Національний заповідник «Гетьманська столиця» в умовах воєнного стану
«Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього», – цей вислів Максима Рильського відомий, напевно, кожному українцеві. І це дійсно так, адже сьогодні підростаюче покоління повинне знати власну історію, знати, хто ми і чиї діти, знати, яким шляхом йшов наш народ до незалежності, яку ціну сплачено за те, щоб «не вмерла України ні слава, ні воля».
З початком введення воєнного стану на деякий час призупинилася діяльність гуртка. Але досить швидко співробітники заповідника мобілізувалися і розпочали пошук альтернативних форм і місць у новій реальності проведення занять історичного гуртка. Маючи уже в успішній практиці дистанційні форми роботи, наукові працівники заповідника продовжили реалізовувати заняття з гуртківцями в онлайн форматі.
Нам вдалося зробити онлайн-заходи креативними, пізнавальними і різноплановими. Так, з нагоди Дня Європи в Україні Національний заповідник «Гетьманська столиця» разом з Глухівською школою мистецтв імені Максима Березовського організували та провели культурно-просвітницький онлайн-захід «Славу примножуємо справами», присвячений сину українського гетьмана, власнику палацово-паркового ансамблю в Батурині та меценату європейського музичного мистецтва – Андрію Розумовському. Цікавою для кожного стала співпраця – гуртківці здійснили історичний екскурс до життя Андрія Розумовського, а вихованці мистецької школи через класичну музику створили неповторну атмосферу заходу та акцентували увагу саме на ролі сина Гетьмана.
Непростим, але успішним стало впровадження ще одну інноваційну форму – віртуальні екскурсії. З нагоди Міжнародного дня захисту дітей відбулася перша онлайн-екскурсія «Подорож часом з Кирилом Розумовським» для дитячої аудиторії, яку вперше проводила вихованка гуртка разом з керівником гуртка. До екскурсії доєдналось максимальна можлива кількість «нашої» платформи Zoom – 100 екскурсантів. Юні екскурсанти із різних куточків України: Сумщини, Чернігівщини, Київщини, Черкащини, Львівщини, Полтавщини, із Болгарії та Швеції отримали нові знання про дитинство в Гетьманщині, на прикладі дитинства гетьмана України Кирила Розумовського, через погляд сучасних дітей.
Такі віртуальні заходи стали невід’ємним елементом у освітньо-культурному житті Національного заповідника «Гетьманська столиця», адже вони надають можливість відвідувачу знайомитися з історією, видатними людьми, розширюють кругозір, сприяють їх розвитку навіть в умовах, коли справжня екскурсія або захід неможливі в умовах воєнного стану.
Окремої підготовки потребувала участь наших вихованців «offline» в культурно-просвітницьких заходах Національного заповідника «Гетьманська столиця»: «Високо вгору піднята булава» з нагоди 335-ї річниці з дня обрання на гетьманство Івана Мазепи. І в результаті зацікавленої роботи істориків з дітьми гуртківці з усвідомленням змогли розповісти чому варто знати та пам’ятати сучасним поколінням славного гетьмана, та його роль в історії України. Глибше розкрити для кожного сторінки історії гетьманського Батурина і факти з життя гетьмана Івана Мазепи допоміг підготовлений істориками пізнавальний квест «Батурин – місце сили Івана Мазепи»!
Важливий напрямок нашої роботи – формування розуміння подвигу наших Героїв-захисників України, пошани до їх пам’яті. Разом з істориками заповідника діти стали співорганізаторами заходу «Пам’ятаємо! Віримо» Переможемо!» до Дня пам’яті захисників України – вихованці гуртка, на пошану захисникам України, виготовили символ пам’яті та скорботи за загиблими Героями – квітку соняшника (фото 1).
Завдяки таким заходам вихованці гуртка поглиблюють знання про героїчне минуле нашого народу, усвідомлюють велич подвигів українців, які ціною власного життя виборюють перемогу в наші дні.
Великим нашим досягненням є проведення екскурсії дітьми – це було в наших планах певний час і під час війни ми змогли це реалізувати! Наполеглива і копітка робота історика заповідника-керівника гуртка з формування у дітей розуміння роботи екскурсовода, підбір разом з ними необхідного матеріалу, підготовка індивідуального тексту екскурсії, його розучування, репетиції і постала екскурсія від дітей по Цитаделі Батуринської фортеці – «Мій Батурин – серце Гетьманської України» (фото 2, 3, 4). У цій екскурсії діти реалізували отримані в заповіднику знання і свої особисті історії та враження, поєднали історію та сьогодення. Було вирішено, що всі кошти, як діти збиратимуть на екскурсіях, будуть спрямовані на допомогу Збройним Силам України і це забезпечувало особисту безпосередню участь кожного нашого вихованця у наближенні Перемоги – це надихало їх, окрилювало і стимулювало! Дітям вдалося зібрати понад 11000 гривень. Їх спільним рішенням стала передача коштів до Благодійних Фондів Сергія Притули та «Повернись живим» на потреби наших захисників.
Сьогодні саме працівники музейних закладів мають допомогти дітям та молоді знайти для себе мотивацію й натхнення продовжувати пізнавати культуру, історію, науку та в цілому відкривати для Україну та себе для світу!
Отже, з радістю можемо констатувати, що, попри все, одна з головних цілей історичного гуртка «Батуринський канцелярський курінь» Національного заповідника «Гетьманська столиця» – виховання молодого покоління як свідомих громадян України, нами успішно і наполегливо реалізовується! Кожне заняття, кожна тема має значний патріотично-виховний потенціал, який формує впевненість в собі, віру в Перемогу, у свою націю, в свою Україну!
Наталія Пільтяй
На першому фото: Гуртківці під час проведення авторської екскурсії «Мій Батурин – серце Гетьманської України», листопад 2022 р.