Про програму соціальної та професійної адаптації воїнів та бійців АТО
У зв’язку з чисельними зверненнями учасників антитерористичної операції щодо переліку документів, що подаються для отримання послуг з соціальної та професійної адаптації учасників натитерористично операції, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції у Чернігівській області в межах компетенції повідомляє наступне.
Для отримання послуги з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операціївідповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 179, учаснику антитерористичної операції необхідно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
До звернення необхідно додати наступні документи:
- Копію посвідчення учасника бойових дій, або інваліда війни, або учасника війни;
- Копію одного із документів, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Таким документом може бути:
- наказ Антитерористичного центру при Службі безпеки України або інший документ, який підтверджує залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
- довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, згідно з додатком 1 або 2 до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і бреши безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413;
- рішення відомчої (або міжвідомчої) комісії про встановлення особі статусу учасника бойових дій, як такій, що захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, відповідний запис у військовому квитку;
- довідка про обставини травми (для осіб, які отримали поранення внаслідок бойових дій в районі проведення антитерористичної операції);
- витяг із протоколу засідання військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (для осіб, яким встановлено інвалідність).
Водночас Служба зазначає, що законами України “Про освіту”, “Про вищу освіту”, “Про професійно-технічну освіту” та відповідними підзаконними актами під час організації прийому до навчальних закладів на навчання визначено перелік обов’язкових документів, що подаються особою при вступі до навчального закладу. При цьому подання довідки про працевлаштування вступника по завершенню навчання не передбачено зазначеним переліком.
Таким чином, при організації професійної адаптації учасників антитерористичної операції надання довідки про їх подальше працевлаштування не передбачено діючими нормативно-правовими актами і є необов’язковим.
Крім того, пунктами 1 і 2 статті 3 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено, що кожен має право на вільно обрану зайнятість. Примушування до праці у будь-якій формі забороняється. Добровільна незайнятість особи не може бути підставою для притягнення її до відповідальності.