Повернути Крим можна лише через повну демілітаризацію півострова
Українським можновладцям треба активніше займатися питаннями повернення Криму та орієнтуватись на повну демілітаризацію півострова.
Про це в ефірі телеканалу ATR сказав український політик, екс-віце-прем’єр-міністр Роман Безсмертний.
«Зрозуміло, що мілітаризувати Крим і перетворити його на військовий форпост не вдасться. Найліпша доля Криму – це повністю демілітаризована зона», – зазначив він.
При цьому Безсмертний вважає, що треба розрізняти методику і час повернення по Донбасу та Криму, бо терміни «анексія» та «окупація» застосовуються невипадково.
«За останній рік я декілька разів проговорював з представниками кримських татар можливості установлення перехідного етапу. Як варіант можемо розглядати протекторат трьох держав: Україна, Росія, Туреччина. І поступова робота на принципах прав націй та народів і прав людини. Переведення ситуації з конфлікту до фази територій під міжнародним контролем. Це той випадок, коли можуть виграти всі. Це лише пропозиція, треба почути думку кримських татар, як вони на неї реагують. Сьогодні є різна реакція в Криму: одна частина кримських татар апелює до України, інша – до Росії. Одна співпрацює з Києвом, інша – з Москвою. Нічого не можна залишати поза увагою, на все треба дивитися реалістичними очима», – роз’яснив він.
На його думку, питання повернення Криму та внесення змін до Конституції мають бути ключовими. Україні потрібен новий Основний Закон для перезаснування держави. «Розділ автономії Криму писався ще у 1996 році, він потребує глибоких серйозних змін. Далі всі спірні питання треба розв’язувати лише в діалозі», – сказав він.
Політик уточнив, що добре поінформований в цій сфері, бо з 1994 року підтримує дружні стосунки з кримськими татарами. Він також нагадав, що у 1997 році запропонував «Закон про вибори», де кримським татарам гарантувався відсоток у парламенті, урядових інституціях, в місцевих органах влади. Крім того, він був дотичний до написання розділу «Автономна республіка Крим» Основного Закону у 1996 році.
«Тема землі, створення Великої Ялти (на чому я наполягав), реалізація місцевого самоврядування, демілітаризація – це моя позиція того часу. Я не змінював її, і дотримуюся до сьогодні. Лідери кримських татар знають, що в моєму кабінеті готувалася Конституція АРК, коли всі відмовилися над нею працювати. У Ющенка це питання чомусь ідентифікувалось саме зі мною, він постійно казав «твої татари», – підкреслив він.
На питання, чи правда, що українським політикам з електоральної точки зору нецікаво було займатися кримськими татарами, бо це давало несуттєвий відсоток голосів, він відповів ствердно.
Безсмертний вкотре наголосив, що людям треба говорити правду.
«Ви задаєте питання людині, яка мала мужність не втікати від усіх цих питань. Відчуваючи відповідальність за все це, я закликаю думати, як рухатися далі. І тут кримським татарам вирішувати, а моє завдання – пропонувати варіанти і обговорювати їх, бо на сьогодні на рівні державних органів пропозицій «нуль», – додав він.