Санкцій проти “1С”. Виграє той, хто швидко відреагує на нові виклики
Після введення санкцій проти “1С” виграє той, хто зможе швидко відреагувати на нові виклики. Так вважає експерт Олена Макеєва — радник міністра фінансів України.
Минуло більше тижня, як президент оновив список російських компаній, до яких застосовуються санкції. Серед них опинилися і компанія “1С”, програмним забезпеченням якої для ведення бухгалтерії користується 90% вітчизняного бізнесу. Серед санкцій, які були введені: обмеження торговельних операцій, блокування активів, заборона передання технологій та зупинка виконання економічних та фінансових зобов’язань. В експертному середовищі заговорили про те, що санкції швидше “покладуть” бухгалтерію та заблокують діяльність вітчизняних компаній, аніж нашкодять російським.
Керуючий партнер аудиторської фірми “Аксьонова та партнери”, радник міністра фінансів України Олена Макеєва розповіла VoxConnector про перші ефекти від санкцій та рішення для українського бізнесу.
– Cанкції проти 1С тривають уже більше тижня? Як бізнес на них відреагував?
– Введення санкцій проти компанії 1С стало несподіванкою для бухгалтерів, адже середньостатистичний бухгалтер є аполітичним. А тому перша реакція більшості бухгалтерів на санкції, за моїми спостереженнями – це неприйнятність, неприхильність і навіть ворожість. Така реакція цілком виправдана, бухгалтери постійно працюють в стресових умовах, дякуючи постійним змінам до податкового законодавства, зазвичай під ялинку на Новий рік. Звичайно були і по-бойовому налаштовані бухгалтери, мовляв, повернемося до ручного обліку, але така реакція більше схожа на здоровий гумор. Пристрасті вщухли вже наступного дня, щойно з’явилися офіційні заяви від 1С щодо безперебійної підтримки користувачів та пояснення представників СБУ, які обіцяли до бізнесу з перевірками не приходити.
– Що ви порекомендуєте компаніям? Які альтернативні програми можна використовувати?
– Я рекомендую дивитися в бік ERP систем, хоча ці продукти значно дорожчі за 1С. Це як з технікою: купувати треба найновітніші технології, що відповідають вимогам часу. І справді, технології дуже швидко змінюються, на зміну одних приходять інші, більш досконалі, в дуже короткий проміжок часу. В Німеччині, на приклад, вже існують продукти, які дозволяють перекласти весь бухгалтерських облік на плечі програм із застосуванням штучного інтелекту. Це найближче майбутнє, класичний бухгалтер дуже скоро опиниться поза попитом. Бухгалтеру треба бути підготовленим до такого майбутнього, інвестувати в свої ІТ знання, розширювати свої професійні горизонти.
– Можливо, краще перевести бухгалтерію на аутсорсинг?
– У порівнянні з найближчими європейськими сусідами, аутсорсинг бухгалтерських послуг в Україні дорогий. Очевидні причини – низький попит та низька якість, обмежена відповідальність. І я розумію, відповідальність бухгалтера аутсорсингової компанії не може бути обмежена сплаченим клієнтом гонораром – стала практика українських компаній, що пропонують аутсорсинг бухгалтерських послуг.
Обов’язковим атрибутом розвитку цього ринку повинна стати особиста відповідальність бухгалтера та професійне страхування ризиків бухгалтера перед третіми особами.
– Що в результаті вигідніше: перехід на аутсорсинг чи інші програми?
– Немає єдиної правильної поради на сьогодні, що краще – штатний бухгалтер чи аутсорсинг. Але майбутнє точно за аутсорсингом та штучним інтелектом. І Україна не залишиться осторонь глобальних трендів.
– Наскільки болісною та тривалою буде адаптація бізнесу до “життя без 1С”?
– Виграє той, хто зможе швидко відреагувати на нові виклики. Знання в області ІТ – must have для бухгалтера, програми будуть змінюватися постійно, адже технології розвиваються постійно. Чим кращим ІТ користувачем є бухгалтер, тим швидше він навчиться новій програмі. Розуміючи філософію бухгалтерів, можу припустити, що більшість так і залишиться користувачем 1С. Прогресивні бухгалтери та молодь будуть експериментувати. Це стане їхньою конкурентною перевагою.
VoxConnector, спеціально для видання speckor.net