Щоб лісова красуня завітала до кожної оселі

Наближаються новорічні та різдвяні свята. Майже кожна родина, школи, установи, об’єднані територіальні громади в цей час прагнуть за традицією придбати лісових красунь.

Державні підприємства лісового господарства області, які координуються управлінням, щорічно готують до реалізації новорічні ялинки, вирощені на спеціальних плантаціях. До речі, заготівля ялинок проводиться без шкоди навколишньому середовищу, відповідно затверджених лімітів.

Щорічно з цією метою створюється в середньому 50 гектарів плантацій, на яких висаджується до 250 тисяч сіянців хвойних порід, заздалегідь заговляється майже тонна насіння.

У державних підприємствах лісового господарства створені плантації новорічних ялинок на площі 524,7 гектарів, де вже зростає 1,5 мільйона молодих хвойних дерев різних порід та віку (ялина європейська, сосна звичайна та сосна кримська). А з них стандартних для реалізації – 108,6 тисячі штук.

До того ж, в грудні передбачається проведення рубок догляду за лісом в загущених молодняках, де без шкоди для лісу можна вибрати і новорічні ялинки.

Маємо можливість у достатній кількості забезпечити потреби в гілках хвойних порід для створення новорічних композицій, щоб прикрасити оселю оригінальним ялинковим букетом, не рубаючи все дерево.

До того ж, лісогосподарські підприємства почали вирощувати ялинки і в горщиках, які весною можна висадити в грунт.

Заготівля ялинок проводиться за заявками торговельних організацій та споживачів. Цього року заплановано реалізувати 20,35 тисячі новорічних ялинок, середня ціна – 73,8 гривні. Це на 4,4 гривні дорожче, ніж у минулому році. Вже укладаються договори з реалізації.

Торік було реалізовано 27,119 тисяч ялинок із середньою ціною 69,4 гривень на суму 1,77 мільйонів гривень.

Купувати ялинки можна безпосередньо в лісогосподарських підприємствах. Це значно дешевше, ніж на ялинкових базарах. Окрім того, підприємства організовуватимуть роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках. Більш детально можна ознайомитися на сайтах лісогосподарських підприємств.

Під час реалізації новорічних ялинок дотримуватимуться всі необхідні карантинні обмеження.

У Чернігівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства зазначають, що новорічні деревця маркуються спеціальними засобами, які розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання.

Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини.

Для охорони хвойних молодняків від незаконних рубок управлінням та державними підприємствами лісового господарства розроблені заходи, що забезпечують:

– проведення широкої інформаційної, роз’яснювальної, пропагандистської роботи, відповідальності за порушення лісового законодавства та про порядок реалізації населенню новорічних ялинок;

– організацію роботи рейдових бригад з представниками територіальних підрозділів національної поліції, громадських інспекторів з охорони довкілля, засобів масової інформації та іншими підрозділами;

– запровадження консультативних телефонних ліній. Гаряча лінія в управлінні: тел. 647-630 (з 8-00 до 17-00 в робочі дні), 672-942, 676-974, +38-050-419-15-54 (цілодобово).

Застосування штрафних санкцій до лісопорушників

І. Розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи в межах населеного пункту) та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема:

а) відповідно до додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

до 10 см 518,91 грн

10,1-14 см 914,25 грн

14,1-18 см 2347,44 грн

б) розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

степова зона інші зони

до 10 см 279 грн 246 грн

10,1-14 см 480 грн 429 грн

14,1-18 см 1221 грн 1122 грн

3

в) розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

До 10 см 1152 грн

10,1-14 см 1500 грн

14,1-18 см 1852 грн

ІІ. Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1020 грн), а посадові особи – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів (2550-5100 грн).

ІІІ. Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятиста до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів (25500-34000 грн) доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

За інформацією Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства

Фото Миколи Тищенка

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте