Роботодавцям: організація розслідування нещасного випадку на виробництві
Робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України упродовж п’яти місяців 2018 року зафіксовано 1979 нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом. З них 140 – смертельні.
Фонд соціального страхування України зазначає, що у разі нещасного випадку на виробництві ФССУ фінансує застрахованим особам щомісячні страхові виплати в разі часткової чи повної втрати працездатності; допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності або смерті потерпілого та ін. Також потерпілі на виробництві мають право на: лікування за рахунок коштів Фонду в закладі охорони здоров’я, враховуючи оперативні втручання; забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення упродовж усього періоду до відновлення працездатності; подальшу медичну реабілітацію; санаторно-курортне лікування тощо.
Порядок дій щодо організації розслідування нещасного випадку на виробництві:
У разі настання нещасного випадку безпосередній керівник робіт зобов’язаний:
– терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, забезпечити у разі потреби його доставку до лікувально-профілактичного закладу;
– негайно повідомити роботодавця про те, що сталося;
– зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку на робочому місці та машини, механізми, обладнання, устаткування у такому стані, в якому вони були на момент настання нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров’ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків та порушення виробничих процесів), а також вжити заходів до недопущення подібних нещасних випадків.
Роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок, зобов’язаний:
– протягом однієї години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок:
* Фондові за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок;
* керівникові первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (у разі наявності на підприємстві кількох профспілок – керівникові профспілки, членом якої є потерпілий, а у разі відсутності профспілки – уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці);
* керівникові підприємства, де працює потерпілий, якщо потерпілий є працівником іншого підприємства;
* органові державного пожежного нагляду за місцезнаходженням підприємства у разі настання нещасного випадку внаслідок пожежі;
* територіальному органові Держпраці.
– зробити запит до лікувального закладу про характер і тяжкість ушкодження потерпілого;
– протягом доби наказом утворити комісію з розслідування нещасного випадку у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування (до складу комісії входять керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці (голова комісії), представник Фонду за місцезнаходженням підприємства, представник первинної профспілки (у разі наявності на підприємстві кількох профспілок — представник профспілки, членом якої є потерпілий, а у разі відсутності профспілки — уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці), а також представник підприємства, інші особи).
Роботодавець зобов’язаний створити належні умови для роботи комісії (забезпечити приміщенням, засобами зв’язку, оргтехнікою, автотранспортом, канцелярським приладдям), компенсувати витрати, пов’язані з її діяльністю, а також залучених до роботи експертів, інших спеціалістів та сприяти роботі комісії з метою своєчасного і об’єктивного проведення розслідування нещасного випадку.
Сьогодні за рахунок коштів Фонду щомісячні страхові виплати отримують понад 207 тис. потерпілих на виробництві та членів їх сімей. З початку цього року ФССУ провів три етапи перерахунків, які дозволили збільшити розміри зазначених страхових виплат у середньому на 40,6%.