Німці підтримують Україну у боротьбі проти Росії
«Ми підтримуємо вас у цьому страшному конфлікті з Росією. Шана і честь загиблим…», — зазначив під час перебування у Чернігові обербургомістр Меммінгена Манфред Шилдер.
7 травня у День пам’яті та примирення Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко разом з делегацію з німецького м. Меммінгена на чолі з обербургомістром Манфредом Шилдером поклали квіти до пам’ятного знаку загиблим воїнам АТО у сквері ім. М. Попудренка. Німецька делегація на чолі з обербургомістром Манфредом Шилдером перебуває у Чернігові з дводенним офіційним візитом. У перший день візиту гості разом з керівниками міста також відвідали німецьке кладовище в урочищі «Яцево» та братські могили в урочищі «Кривулівщина». Владислав Атрошенко розповів гостям, що найбільше чернігівців загинули під час бомбардувань у серпні 1941 року і у 1943, коли окупаційна армія вже відступала. Тоді завойовники масово розстрілювали мирних жителів, серед яких були жінки і маленькі діти. І сьогодні у Чернігові є свідки тих жахливих подій, серед них: Почесний громадянин Герард Кузнєцов, який багато зробив для відновлення історичної правди тих подій для нащадків. Обербургомістр м. Меммінгена Манфред Шилдер: – Ми схиляємо голови перед жертвами нещадної війни, яка ніколи не має повторитися. Ми думаємо як про жертв з українського боку, так і про жертв з німецького боку. І не пишаємося тими подіями. Ми підтримуємо вас у цьому страшному конфлікті з Росією. Шана і честь загиблим, і щоб наші народи ніколи не вступали у війну.
Владислав Атрошенко:
– Сьогодні всі українці розуміють різницю між німецькою нацією і націонал-соціалізмом, який в ті часи призвів до таких страшних трагедій. Я вважаю, що це є важливим, щоб ці слова саме в день примирення я сказав на могилах німецьких солдат. Вічна пам’ять усім загиблим в усіх війнах.
Німецьке кладовище було відновлене у 1997 році за ініціативи Германа Пфайфера – людини, яка стояла біля витоків дружніх стосунків Чернігова та Меммінгена. Там поховані 288 осіб з числа військовополонених, які померли у 1943-1947 роках. Свого часу їхні прізвища встановили через архіви КДБ. Серед них – 28 осіб інших національностей, які воювали у складі німецької армії проти СРСР у ІІ світовій війні, зокрема: австрійці, поляки, словени, угорці, французи, чех та українець. Національність ще одного захороненого не встановлена. Під час німецької окупації на території нинішньої фабрики «Сіверянка» знаходився концтабір військовополонених. Неподалік, в урочищі Кривулівщина, в 1941-1943 роках відбувалися масові розстріли. На цьому місці є 11 братніх могил. Під час німецько-фашистської окупації Чернігівщини у 1941-1943 роках в цьому урочищі були розстріляні приблизно 20 тисяч місцевих жителів та військовополонених. Німецька окупація Чернігова тривала з 9 вересня 1941 по 21 вересня 1943 року. У місті було створено три концентраційних табори. Усього за роки війни німці знищили у місті більше 50 тисяч осіб, за іншими даними – понад 60 тисяч. Розстріли проводили за селищем Коти (урочище Березовий рів та Криволівщина), біля села Яцево, в урочищі Подусівка, у Рашевщині, Малєєвому рові та міській тюрмі. Друга світова війна минула вже давно, втім, місто постійно дбає про вшанування пам’яті загиблих під час війни. Обербургомістр висловив вдячність за те, що чернігівці гідно шанують пам’ять усіх загиблих у роки тієї війни і всі стели на німецькому кладовищі підтримуються у порядку. Саме толерантне ставлення до могил загиблих воїнів різних країн – це шлях до примирення, руйнування стереотипів, можливість осягнути, що усі ми повинні об’єднатися заради мирного майбутнього. Пам’ять поза часом і поза межами територій, – зазначено під час заходу. Фоторепортаж у деталях ТУТ.