ляшка Дмитро Блауш пообіцяв розгорнути політичну акцію щодо відміни невдалого пілотного проекту із застосуванням облоги Чернігівського поштамту. «Якщо менеджер не може впоратися зі своїми обов’язками, його звільняють. Тож пані Дорошенко має піти у відставку», – наголосив радикал.
Депутат облради від партії «Наш край» Ірина Грозенко підкреслила, що ось реформа з децентралізації сприйнята нашим суспільством позитивно. Є реальні позитивні результати, й це відчувають жителі. Тобто ця реформа проводиться дійсно в інтересах людей; і за її втіленням Чернігівщина – серед лідерів у нашій державі. Натомість згаданий поштовий проект населенням області взагалі не сприймається…
Та й хто його підтримує, крім керівництва «Укрпошти»? Мешканці? Ні. Редакції місцевих газет? Ні. Місцева влада? Теж ні. Ось, скажімо, Ріпкинська районна рада ухвалила звернення до вищих органів влади щодо припинення вищезгаданої реформи на теренах Придесення!
Як відомо, з червня 2018-го цей пілотний проект поштарів розпочато у Куликівському, Ріпкинському і Чернігівському районах. Цікаві й результати моніторингу, проведеного нині Департаментом економічного розвитку ОДА. Отже, після впровадження проекту стаціонарні діючі відділення поштового зв’язку не закривалися, проте їх працівники належно послуги не здійснюють, багато хто попереджений про звільнення… А мешканці не мають можливості очікувати пересувний автомобіль в комфортних умовах, зазвичай чекають на вулиці під відкритим небом. Наразі є тимчасові графіки роботи пересувних відділень, але вони не були узгоджені з органами місцевого самоврядування. Та й організаційно-роз’яснювальні заходи з жителями більшості населених пунктів філією Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» не проводилися…
У результаті впровадження цього проекту виникли негативні наслідки: це і незручні графіки пересувних відділень та неякісна організація їх роботи, як наслідок – великі черги, несвоєчасність, подекуди неможливість поштових відправлень (посилок, бандеролей та переказів); затримки з виплати пенсій, і несвоєчасне отримання та не в повному обсязі періодичних видань, неякісне сортування газет. Натомість позитивних наслідків впровадження проекту за даний період не відмічено!
Основні пропозиції щодо подальшої реалізації проекту: облаштування на належному рівні місць для надання послуг поштового зв’язку для якісного обслуговування жителів; відповідна роз’яснювальна робота серед населення; поглиблення співпраці з органами місцевого самоврядування із вирішення проблемних питань.
Тож наразі підсумок цього бурхливого обговорення такий: керівництву Чернігівської філії ПАТ «Укрпошта» дано завдання протягом двох тижнів проаналізувати наболілі зауваження та вжити відповідних заходів; привести всі допущені недоліки у відповідність до вже прийнятого меморандуму між обласною владою та керівництвом «Укрпошти»; і призупинити звільнення листонош на селі.
Що буде далі? Побачимо вже найближчим часом. Юлія Свириденко та Арсен Дідур запевнили, що обласна влада постійно контролюватиме втілення пілотного проекту «Укрпошти» на Чернігівщині. Дуже рішуче налаштовані й депутати облради, незалежно від їхньої партійності. Безперечно, не будуть байдужими і лідери громад у районах. Та й ми, журналісти, не сидітимемо, склавши руки, про що вже красномовно заявили на зустрічі мої колеги. Крім того, є підтримка Національної спілки журналістів України та всеукраїнської Асоціації місцевої преси. Звісно, хотілося б, щоб ця проблема вирішувалася конструктивно. Адже бунтувати, палити шини і перекривати трасу у нас уже люди навчені… Втім, у цій непростій ситуації багато залежатиме все-таки від подальших дій «Укрпошти».
Сергій Дзюба
В контексті: На сайті Президента України зареєстрована петиція “Щодо розірвання контракту між Міністерством інфраструктури України та генеральним директором ПАТ “Укрпошта” Ігорем Смілянським, у зв’язку із численною недовірою сільських, селищних, районних та міських рад , територіальних громад, керівників національної спілки журналістів України та працівників ПАТ «Укрпошта» до дій топ-менеджменту товариства, що призводять до невиконання функцій, покладених на ПАТ «Укрпошта», як на Національного оператора поштового зв’язку, щодо забезпечення прав громадян на універсальні поштові послуги.”
Петиція: ЗАЙТИ