Що діється з місцевими бюджетами

Протягом січня-липня 2017 р. до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 102,8 млрд. грн., що складає 63,3 % від річних планових призначень, затверджених місцевими радами.

бюджетНайвищі відсотки виконання річних показників у Рівненській (72%), Київській (69,3%), Полтавській (68,7%), Волинській (68,1%), Чернівецькій (67,7%), Івано-Франківській (66,9%) областях.

Приріст надходжень до відповідного періоду минулого року склав 32,0 % або 24,9 млрд. гривень. При цьому, по 19 областях забезпечено темп приросту надходжень вище середнього по Україні (найвищі темпи – у Тернопільській, Вінницькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Хмельницькій та Херсонській областях).

Як і у попередні звітні періоди забезпечено приріст по усіх податках, зокрема:

ü податку на доходи фізичних осіб – 40,7% або 17,1 млрд. грн. У 17 регіонах з 25 темп росту вище середнього по Україні, найвищі темпи – у Тернопільській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Вінницькій, Чернівецькій, Хмельницькій, Херсонській, Черкаській областях;

ü єдиному податку – 43,1% або 3,7 млрд. грн. У 19 регіонах з 25 темп росту вище середнього по Україні, найвищі темпи – у Закарпатській, Тернопільській, Чернівецькій, Луганській, Івано-Франківській, Рівненській областях;

ü платі за землю – 15,0% або 1,9 млрд. грн. У 19 регіонах з 25 темп росту вище середнього по Україні, найвищі темпи – у Житомирській, Закарпатській, Харківській, Чернігівській, Волинській, Тернопільській, Донецькій областях;

ü податку на нерухоме майно – 65,9% або 0,6 млрд. грн. Збереглася диференціація темпів приросту у розрізі регіонів, яка спостерігається з початку року,– у Вінницькій та Дніпропетровській областях надходження зросли в два рази, а Луганській та Черкаській областях приріст складає відповідно 17,0% та 29,4 відсотків.

Зберігаються вищі темпи приросту доходів і по бюджетах об’єднаних територіальних громад.

Так, доходи загального фонду бюджетів об’єднаних територіальних громад (з 2017 року функціонує 366 бюджетів об’єднаних територіальних громад) в порівняльних умовах зросли на 39,8 % або 1,3 млрд. грн. (січень-липень 2016 – 3,4 млрд. грн., січень-липень 2017 – 4,7 млрд. грн.).

При цьому, по податку на доходи фізичних осіб темп приросту складає 51,3% (+0,9 млрд. грн.), єдиному податку – 50,9% (+0,2 млрд. грн.), платі за землю – 19,0 відсотка (+0,1 млрд. грн.).

Слід зазначити, що саме від місцевих органів влади залежить ефективність використання коштів місцевих бюджетів. Адже питання щодо визначення пріоритетних напрямків розвитку територій та розподілу бюджетних коштів за напрямками належить до їх повноважень і місцеві органи влади самостійні у прийнятті рішень з цих питань.

Галина Маркович, експерт Проектного офісу секторальної децентралізації з питань місцевих фінансів, спеціально для видання speckor.net

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте