Штучний інтелект і чернігівські медіа: робота з новими інструментами
Інструменти штучного інтелекту вже полегшують та пришвидшують вироблення контенту чернігівським медійникам. Але знань та навичок по роботі з інструментами ШІ більшості медійників ще недостатньо. Тому запит на відповідне навчання є дуже високим.
червня – липня 2024 року регіональний хаб Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів” організував тренінги для чернігівських медіа на тему інструментів штучного інтелекту. Навчання на тему ШІ викликало великий інтерес в чернігівських медійників і організаторам навіть довелося провести додатковий модуль. Заразом ІМІ поцікавився у чернігівських журналістів, як інструменти ШІ допомагають їм в роботі.
Впевнені користувачі та початківці в роботі з ШІ
У редакцій різний досвід та практика використання інструментів ШІ. Хтось вже використовує на постійній основі, а хтось лише після тренінгу від “Медіабаза Чернігів” починає перші кроки. Одними з перших інструменти ШІ почали застосовувати в редакції Суспільне Чернігів. За словами редактора новин Суспільне Чернігів Гордія Єрмака, у редакції використовують ChatGPT та різноманітні застосунки для розшифровки відео та аудіо. В перспективі бачать створення власного чату для рерайтів в одному стилі, навчивши ШІ на статтях Суспільного.
На телеканалі “Новий Чернігів” за допомогою інструментів ШІ планують сформувати власну закриту бібліотеку відеоархіву телеканалу.
“Це дозволить журналістам без проблем, дуже швидко працювати з архівними відео, синхронами та текстами для підготовки аналітичних сюжетів та програм, а також орієнтуватися в архівному відео телеканалу”, – розповіла редакторка телеканалу Надія Шатун.
Також на телеканалі вже використовували Ші для підготовки текстів історичних нарисів про Чернігів, для озвучки цитат і підбору музичного супроводу у програмі «Вулиці нашого місті», для розшифровки синхронів та визначення тайм кодів необхідних для сюжету цитат спікерів, а також підбору заголовок до текстів і перевірки граматики.
Загалом найпоширенішим застосуванням інструментів ШІ серед чернігівських медійників є робота з текстом та аудіо. Програми дозволяють швидко і якісно перетворювати аудіо в текст, структурувати текст та запропонувати кілька варіантів заголовків.
Людмила Ковальчук, редакторка “Нові горизонти” (Коропська громада): “
У нашій роботі найморочливіше – розшифровувати диктофонний запис. Пробувала розшифровувати аудіотекст із диктофону за допомогою turboscribe.ai. Зекономила годин дві-три. Також я попросила GPT придумати мені п’ять заголовків до мого матеріалу про прийомну родину. То він за одну хвилину придумав такі гарні заголовки, що важко вибрати, який з них кращий”.
Оксана Стельмах, видання “Чернігівський монітор”:
“Дуже сильно допомагають інструменти, які перетворюють аудіо в тексти. Особливо, якщо це довгі записи. ШІ значно полегшує розшифровку, а потім ще може допомогти узагальнити великі обсяги інформації. Звичайно, що текст потім доопрацьовується, переписується, але я тепер значно менше витрачаю часу на розшифровку”.
Допомагають інструменти ШІ чернігівським журналістам і з опрацюванням великих текстів та написання анотацій. Своїм досвідом поділився журналіст Владислав Савенок, сайт “Свобода FM”.
“Найбільше порадував чат ZeroGPT. Він створив анотацію опублікованих творів у новому числі журналу «Літературний Чернігів». На відміну від Gemini, його анотація була влучна і детальна, з вдало підібраними характеристиками майже всіх літературних творів. Тобто, ZeroGPT виконав за 5 хвилин ту роботу, на яку витрачалося пару днів марудної праці з підбиранням епітетів і характеристик. Ще 10 хвилин на правку та додавання деяких додаткових характеристик – інформативний матеріал був готовий”, – розповів він.
Візуалізація та ілюстрації
Візуалізація, створення ілюстрацій для текстів – ще один напрям, де в нагоді стають інструменти ШІ. Як розповів редактор сайту “Челайн” Павло Солодовник, в якості експерименту в редакції використовують GPT 4 і генератор озвучування Clipchamp.
Наприклад, для ілюстрації публікації про історію Ніжинського козацького полку було згенеровано зображення за допомогою ШІ.
Владислав Савенок каже, що інструмент Gemini врахував всі його запити до створення ілюстрації.
“Gemini допоміг створити картинки й виконував усі прохання. Наприклад, створив фотографію дітей у спеку. Однак, за стандартами журналістики, обличчя дітей не можна показувати без згоди батьків. Тож попросили ШІ повернути дітей, щоб вони на ілюстрації стояли спиною до глядача. І Gemini бездоганно виконав завдання”, – розповів він.
Політики щодо використання ШІ чернігівські редакції ще не приймали
Представники опитаних чернігівських редакцій заявляють, що поки не мають затверджених політик використання ШІ. Але в окремих редакціях, наприклад Челайн, є правило обов’язково вказувати, якщо під час створення контенту використовувалися інструменти ШІ.
Нагадаємо, що на початку 2024 року Мінцифра разом з партнерами та профільними експертами розробила рекомендації з відповідального використання штучного інтелекту в медіа. Мета — ознайомити українських журналістів з актуальними міжнародними практиками в цій сфері. Серед основних принципів — прозорість використання систем ШІ, чітке розмежування авторського та згенерованого нейромережею контенту, пріоритет людського фактора під час створення матеріалів, а також саморегуляція медіа в разі взаємодії з цією технологією.
Рекомендовані інструменти ШІ для роботи журналістів
Павло Бєлоусов, експерт з цифрової безпеки в Nadiyno.org, під час тренінгів для чернігівських медійників порадив низку сервісів-асистентів журналістів:
ChatGPT (http://chatgpt.com) – штучний інтелект, що може писати тексти, створювати візул, але краще використовувати платну версію,
Copilot (https://copilot.microsoft.com/ ) – виконує ті самі функції, що й ChatGPT, але є безкоштовним,
Gemini (https://gemini.google.com/?hl=uk ) – версія Google,
ZeroGPT (https://www.zerogpt.com/ ) – сервіс, за допомогою якого можна перевірити, чи написаний текст ШІ,
Pinpoint (https://support.google.com/pinpoint/answer/11948320?hl=uk ) – допомагає розшифровувати відео- та аудіофайли,
Vizard (https://vizard.ai ) – допомагає розшифровувати аудіо- й відеофайли,
Рerplexity (https://www.perplexity.ai/ ) – така собі «база знань».
Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.