Селянам, у яких зруйновані будинки, газовики погрожують судами
Газовики надсилають сільським споживачам погрозливі листи: якщо, мовляв, не сплатите за доставку газу відповідні кошти за минулі місяці, питання вирішуватиметься у судах. Люди у розпачі, бо їхні житлові помешкання розгромлені снарядами. Що їм робити?
Мешканцям села Количівка Іванівської територіальної громади Чернігівського району, чиї будинки постраждали внаслідок окупації російськими військами, днями надійшли «дивні» квитанції. Дивні тому, що в зруйнованих або в напівзруйнованих будинках ніхто, зрозуміло, не проживає. Але в РГК «Чернігівгаз» зібрали за останні місяці «борги» за розподіл (доставку) природнього газу. І винесли вердикт-ультиматум: або гроші платіть, або ж зустрінемось у суді. Є ще один варіант у цієї компанії — через несплату газу можуть приїхати, вирити траншею біля двору і обрізати газову трубу. Такого досвіду в АТ «Чернігівгаз» вже накопичилося достатньо. Ми вже повідомляли, наприклад, як газовики відчикрижили від газової мережі трубу в будинку вісімдесятилітньої бабусі Олександри Левчук (у селі її називають бабця Шура — про цей випадок ми вже розповідали).
— Сім’я Тетяни Ковтун залишилась на вулиці без засобів існування для життя через бойові дії в селі, — розповідає місцева жителька Тетяна Шевченко-Коваленко. — Зараз вимушені жити на зйомній квартирі. А безстидна контора «Чернігівгаз» в особі пана Хилька В.А. (комерційний директор, за підписом якого надходять такі листи. – Автор) продовжує тероризувати жителів нашої вистражданої Количівки. Газовики вимагають сплатити за той газ, яким вони не користувалися, бо не могли жити в розбомблених будівлях. А ще й погрожують: якщо, мовляв, не сплатите, то через суди змусимо це зробити, а якщо не виконаєте рішення суду, то можуть обрізати і труби, як це вже було торік у нашій громаді..
Тетяна Ковтун як отримала квитанцію та лист-попередження, мерщій зателефонувала у газове господарство, а звідти відповіли: «Ви платіть, а там розберемось!». І пояснили, що потім буде перерахунок, і зайві кошти повернуться.
У братів Володимира та Григорія Юрченків теж від снаряду згорів повністю добротний будинок, а коли одного разу вони приїхали з Чернігова додому (живуть у місті на квартирі), то біля двору вгледіли виритий котлован.
— Сусід сказав, що це з газової служби рилися тут, мо’ шукали врізку незаконну тут чи що, — каже Володимир. — Але ж ми всю зиму опалювали дровами — онде і котел згорівший від снаряду стоїть, тож ми не могли кудись там врізатися.
— Якби ми не приїхали вчасно, то точно вони б обрізали нам газ, та видать, не встигли — воврем’я підняли бучу, — долучається до розмови Григорій.
Квитанції на сотні та тисячі гривень з листами-попередженнями отримали не один десяток сімей. У більшості з них — пошкоджені частково, або зовсім знищені будинки. До того ж, не тільки зруйновані житлові помешкання, а й господарські будівлі зі свійською худобою: коровами, свинями, кролями, птицею…
Ми офіційно звернулися за роз’ясненням до керівництва АТ «Чернігівгаз». У відповіді (повний текст – наприкінці публікації) на наш запит, керівниця управління зовнішніх комунікацій Ольга Конопацька-Плєхова, зокрема, наголосила:
— Квитанції за розподіл газу та інформаційні листи про заборгованість формуються автоматично на основі реєстру особових рахунків, по яких є заборгованість.
Зазначимо, що якраз заборгованості доставки газу у більшості домогосподарств не було, за винятком того періоду, коли точилися тут бойові дії та після, коли ніхто не користувався газом. Цю обставину керівниця комунікаційного управління прокоментувала так:
— У випадку, якщо власник об’єкту, на якому газопостачання відсутнє або було відсутнє через пошкодження внаслідок бойових дій, отримав квитанцію чи інформаційний лист про заборгованість, це означає, що оператор ГРМ на момент їх формування ще не отримав відомостей про такі пошкодження. Для уточнення інформації споживач може звернутися особисто до Клієнтського простору, до контакт-центру за номерами 067 65 64 104, (0462) 61 62 04, або ж надіслати звернення на електронну адресу contact@cn.104.ua.
Представниця газового управління зауважила, що у випадку, якщо було від’єднано об’єкт, система газопостачання якого була пошкоджена внаслідок бойових дій, його повторне приєднання після відновлення здійснюється безкоштовно для споживача.
— Цю інформацію було роз’яснено споживачці, стосовно якої надано Ваш запит, Т.М. Ковтун, під час її звернення до Клієнтського простору...Після подання нею документів по її особовому рахунку проводиться перерахунок, — відповіла у листі до редакції Ольга Конопацька-Плєхова.
Як вона пояснила наразі спрощено процедуру припинення нарахувань у подібних випадках. Його здійснення можливе при опломбуванні або перекритті пошкодженої системи газопостачання у споживача.
Начальниця комунікаційного управлінні РГК «Чернігівгаз» наголошує, що на період дії воєнного стану відключення споживачів через борги не здійснюється. Відключення можливе у випадках аварійних ситуацій, або виявлення порушень на об’єктах газопостачання правил безпеки систем газопостачання, в тому числі самовільних втручань у газові системи. Разом з тим газовики наголошують, що плата за розподіл газу нині є вкрай важливими для забезпечення стабільної роботи газорозподільних мереж та безперебійного газопостачання.
І це добре, що газова служба оперативно надала нам відповідь, проте існує ще й психологічний фактор! Уявіть собі: потерпілі від війни знаходяться біля будинку якого вже не існує й не знають у відчаї що далі робити, а тут приносить газовик квитанцію на кілька сотень гривень чи то й тисячі та й ще з офіційно-письмовими погрозами у застосуванні певних санкцій. Що робити у такій ситуації?
Напевно, керівництву РГК «Чернігівгаз» варто б насамперед подумати і над цією проблемою, яка виникла для всіх раптово й неочікувано, перш ніж розсилати такі гнівні листи, які й без того заганяють людей ще глибше у прірву. Може, якби думали бодай трохи над цим у газовій конторі, то й не збурювали б і без того зранене психологічно й фізично суспільство. Тоді не вдавалися б до брудних дій, як ото вчинили стосовно згаданої вісімдесятилітньої бабці Шури з цієї ж Количівки, біля будинку якої безцеремонно відрізали газову трубу і на численні звернення громадськості та й навіть влади поновити цю трубу, не звертають ніякої уваги.
Сергій Кордик
На першому фото: Григорій Юрченко на місці зруйнованого війною будинку, від якого залишився один фундамент
Офіційна відповідь РГК «Чернігівгаз»:
Редактору веб-видань «Суспільний кореспондент» та «Біла хата»
У відповідь на Ваш запит повідомляємо:
Станом на 15.07.2022 р. АТ «Чернігівгаз» провів перерахунок вартості послуг розподілу газу та призупинення нарахувань для 20288 побутових споживачів, 44 бюджетних організацій, 53 промислових підприємств та 3 теплопостачальних. Йдеться про домогосподарства, підприємства та бюджетні організації, які постраждали від російського вторгнення в Чернігівській області.
Перерахунок або ж призупинення нарахувань за розподіл газу АТ «Чернігівгаз» як оператор ГРМ може провести:
∙ на основі даних про пошкоджені або знищені об’єкти, отриманих від обласної військової адміністрації;
∙ на основі звернення власника пошкодженої чи знищеної будівлі та систем газопостачання (особисто через Клієнтський простір, або листом на електронну адресу контакт-центру contact@cn.104.ua зі вказанням адреси, особового рахунку (за можливості) та дати знищення чи пошкодження будівлі);
∙ або у випадку виявлення таких пошкоджень при обстеженні систем газопостачання працівниками компанії, та у випадках відсутності газу в будівлях, підключених до пошкоджених внаслідок бойових дій розподільних газопроводів.
Пошкодження систем газопостачання фіксуються відповідними актами контрольного огляду, інформація вноситься до реєстру, і після цього проводиться перерахунок за період відсутності газопостачання, або призупинення нарахувань до відновлення будівлі та системи газопостачання (за період з моменту пошкодження до відновлення газових мереж та можливості споживачів користуватись природним газом).
Квитанції за розподіл газу та інформаційні листи про заборгованість формуються автоматично на основі реєстру особових рахунків, по яких є заборгованість. У випадку, якщо власник об’єкту, на якому газопостачання відсутнє або було відсутнє через пошкодження внаслідок бойових дій, отримав квитанцію чи інформаційний лист про заборгованість, це означає, що оператор ГРМ на момент їх формування ще не отримав відомостей про такі пошкодження. Для уточнення інформації споживач може звернутися особисто до Клієнтського простору, до контакт-центру за номерами 067 65 64 104, (0462) 61 62 04, або ж надіслати звернення на електронну адресу contact@cn.104.ua.
За чинним законодавством, сплата за розподіл газу нараховується автоматично всім споживачам, які є механічно приєднаними до газорозподільної мережі, на основі їх індивідуального споживання за попередній газовий рік, або, у випадку мінімального споживання – за встановленою НКРЕКП мінімальною нормою для різних груп споживання. Для припинення нарахувань за розподіл газу споживачу необхідно здійснити від’єднання від газорозподільної мережі. У випадку, якщо було від’єднано об’єкт, система газопостачання якого була пошкоджена внаслідок бойових дій, його повторне приєднання після відновлення здійснюється безкоштовно для споживача. Цю інформацію було роз’яснено споживачці, стосовно якої надано Ваш запит, Т.М. Ковтун, під час її звернення до Клієнтського простору. Споживачка відмовилася від здійснення даної процедури для припинення нарахувань.
Наразі спрощено процедуру припинення нарахувань у таких випадках. Його здійснення можливе при опломбуванні або бліндуванні пошкодженої системи газопостачання у споживача. Цю інформацію було надано споживачці, і після подання нею документів по її особовому рахунку проводиться перерахунок.
Для уточнення інформації у випадку виникнення спірних ситуацій просимо споживачів звертатися особисто до Клієнтського простору, до контакт-центру за номерами 067 65 64 104, (0462) 61 62 04, або ж надіслати звернення на електронну адресу contact@cn.104.ua.
Також хочемо наголосити, що на період дії воєнного стану відключення споживачів через борги не здійснюється. Відключення можливе у випадках аварійних ситуацій, або виявлення порушень на об’єктах газопостачання Правил безпеки систем газопостачання, в тому числі самовільних втручань у системи газопостачання. Разом з тим, сплати по тарифу на розподіл газу є єдиним джерелом фінансування робіт з утримання та ремонтів газорозподільних мереж, в тому числі і ремонтів пошкоджень, які сталися внаслідок бойових дій. Фахівці АТ «Чернігівгаз» проводять ремонти розподільних газопроводів та газорегулюючого обладнання, пошкоджених будинкових систем газопостачання в оселях споживачів коштом компанії, а також здійснюють всі необхідні роботи для підготовки мереж до опалювального сезону. Тому сплати за розподіл газу нині є вкрай важливими для забезпечення стабільної роботи газорозподільних мереж та безперебійного газопостачання.
Начальник управління зовнішніх комунікацій РГК «Чернігівгаз» О.М. Конопацька-Плєхова