Швидше розпочати зміни в країні допоможе Президентові досвід мажоритарників
Новий парламент зможе стати ефективним, якщо в ньому будуть поєднані молодість і досвід. Для майбутньої коаліції корисними можуть стати саме депутати-мажоритарники, які якісно працювали у своїх регіонах. Саме вони можуть підставити плече Президентові й допомогти не втратити час на впровадження позитивних змін.
Про це йшлося під час круглого столу «Субвенції – зло чи благо?», що відбувся в Чернігівському прес-центрі «Чиста політика».
«Чернігівщина увійшла до топ-5 областей за кількістю залучених на її розвиток ресурсів. Це заслуга депутатів-мажоритарників, які мають досвід у цій роботі. Будемо сподіватися, що вони пройдуть у наступний парламент і розпочату роботу буде продовжено. Їм не треба багато часу на розкачку, і вони продовжать реалізовувати проекти», – говорить політичний аналітик Юрій Паперний.
У нинішньому парламенті ефективну роботу «в полях» показав лише кожен 5-й депутат-мажоритарник.
«У чинному парламенті вистачає депутатів, які мали можливість допомагати своїм регіонам розвиватися, але нічого не зробили. Наприклад, минулого року було 10 округів, які взагалі не отримали нічого на соціально-економічний розвиток регіону, близько 20 округів отримали дуже незначні ресурси. Чернігівщині пощастило зі своїми представниками. Я хочу наголосити, що залучення коштів депутатами на свої регіони – не якесь ноу-хау: така практика є і в США, і в європейський країнах. І там люди намагаються обирати своїми представниками тих, хто довів, що вміє вирішувати місцеві проблеми, – і робить це», – каже політолог Ігор Рейтерович.
Експерти спростовують міф, що отримати ресурси можуть лише провладні депутати. З депутатів-мажоритарників, які входили до коаліції, були такі, які практично нічого не спрямували на свої округи, а є й зворотні приклади.
«До прикладу, 206 округ на Чернігівщині унікальний тим, що місцевий депутат Максим Микитась, не будучи членом владної коаліції, зміг залучити на свій регіон величезні ресурси і реалізувати масштабні проекти. Створено цілий план розвитку Чернігівщини», – зазначає Юрій Паперний.
За підтримки Максима Микитася в регіоні триває будівництво доріг, амбулаторій, стадіонів, переоснащення лікарень, проводять вуличне освітлення, ремонтують водогони. Аби залучати ресурси під такі проекти, потрібно мати управлінські навички й уміти ефективно комунікувати.
«Скільки ресурсів може отримати регіон напряму, залежить від спроможності народного депутата довести важливість вирішення саме проблем його регіону і від уміння комунікувати, з одного боку, з державними інституціями, з іншого – людьми. Чути їх проблеми. Щоб реалізувати масштабний проект, подекуди треба пройти погодження мінімум трьох комітетів у Верховній Раді, трьох міністерств, комісії Верховної Ради, затвердити в уряді. Це страшенна бюрократія», – зауважує Ігор Рейтерович.
Політолог наголосив: чи зможе регіон отримати кошти цьогоріч на певні проекти, залежить від того, наскільки швидко депутат зорієнтується.
«У держбюджеті залишаються ще ресурси на соціально-економічний розвиток, але питання: чи зможуть депутати їх вибрати? Уже середина року. Поки новий парламент почне працювати, для нових мажоритарників це буде ніби з корабля на бал. Якщо депутат досвідчений та вже має напрацювання, він може встигнути використати ресурси – і тоді Чернігівщина не втратить темпи розвитку. Нова ж людина буде мінімум з рік розбиратися в бюрократичних процесах. Аби не сповільнити темпи розвитку регіонів, важливо, щоб на місцях працювали депутати з досвідом. Це буде гарним поєднанням нових облич, які зайдуть у парламент за партійними списками, і депутатів-мажоритарників, які готові будуть підставити плече новому Президентові. І сприятимуть пришвидшенню тих позитивних змін, на які чекають люди», – говорить Ігор Рейтерович.
Андрій Бажай