Що робити, якщо ваш бізнес незаконно «віджали»?
Як захистити своє нерухоме майно, бізнес від незаконних реєстраційних дій? Куди скаржитись, і що необхідно зазначати у такій скарзі? Що додавати до такої скарги? Як і ким така скарга розглядається? Де можливо отримати фахову консультацію?
На ці запитання надає консультативні відповіді заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області В’ячеслав Хардіков.
Вказані питання найбільше турбують жителів Чернігівщини, які звертаються за допомогою до Головного територіального управління юстиції у вирішенні проблемних питань, у зв’язку з оформленням прав на нерухомість та бізнесу. Вважаю, що мої відповіді на актуальні питання з даної проблеми стануть у нагоді добросовісному власнику щодо захисту від рейдерських посягань.
Починаючи з 2016 року в нашій державі діє механізм, який дозволяє оскаржити рішення, дії та бездіяльність державних реєстраторів в позасудовому порядку, звернувшись до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації ?
— Що собою являє Комісія з розгляду скарг?
— Вже понад як три з половиною роки у складі Міністерства юстиції України та його територіальних органах успішно діють відповідні Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, що є ефективним інструментом безкоштовного та позасудового захисту прав добросовісних власників нерухомості та бізнесу.
Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації офіційно утворена як постійно діючий колегіальний консультативно-дорадчий орган як при Міністерстві юстиції України, так і при Головному територіальному управлінні юстиції у Чернігівській області. У складі Комісії при територіальному управлінні працюють фахівці зазначеного управління, а у складі Комісії Міністерства – фахівці Департаменту державної реєстрації та нотаріату, до її роботи також можуть приєднуватись представники неурядових організацій, чи представники Ради бізнес-омбудсмена. Персональний склад всіх членів, комісії можливо знайти за цими посиланнями: перше, друге.
— Які функції виконує Комісія?
— Комісія Мін’юсту розглядає скарги на реєстраційні дії, вчинені державними реєстраторами. Зміна власника, перехід корпоративних прав, зміна керівника, реєстрація об’єкту тощо (крім випадків, коли оскаржувана реєстраційна дія здійснена на підставі рішення суду) та багато інших реєстраційних дій, що можуть означати рейдерство . За результатом розгляду скарг, Комісія може рекомендувати скасувати відповідні реєстраційні дії. А ще може запропонувати вжити заходів впливу до реєстратора-порушника.
Комісія територіального управління юстиції розглядає скарги на рішення (крім рішення про державну реєстрацію прав, згідно з яким проведено реєстраційну дію), дії або бездіяльність державного реєстратора, на дії або бездіяльність суб’єктів державної реєстрації прав. Наприклад, Комісія територіального управління може розглядати скарги на відмову державних реєстраторів в проведенні реєстраційних дій.
— Якою має бути підготовлена скарга?
— Перелік обов’язкових вимог до скарги міститься у ч. 5 ст. 34 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Скарга не підлягатиме розгляду по суті, якщо вона не буде містити:
– повне ім’я скаржника, місце проживання/перебування/місцезнаходження (для юросіб), також повне ім’я представника, якщо скарга подається ним;
– реквізити рішення (реєстраційної дії) державного реєстратора, яке оскаржується (необхідно оскаржувати саме те/ті рішення, яке призвело до порушення ваших прав);
– зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, які порушено при вчиненні реєстраційних дій;
– викладення обставин, якими обґрунтовує свої вимоги скаржник, та відповідні докази;
– відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання;
– підпис із зазначенням дати складання скарги.
Крім того, у разі наявності до скарги додаються копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника, і такі копії повинні бути засвідчені в установленому порядку. Якщо скарга подається представником – додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника.
— Як подати скаргу?
Подати скаргу, в залежності від змісту оскаржуваних дій та рішень можливо шляхом:
– особистого звернення через приймальню Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43 (к. 215 – приймальня) або через поштову скриньку у приміщенні Міністерства юстиції на вул. Рильського, 10 або Городецького, 13 у м. Києві;
– надіслання скарги, закріпленої ЕЦП, на електронні скриньки: themis@minjust.gov.ua, info@cn.minjust.gov.ua,info_udr@cn.minjust.gov.ua;
– надіслати скаргу Укрпоштою у зручний спосіб.
Якщо скарга подана, а у вас знайшлася нова більш конкретна інформація, то не пропустіть період можливості подачі доповнюючих документів, який дійсний до моменту закінчення розгляду скарги.
Пам’ятайте, що строк оскарження реєстраційної дії – 60 календарних днів після вчинення самої реєстраційної дії або ж моменту, коли ви дізнались чи могли дізнатись про неї.
— Як відбувається комунікація з Комісією?
Після отримання скарги, члени Комісії починають її оцінку на предмет відповідностей різним вимогам. Якщо ваша скарга формально відповідає всім законодавчим вимогам, Комісія призначає розгляд вашої скарги по суті.
Копія відповідної скарги та доданих до неї документів направляється всім сторонам для ознайомлення. За два дні до засідання Комісії на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, територіального управління юстиції обов’язково розміщується відповідне оголошення, в якому скаржники та зацікавлені сторони мають можливість ознайомитися з інформацією щодо місця, дати та часу розгляду скарги.
Якщо скаржник залишає свої контакти у скарзі та виявляє бажання бути присутнім під час розгляду, то обов’язково повідомляється про такий розгляд.
Якщо у вас виникають додаткові питання або інформація, зв’язатися можливо по гарячій лінії Міністерства юстиції (044) 364-23-93, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (0462) 65-15-28, (0462) 65-15-23, електронною поштою: callcentre@minjust.gov.ua, info_udr@cn.minjust.gov.ua, а також прямі контакти Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області: відповідні сторінки у фейсбуці, або ж офіційні електронні адреси: stateregistration@minjust.gov.ua, info@cn.minjust.gov.ua.
— Як дізнаються про рішення?
Після проведеного засідання копії ухваленого рішення надсилаються сторонам протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. А якщо сторона розгляду бажає отримати копію особисто, слід подати відповідну заяву.
Таке рішення до скаржника обов’язково надійде, але його неможливо отримати під час розгляду скарги або відразу після засідання. Це пояснюється тим, що Комісія має пропрацювати всі матеріали та аргументацію під час засідання, тому потрібен час.
Комісією лише готується рекомендаційний висновок, а саме ж рішення вже приймається у вигляді наказу Міністерства юстиції, Головного територіального управління юстиції. Саме тому, цей процес вимагає певного часу для належного оформлення.
На останок зазначимо, що кожна обставина, викладена в скарзі, є індивідуальною і потребує індивідуального підходу та грунтовно вивчається, переважно з додатковим витребуванням документів.
В’ячеслав Хардіков, спеціально для Спецкор регіон