Радіаційна ситуація в Україні станом на 14 серпня 2022р.
Радіаційна ситуація за 14 серпня (10-00) 2022 року на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом» та ДСП «Екоцентр», залишалася стабільною.
За наявними даними показники рівня радіаційного фону довкілля у зонах спостереження АЕС порівняно з середньомісячними величинами не виходили за межі точності їх визначення. Підвищень радіаційного фону на цих територіях не зафіксовано. Дані НГМСУ з постів, розташованих у 100-км зонах впливу АЕС України, не виявили істотних змін радіаційного фону у цих зонах за звітний період.
Радіаційна ситуація навколо Рівненської АЕС, Південно-Української АЕС, Хмельницької АЕС, Запорізької АЕС та ЗВ ЧАЕС(рис.1),згідно даних АСКРС та за даними НГМС у 100-км зоні навколо АЕС, залишалася стабільною, перевищень не зафіксовано.
За WRF, розрахованим на основі глобального прогнозу погоди NOAA, в ЦПНРА УкрГМЦ виконано моделювання переміщення атмосферних мас-носіїв продуктів викиду АЕС у разі умовної радіаційної аварії (УРА) від АЕС України впродовж 72 годин (проте, оскільки у цій довідці картографічна візуалізація поширення атмоcферних мас згідно вибраної моделі поширення викидів АЕС обмежується сферичною трапецією, межі якої віддалені на 800 км від джерела викиду в кожну із сторін вздовж паралелі та меридіану, на схемі, яка відтворюватиме розраховані масштаби поширення в атмосфері викидів з АЕС, часовий інтервал, за який візуалізуються наслідки може бути меншим ніж 72 години), треба зазначити також, що для більш повної оцінки наслідків РА необхідно виходити за межі регіональної сітки розрахунків з використанням глобальної моделі для сітки щонайменше 2000км х 2000км.
14 серпня 2022 року розрахунок показує, що зона розміщення ЗАЕС продовжує перебувати під впливом південно-східних вітрів, що транспортували викиди ЗАЕС тільки по території України: територію Миколаївської, Київської Вінницької, Черкаської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Хмельницької, Запорізької, Херсонської, Одеської, Тернопільської, Чернівецької, Львівської та областей.
За наявною інформацією змін радіаційного стану в районі розміщення ЗАЕС станом на 10:00 (UTC) 14/08/2022 не сталося.
Директор УкрГМЦ Микола КУЛЬБІДА