Права на управління мотоблоком не потрібні?
В Україні точаться «суперечки» між правниками та поліцією щодо того, чи потрібне водійське посвідчення на керування мотоблоком? А поки йде дискусія, вже з`явилися перші судові рішення не на користь поліціянтів.
Обробивши свій город, Микола виїхав на мотоблоці зі свого двору, щоб помогти сусіду з культивацією. І майже одразу його зупинила поліція за порушення правил дорожнього руху – керування транспортним засобом (мотоблоком), який не був зареєстрований належним чином, та за водіння без водійського посвідчення. Розгублений чоловік звернувся за допомогою до Бюро правової допомоги.
Мотоблок – важливий помічник у господарстві, що допомагає культивувати землю, доглядати за грядками, збирати врожай. Але невже на нього потрібні реєстрація та права?
Коментує юристка Бюро правової допомоги Наталія Заболотна:
Принциповим було питання, чи є мотоблок, яким керував Микола, транспортним засобом, що підлягає державній реєстрації, та чи потребує він посвідчення на керування транспортним засобом, від чого і залежить обґрунтованість притягнення до адміністративної відповідальності.
Адже відповідно до вимог пп. «а» та пп. «б» п. 2.1 Правил Дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб.
Визначення поняття можна знайти у п. 1.10 Правил Дорожнього руху, де зазначено, що механічний транспортний засіб приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт
Власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов`язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення під транспортними засобами слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші транспортні засоби.
При цьому чинне законодавство не містить інших визначень «мотоблоку», як транспортного засобу і віднесення його до того чи іншого їх виду.
Таким чином, в даних спірних правовідносинах має місце «правова невизначеність» щодо визначення правового статусу «мотоблоку», як транспортного засобу, яка не дає змоги особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://bit.ly/32fazcx
Юристи Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Чернігівській області, посилаючись на практику своєї колеги, теж вважають, що законодавством не передбачена вимога щодо обов’язкової наявності водійського посвідчення на право керувати мотоблоком. А тому, виклавши доводи у адміністративному позові про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, Наталія Заболотна саме на це і звернула увагу суду, який розглядав дану справу по суті. Тож вивчивши всі обставини справи, суд погодився з думкою юристки та задовольнив вимогу щодо скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.