Ось як лікують онкологічні хвороби у Чернігові

Уся світова спільнота намагається привернути увагу людства до страшного захворювання, яке є найбільшою проблемою сучасної цивілізації.

4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком
 Щорічно лише в стаціонарних відділеннях Чернігівського обласного онкодиспансеру лікується 8,5 тисячі хворих, у тому числі з інших регіонів і країн, більше 120 тисяч обстежується в поліклінічному відділенні. Онкологи Чернігівщини намагаються всіляко протистояти страшній хворобі – приділяють суттєву увагу профілактиці захворювання та його ранній діагностиці, активно спрямовують свої дії на пошук і втілення сучасних технологій, які могли б стати на перешкоді раку.У липні в обласному онкодиспансері стартував наймасштабний медичний проект Чернігівщини – розпочалося будівництво сучасного радіотерапевтичного корпусу для лінійного прискорювача, який є надією онкохворих на життя.

Про напрацювання онкодиспансеру розповідає головний лікар медичного закладу, заслужений лікар України Валерій ЗУБ.

Зуб

− Валерію Олексійовичу, кажуть, що у світі див не буває. Втім темпи будівництва нового радіотерапевтичного корпусу вражають! Яким чином це вдається?

− Дійсно, буквально цими днями закінчується будівництво. Дякувати будівельний компанії «Укрсівербуд», яка в мінімальний термін реалізувала наймасштабний медичний проект Чернігівщини. Все відбувається за планом. Вже завершено встановлення комп’ютерного томографа, який є додатковим обладнанням для повноцінної роботи лінійного прискорювача. Для активації ж робіт із монтування лінійного прискорювача необхідною умовою є абсолютний режим чистоти в приміщенні, до нього, завершуючи будівельні роботи, ми наближаємось. У вівторок, 30 січня, об’єкт відвідала експертна комісія з Британії. Для онкодиспансеру – це найвідповідальний крок. Експерти оцінили якість будівництва, чистоту приміщень, функціональність тих систем, які безпосередньо забезпечують якість роботи  лінійного прискорювача. Серед них – системи кондиціювання, охолодження, сповіщення на випадок аварійної ситуації. Всі ці  засоби – вже змонтовані. Схвальне рішення фахівців – це зелене світло до монтування прискорювача.

− А як взагалі й за яких обставин виникла така ідея встановити лінійний прискорювач?

− Як лікар, я про цей метод лікування знав досить давно. Для мене є фаховою необхідністю систематичне відвідування міжнародних та європейських конференцій – це цінний досвід.  Отже, за плечима − відвідини багатьох медичних закладів Європи, Австралії, які вражають своїми напрацюваннями у сфері онкологічної допомоги. Лікування за допомогою сучасного радіотерапевтичного обладнання – це сучасна тенденція наближення пацієнта до одужання. Тому мотивація для чернігівських онкологів хоча й була наочна і реальна, втім – захмарна за фінансуванням. Скажу відверто, коли ми рік тому заїкнулися про можливість створення такого комплексу, то мені багато хто з колег, лікарів з онкодиспансерів інших областей, відверто говорили, що це – утопія… Ще спонсор такий навіть не народився!!!

− Хто ж першим повірив у лінійний прискорювач і надав кошти?

− Якось все склалося одномоментно позитивно. Ідею одразу підтримав голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч. Ми спільно оцінили можливості області в реалізації захмарної – а на той час так і було! – ідеї, розробили стратегію, спрямували всі кроки, які б дозволяли залучити фінанси. Майже 14 мільйонів гривень надійшло від міста;  від обласного бюджету надійшло 20 млн; 18 млн – гроші, які спрямували депутати Верховної Ради із фонду соціально-економічного розвитку; 40 млн – кошти Державного фонду регіонального розвитку та майже 10 мільйонів гривень  залучено від бюджетів районів та міст, об’єднаних територіальних громад.

Якщо й надалі говорити мовою цифр, то спільні зусилля – у тому числі й мотивація спільноти до збору коштів у межах проведення благодійного марафону «Промінь надії», який розпочався в листопаді – дозволили зібрати  на реалізацію проекту більш ніж 100 мільйонів гривень. Втім я хотів сказали про інше, про щось вище, що керує нами і спонукає до благочинних дій. Цей спільний внесок у благочинну справу не вимірюється грошима – він вимірюється людяністю! За що я особисто від імені колективу, від імені пацієнтів, які так потребують сучасного лікування, щиро вдячний кожному, хто з відкритим серцем перейнявся проблемою онкохворих і в таку важку хвилину не залишився осторонь, а простягнув руку допомоги! Це не просто сотні, це – тисячі людей, які взяли участь у реалізації цього проекту! Хочу зазначити, що благодійний марафон «Промінь надії» триває й донині. Тому кожен, хто має бажання підтримати проект, може здійснити своє доброчинне бажання.

– Таке потужне сучасне обладнання потребує твердої руки й неабиякого досвіду. Тож хто буде працювати на новому устаткуванні?

− Компанія – постачальник сучасного радіотерапевтичного обладнання − гарантувала обов’язкове навчання персоналу роботі з лінійним прискорювачем. Досвід – одне з головних питань. І ми постійно зайняті його напрацюванням. Наші лікарі постійно й систематично стажуються у відомих і потужних клініках. Це досить значуща географія медичних закладів – не лише Україна, а і країни Європи. Втім хотілося б акцентувати, що наші лікарі мають достатні напрацювання в цій сфері, вони постійно тримають руку на пульсі нових технологій та опановують позитивний фаховий досвід. Тому процес так званого «розкачування» буде вкрай мінімальний. Вже в березні, як ми й заявляли раніше, онкологічний диспансер буде готовий прийняти першого пацієнта.

− Вже, напевно, й черга склалася серед пацієнтів?

— Пацієнтів, хто потребує променевого лікування, – велика кількість. Ми, лікарі, цілком розуміємо їхню зацікавленість. Тож терпляче пояснюємо, що ми крок за кроком наближаємо їхню мрію на одужання.

− Скільки ще не вистачає коштів, щоби сміливо поставити фінальну крапку?

− На сьогодні не вистачає близько восьми мільйонів. Саме цей дефіцит коштів не дозволяє нам придбати дозиметричне обладнання – це додатковий функціонал для повноцінної роботи прискорювача. Тож поки що ми змушені будемо орендувати дозиметричне обладнання в компанії, яка постачає радіотерапевтичне устаткування. Апарат, який ми плануємо придбати, – буде найсучасним в Україні. Свої функції він буде виконувати дистанційно і на декілька об’єктів. Тож при появі ще одного прискорювача, який ми плануємо придбати, нам не потрібно бути знову вирішувати питання з дозиметричним обладнанням.

− Скільки лінійних прискорювачів на сьогодні в Україні?

− Лише чотири державні установи в Україні мають лінійні прискорювачі. Таким потужним обладнанням, як лінійний прискорювач, переважно укомплектовані приватні медичні заклади, де курс лікування сягає за сотні тисяч гривень. А отже, є не підйомним для більшості українських громадян. Функціонування ж лінійного прискорювача на Чернігівщині докорінно змінить розуміння про лікування раку. Ми зробимо все можливе, щоби в державному закладі лікування за допомогою сучасного обладнання відбувалося для жителів нашого регіону безкоштовно.

− Які переваги для пацієнта від лікування на лінійному прискорювачі?

− Лінійний прискорювач на сьогоднішній день –принаймні та модель, яка буде в нас і є надсучасною в лінійці лінійних прискорювачів, – дозволяє сформувати чітко визначене опромінення. Пухлина ніколи не буває у вигляді кулі – вона може мати будь-яку форму, охоплювати судини, вражати важливі органі. Лінійний прискорювач дозволяє сформувати поле опромінення чітко за розмірами пухлини та в ході лікування здійснити його корекцію, якщо пухлина змінюється. І ще вагомий акцент: за допомогою лінійного прискорювача ми можемо проводити лікування пухлин у декількох локалізаціях. До того ж лінійний прискорювач дозволяє здійснювати радіохірургію, де за допомогою величезної сили електронів відбувається випікання пухлини. Можливо, більшість читачів чула такий вислів «радіоніж». Йдеться саме про нього. При цьому пацієнт не потребує анестезії.

− Кажуть, що стіни в корпусі мають місцями товщину в три метри. Це наводить на думку про наявність стратегії захисту населення, того ж лікаря, який там працюватиме, від опромінення…

− Лінійний прискорювач – вкрай потужний апарат, де сила опромінення сягає 16 млЗв. Тому пучок опромінення, який вилітає з гармати, може з легкістю пройти крізь цегляну стіну. Тож захист – неодмінна вимога будівництва подібних споруд. Фактично це – куб із товщиною стін у три метри, яка унеможливлює опромінення довколишнього середовища. Товщина стін приміщення, де безпосередньо відбувається опромінення, – 3,2 метри. Це розрахунки фахівців з урахуванням моделі прискорювача, яку ми придбали. Приміщення, де розташований лінійний прискорювач, – ізольоване, в ньому буде знаходитись лише пацієнт, якого опромінюють. За пацієнтом спостерігатимуть за допомогою  відеокамер. Лікар управляє апаратурою в спеціально відведеному приміщенні. Саме ж опромінення відбувається лише виключно у момент роботи лінійного прискорювача – а це три–п’ять хвилин. В інший час – це абсолютно безпечне приміщення. Це унікальна розробка чернігівських проектувальників, яка гарантує повну екологічну безпеку для лікарів, пацієнтів, природного середовища.

− Онкологія, на жаль, не має жалю до дітей. Чи буде лінійний прискорювач використовуватися в лікуванні «онкометеликів» – так називають малечу, яким доля приготувала такі надскладні випробування?

− Здоров’я маленьких пацієнтів – пріоритетне. Адже в більшості із нас є діти. Так, ми будемо лікувати й діток. Безкоштовно. Рак на сьогодні – не вирок!

− Звісно, що до Чернігова переймати досвід реалізації стомільйонних проектів приїздили фахівці з інших регіонів. Хто вони і чи був цей досвід корисним для них?

− Так, приїздили делегації з Тернополя, приїздили колеги із Сум. Ми презентували відеоролик про те, як відбувався процес будівництва – від закладання капсули до зведення будівлі корпусу. У фаховому колі пройшли обговорення кроків, які дозволили у мінімальний термін вийти на позитивний результат. Серед них – це взаємодія з владою та депутатськими корпусами усіх рівнів, об’єднаними територіальними громадами (ОТГ) Чернігівщини, бізнес-партнерами, організаціями, меценатами, громадою. Люди наочно відвідали новий корпус. Їхні враження перевершили сподівання.

− Що б Ви, як лікар, побажали б нашим читачам?

− Здоров’я вам та вашим родинам – це найголовніше, що в нас є. А ще – величезної мотивації це здоров’я зберігати. Почніть це робити вже сьогодні. Профілактичні заходи та рання діагностика – це бажання, помножене на візит до вашого лікаря. Ця проста формула, цей алгоритм працює і рятує людям життя.

Спілкувалася Уляна Ковальчук

Обласний онкодиспансер знаходиться за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 211. Е-mail: onco.chern@gmail.com 

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте