Серпневий путч 1991-го
19 серпня 1991 р. – початок спроби державного перевороту в СРСР, коли самопроголошений «Державний комітет з надзвичайного стану» (ДКНС, рос. ГКЧП) намагався усунути від влади президента Михайла Горбачова.
О 6-й ранку 19 серпня 1991-го теле- і радіоканали передали звернення до народу прокомуністичного ДКНС на чолі з віце-президентом Геннадієм Янаєвим, оголосивши про введення надзвичайного стану і переобрання на себе обов’язків глави держави. Таким чином консервативне крило ЦК КПРС намагалося зупинити демократичні перетворення в державі і зберегти СРСР, оскільки на той час Декларації про державний суверенітет вже ухвалили Литва, Латвія, Естонія, Грузія, Вірменія, Молдова, Україна.
Масові акції громадської непокори, мітинги і страйки, відмова підкорятися указам ДКНС зупинили путч. Не допомогло і введення на вулиці Москви танків і БМП, заблокованих протестантами. В Україні рух спротиву очолив Народний Рух України, підтриманий іншими демократичними організаціями.
Спроба перевороту захлинулася і 21 серпня заколотники капітулювали.
Серпневий путч прискорив прийняття Акту проголошення незалежності України (24 серпня 1991-го), була тимчасово припинена діяльність КПУ (з 25 серпня 1991-го).
Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті