Оживає природа на Чернігівщині: повернулися птахи

Територія Мезинського національного природного парку у Чернігівській області, як і долина Десни в цілому, є важливим міграційним шляхом в весняних та осінніх перельотах птахів. Зграї водоплавних птахів (гуси, качки, мартини, крячки, кулики) мігрують її долиною, знаходячи поживу та відпочинок на розливах. За водоплавними пернатими завжди слідують хижі птахи: орли, орлани, луні, шуліки.

1 квітня – Міжнародний день зустрічі птахів
Якщо вранці вилізти на деснянську кручу, то можна спостерігати феєричне видовище: зграя гусей, іноді до кількох сотень птахів, що зупинилася на відпочинок. Серед гусок найчисельнішою є велика білолоба гуска, але можна помітити і сіру гуску та гуменника. Біля гусей завжди тримаються інші водоплавні птахи: качки, крохалі, норці, адже гуси – найкращі вартові. Багато качок вже тримаються парами. Звичайними видами є крижень, свищ, чирянки, рідше т трапляються нерозень, шилохвість та широконіска. На окраїнах розливу займають свої гніздові ділянки чибіси, їхні сумні крики далеко чути.

Трохи пізніше, десь в середині квітня, починається масовий проліт куликів. Ось тут вже відбувається справжня феєрія весни. Поєдинки самців брижачів, токові польоти баранців, малопомітне, але хвилююче токування дупеля…

Допомогти птахам може кожен з нас. Перш за все, менше турбуйте перелітні зграї. Пам’ятайте, птахи вже здолали багато сотень кілометрів, і ще не близький шлях їх очікує. Повісьте на своєму подвір’ї штучну гніздівлю: шпаківню, синичник, чи зробіть поличку для більш зручного гніздування ластівок – невеликий клопіт, а користі принесе багато.

Краса нашого краю неможлива без видового багатства птахів, тварин, дерев, рослин, і зберегти їх ми зможемо тільки разом.

Відео підготовлено за інформацією Мезинського національного природного парку

Світлини — чернігівського фотографа Миколи Тищенка

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте