Ось як шабля Мазепи була доставлена в Саудівську Аравію для Усика
Гетьман Іван Мазепа, боксер-чемпіон Олександр Усик та Чернігівський обласний історичний музей ім. В. Тарновського. Тепер, напевно, всі знають, що їх поєднує. Нещодавно хіба що зовсім лінивий не обговорював спортивну подію світового значення – бій-реванш українця Олександра Усика з британцем Тайсоном Ф’юрі і переможний вихід українського боксера на ринг із унікальним раритетом – шаблею гетьмана Івана Мазепи, яка належить до колекції експонатів Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського.
Про те як саме виникла ця ідея, хто був її ініціатором, чому серед великої кількості подібних експонатів вибрали саме цей, як дозволили вивезти за кордон експонат основного фонду, – про ці та інші, менш відомі особливості роботи одного із найстаріших музейних закладів України, ми поспілкувались з в.о. директора цього музею Максимом Блакитним.
1. То ж, пане Максиме, як взагалі з’явилась ідея, щоб О. Усик взяв із собою на бій музейний експонат і чому саме цей унікальний експонат, який належав гетьману Іванові Мазепі, був відібраний? Чи розглядались варіанти «використання» на ринзі експонатів з інших музеїв?
— Ідея про демонстрацію предмета на боксерському поєдинку, що пов’язаний з добою Гетьманщини, козацтвом, надійшла від ГО «ВАУ Україна» та історика Олексія Сокирка. Ми надали свої пропозиції у вигляді фотографій та супровідного тексту. Олександр Усик особисто обрав шаблю гетьмана Івана Мазепи. Експонат з Чернігова мали змогу побачити мільйони глядачів. Тим самим, увага до постаті гетьмана Мазепи була піднята на найвищий рівень у світі. Такої події ще не було.
Про інші музеї не знаю. Треба питати у інших організаторів цього проєкту…
2. Враховуючи її унікальність, шабля належить до основного фонду. Як вдалось за такий короткий термін оформити всі відповідні дозволи на вивіз за кордон? Як експонат охоронявся і під час транспортування, і під час перебування у Саудівській Аравії?
— Швидкому оформленню необхідних документів (відповідно до процедури та норм законів) сприяли співробітники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерство закордонних справ України. Існує алгоритм дій щодо безпеки та відповідно охорони музейних предметів, які вивозяться відповідним чином. На території України це здійснювали силові структури нашої країни, в інших країнах – відповідні підрозділи країн-партнерів.
3. Як ця шабля з’явилась у музеї?
— Шабля походить з колекції засновника нашого музею, відомого мецената та громадського діяча, колекціонера Василя Тарновського. У його колекції крім цієї є ще одна шабля гетьмана І. Мазепи, також є шабля іншого гетьмана – Б.Хмельницького, є й інші майже три десятки зразків холодної зброї ХVІІ – ХVІІІ ст. А взагалі у колекції понад 6 тис. предметів від давніх часів до ХІХ ст.
4. Наша редакція постійно нагадує шанувальникам відвідування музеїв про те, що нині всі музеї, і керований Вами також, працюють у режимі воєнного стану: основні експозиції закриті, більшість експонатів знаходяться у відповідних місцях зберігання, працюють лише виставкові заходи. Однак після нашої перемоги музеї обов’язково відновлять свою роботу і ЧІМ без сумніву також, – що тоді із музейного зібрання буде представлено в експозиціях із особистих речей гетьмана Івана Мазепи? Бо ця ж шабля – не єдина власність гетьмана, які є у музеї? (ми нещодавно розповідали ще про один експонат з колекції музею – ризу Іллінської ікони Божої Матері (кін. ХVІІ ст.), виготовленої на замовлення гетьмана Івана Мазепи та його коштом.
— Так, ми плануємо відновити залу, що буде присвячена добі Гетьманщини, а саме діяльності гетьмана І.Мазепи, де зможемо показати крім шаблі й інші речі, що будуть розповідати про самого гетьмана та період його гетьманування. Колекція нашого музею доби Гетьманщини, а це унікальні предмети, меморіальні речі козацької старшини національного значення, певно найбільша серед інших музейних установ України.
5. Що у планах музею вже на цей поточний рік?
— Головне – це збереження колекцій. Серед найближчих заходів – у музеї відкриється експозиція саме з цією шаблею гетьмана Івана Мазепи, яку демонстрував О. Усик після бою-реваншу у Саудівській Аравії. Оглянути її всі охочі зможуть в обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського з 24 січня. І звичайно у планах – виставкові, лекційні, творчі зустрічі, про які ми постійно повідомляємо на наших ресурсах та на інших ресурсах.
6. Можливо, Ви щось би хотіли побажати–порадити нашим читачам або відвідувачам музеїв?
— Маємо цінувати свою історію, культуру та традиції. Адже це наше «обличчя» щодо інших країн, наш скарб. Власне, значною мірою, саме за це ми також боремося, за це проливають кров військовослужбовці ЗСУ.
Довідки за тел. для бажаючих відвідати музей: 675-315 (замовлення екскурсій, інформаційні довідки)
Джерело: Чернігівщина туристична