Про благодійні внески в лікувальних закладах Чернігівщини
Лікувальні заклади Чернігівської області не мають механізму звітування за благодійні внески.
Ця тематика вже не вперше звучить у інформаційному просторі міста Чернігова. У соціальних мережах нерідко виникали дискусії про «добровільно-примусові» внески з пацієнтів до благодійних фондів, платні послуги у лікарнях тощо. Основна причина незадоволення пацієнтів — це те, що пацієнтів фактично змушують сплачувати так звані добровільні внески до фондів при отриманні безоплатної медичної допомоги, а жодного звітування про порядок та шляхи використання таких внесків пацієнт не отримує. І якщо на місцевому рівні це питання врегульоване через заключення договорів про співпрацю з умовами прозорого звітування, то на рівні області питання залишається відкритим й досі.
Проаналізуємо ситуацію в лікувальних закладах обласного підпорядкування Чернігівської області.
Чернігівський обласний онкологічний диспансер співпрацює з БО «Благодійний фонд сприяння розвитку Чернігівського обласного онкологічного диспансеру», але договір відсутній. Надійшло благодійних внесків за 2015 рік близько 11 млн. 251 тис. грн. Витратили – 11 млн. 273 тис. грн з урахування залишку за минулий рік.
Чернігівська обласна стоматологічна поліклініка – на території приміщення розміщується Чернігівський Благодійний Фонд «Магістр», але договір про співпрацю також відсутній і благодійні внески вносяться в касу закладу. Надійшло благодійних внесків за 2015 році 1 млн. 52 тис. грн. Використали – 1 млн. 345 тис. грн з урахуванням залишку на початок звітного року.
На території лікувально-профілактичного закладу «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Чернігівської обласної ради у період з 2015-2016 роки благодійні організації не здійснювали своєї діяльності по збору благодійних внесків. Надійшло в 2015 році благодійних внесків в розмірі 123 841 грн, використано – 122 387 грн.
Протягом 2015-2016 років на території комунального лікувально-профілактичого закладу «Чернігівська обласна дитяча лікарня» жодна благодійна організація діяльності по збору благодійних внесків не здійснювала, відповідно договори відсутні. В 2015 році було зібрано 1 млн 482 тис. грн. благодійних внесків. А витрачено – 1 млн. 477 тис. грн.
У 2015 та 2016 роках на території Комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівський обласний кардіологічний диспансер» діяльність по збору благодійних внесків здійснював Благодійний фонд «Доступні ліки», але договори про співпрацю відсутні. За 2015 рік надійшло 1 млн. 779 тис. грн. благодійних внесків. Використано – 1 млн. 795 тис. грн з урахуванням залишку на початок року.
Комунальний лікувально-профілактичний заклад «Чернігівська обласна лікарня» отримував благодійну допомогу протягом 2015-2016 років як від благодійних організацій, так і від інших суб’єктів господарювання. Основний благодійний фонд, з яким співпрацює лікувальний заклад і який публічно звітується про отримані благодійні внески, як від юридичних так і фізичних осіб та витрачені кошти, через сайт http://bf-medar.at.ua/ – БФ «Медар». Але договір про співпрацю між благодійним фондом та лікувальним закладом відсутній. Договори, на підставі яких проводиться оплата за виконані роботи і послуги, та поставлені в лікарню товари, укладаються зі всіма суб’єктами господарювання. В цілому надійшло благодійних внесків за 2015 рік в розмірі 3 млн. 727 тис. грн. А використано – 3 млн. 369 тис. грн.
Якщо порівнювати ситуацію обласного рівня з лікувальними закладами міського підпорядкування, то вже рік, як в місті працюють договори про співпрацю між лікувальними закладами та благодійними фондами, на які пацієнти перераховують добровільні пожертви. Договори передбачають прозоре звітування лікарень та благодійних фондів перед пацієнтами про надходження та використання благодійних коштів. Більша частина лікувальних закладів міського підпорядкування працюють згідно умов договору та звітують про свою благодійну діяльність. Це все було запроваджено з метою прозорого та публічного звітування.
Будь-які дослідження показують, що пацієнти розуміють реалії недофінансування та готові сплачувати за медичну допомогу, але за умови що вони бачать, куди та за що вони платять, як ці кошти витрачаються, та головне — як це вплине на їх лікування. Саме тому наша організація зверталась до керівництва обласного управління охорони здоров’я та пропонувала готові механізми вирішення проблеми через встановлення прозорої та підзвітної роботи фондів. Щоб цей процес був унормований, пропонуємо Департаменту охорони здоров’я видати наказ про впорядкування отримання та використання благодійних (добровільних) внесків та пожертв лікувально-профілактичними закладами, що поширюється на заклади охорони здоров’я обласного підпорядкування. Також пропонуємо заключити типовий договір про співробітництво із благодійними організаціями, що діють на території лікувально-профілактичних закладів Чернігівської області. Угоди містять пункти про порядок звітування за отримані доходи та витрати як благодійного фонду, так і медичного закладу. Також згідно договору усі медичні заклади обласного підпорядкування зобов’язуються публічно оприлюднювати звіти про надходження та витрачання благодійних внесків на стендах та офіційних веб-сайтах за наявності.
Довідка: Програму «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги» реалізує громадська організація «Інституту аналітики та адвокації» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Тетяна Романова