Про податок на розкіш депутатів і чиновників та пенсійну реформу
Дефіцит Пенсійного фонду України в 2016 році досяг рекордних 145 млрд гривень, а в 2017 році зросте до 156 млрд. Це означає фактичне банкрутство фонду і ставить під загрозу виплату пенсій в новому році.
Про це у своїй статті «Право на старість» написав екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко.
Політик наголошує, що з 2013 року кількість пенсіонерів в країні зростає, а чисельність економічно активного населення безперервно скорочується. Сьогодні в Україні три працюючі українці своїми внесками повинні забезпечувати виплати двом пенсіонерам. В результаті вже сьогодні в Україні більше 7 з 12,3 млн. пенсіонерів отримують мінімальну пенсію – 1130 грн. Це в 2,5 рази менше фактичного прожиткового мінімуму.
При цьому з усіх пенсіонерів України 76,4% отримують пенсії за віком. Частка «нестандартних» пенсій (за інвалідністю, втратою годувальника та ін.) безперервно зростає, в першу чергу, через погіршення якості життя і здоров’я українців.
Клименко зазначає, що сьогодні в Україні терміново необхідна пенсійна реформа, проте уряд фактично не займається її впровадженням. Поточну політику влади він оцінює як ситуативні і жорстокі рішення, покликані зменшити дефіцит Пенсійного фонду.
Серед схем, що застосовуються владою, політик називає обкладання високих пенсій додатковими податками, «тимчасове» скасування виплат пенсій працюючим пенсіонерам, збільшення пенсійного віку жінкам-пільговикам, збільшення терміну вислуги років для оформлення дострокової пенсії. При цьому, за оцінками лідера «Успішной країни», вирішити проблему дефіциту фонду не здатний навіть такий безпрецедентний крок як припинення соціальної підтримки пенсіонерів непідконтрольної частини Донбасу і Криму, яке «економить» 3 млрд. гривень щороку.
«На базовому рівні заходи щодо економії коштів Пенсійного фонду більше нагадують звичайний саботаж. Співробітники фонду під будь-якими приводами затягують оформлення пенсій за вислугою років, а також роблять все для зменшення розмірів виплат: навмисно ускладнюють процедури підрахунку трудового стажу, вимагають масу додаткових документів», – пише Клименко.
Політик упевнений, що сьогодні ні керівники Пенсійного фонду, ні Мінсоцполітики, ні весь уряд Гройсмана в цілому не здатні глобально оцінити ситуацію, і активно противляться таким спробам з боку інших. За оцінкою лідера «Успішной країни», єдиний шлях для зміни ситуації сьогодні – створення нових робочих місць для розподілу пенсійного навантаження. Коли одного пенсіонера будуть утримувати не два-три, а двадцять працюючих українців і соціальні програми перестануть бути непосильним тягарем для бюджету. Також рецептом для підтримки Пенсійного фонду політик називає е-декларування депутатів і чиновників.
«Обклади його податком, поповни казну. І тоді гроші, які має наша країна, будуть спрямовані на наших громадян, а не на виплату відсотків державному боргу», – зазначив Клименко.