Накипіло! Люди не хочуть за своє комусь платити
Через нахабство АТ “Чернігівгаз” громади хочуть повернути своє. А почалося все з того, що газові монополісти вже перейшли усі межі зухвалості і почали вимагати від споживачів платню навіть за той газ, який вони зовсім не використовували. І коли люди відмовлялися платити за «послуги», які їм не надавалися, “Чернігівгаз” почав відрізати газові труби від помешкань громадян. «Не витримали лихої долі» і мешканці сіл Іванівської територіальної громади Чернігівського району — 14 грудня 2021 року вони провели у себе громадські слухання. А допомагає їм боротися зі свавіллям газовиків нова команда Чернігівської обласної державної адміністрації.
Терпець урвався у людей, коли одного дня біля входу до будинку 80-річної бабці Шури газовики нарили бозна-що і обрізали трубу від постачання газу буцімто через борг за транспортування, хоча на той час літня жінка не користувалася газом — тільки електрикою та дровами (труба була опломбована самими ж газовиками). Окрім цього, монополісти вдалися до подібного свавілля і повідрізали газові труби ще у кількох сільських домогосподарствах.
Аналогічні факти останнім часом почастішали по всій області, а тому нова виконавча влада Чернігівщини ініціювала чи не єдино правильні кроки — повернути людям те, що їм насправді і належить.
— Кілька десятків років тому мешканці сіл Чернігівщини раділи, що нарешті в побуті зможуть користуватися природним газом. Тоді шукали всі можливості, щоб від центральної магістралі підвести його до домівок. Це було задоволення не з дешевих: десь частину витрат брали на себе місцеві підприємці, десь люди об’єднувалися в кооперативи і робили відповідні внески. Відтак вуличні газогони до осель, на відміну від підвідних газопроводів (між населеними пунктами), переважно будувалися самими споживачами, — обґрунтовує ініціативу своєї команди голова Чернігівської обласної державної адміністрації В’ячеслав Чаус і додає: — Тож виникла ситуація, коли експлуатується майно громади, а люди сплачують кошти за транспортування газу приватним компаніям.
А тому 14 грудня у сільраді Іванівської територіальної громади зібралися як місцеві депутати, так і просто небайдужі люди. Питання порядку денного громадських слухань — одне: як повернути те майно, котре у свій час вони віддали підприємству, яке дещо пізніше стало цілком приватним.
— Передати газорозподільні мережі у власність громади – це буде справедливо, — зазначив заступник голови Чернігівської ОДА Дмитро Іванов. — Адже сьогодні споживачі сплачують за транспортування газу тими самими мережами, які самі у свій час і побудували.
Півтори години тривала дискусія. Учасники слухань не лише запускали критичні стріли у бік газовиків, а й вносили конкретні пропозиції. Адже всі розуміють, що утримувати газотранспортну систему — це не так просто.
— Передали на баланс «Чернігівгазу», а тепер звідти документів жодних не можна отримати — все за стінами та замками, то як же так? Я цього не можу ніяк зрозуміти! — обурюється колишній головний інженер радгоспу «Чернігівське із села Ягідне Василь Грищенко.
В обговоренні наболілої проблеми взяли участь багато людей, які пропонували різні варіанти, але всі вони сходилися до одного — з газотранспортною системою треба щось робити, бо терпіти і далі знущання приватного облгазу — не можна.
— А тому за результатами громадських слухань вже найближчим часом буде створена ініціативна група, до складу якої увійдуть представники з усіх навколишніх сіл Іванівської громади. Хоча це дуже складне питання, — зазначила голова Іванівської територіальної громади Олена Швидка. — Треба все ретельно прорахувати, адже цю ж систему газову треба буде потім утримувати…
— Така ініціативна група якраз і повинна буде з’ясувати всі проблемні аспекти з метою напрацювання конкретних механізмів щодо повернення газотранспортної системи у власність територіальної громади, — наголосив Дмитро Іванов. — Це єдиний вихід — повернути газогони у власність громади і самостійно вирішувати, скільки збирати коштів за розподіл і куди їх витрачати. Це як з багатоквартирним будинком — люди сплачують гроші ЖЕКу, а вони витрачаються на утримання персоналу, а не на ремонти, чи ще щось корисне. Коли створюють ОСББ, то людям також розповідають, що прийдеться утримувати штат працівників і це, мовляв, не вигідно. Та як показує практика, все зовсім навпаки.
То щоб не платити за своє ж до кишень приватних структур-монополістів, сільські споживачі серйозно націлені змінити суть і структуру «газової» системи. Бо всі розуміють: створювали газотранспортну систему усі гуртом, а благами, результатами користуються інші — приватники. І добре, що у цьому разі боротися зі свавіллям газовиків допомагає простим людям влада.
Сергій Вітер
[…] Накипіло! Люди не хочуть за своє комусь платити […]