Сімейні лікарі Чернігівщини удосконалювали навички з ранньої діагностики онкологічних захворювань
305 медиків з 28 центрів первинної медико-санітарної допомоги, що обслуговують мешканців 49 територіальних громад Чернігівщини, пройшли навчальну програму з профілактики та раннього виявлення раку.
Зазначимо, що повномасштабна війна в Україні створила негативні передумови для зростання онкологічної захворюваності. Викиди в атмосферу через пил від зруйнованих будівель, пожежі, використання вибухонебезпечних боєприпасів тощо, хронічний стрес та його наслідки – далеко не весь перелік факторів, що підвищують ризик розвитку раку в умовах війни.
Саме тому роль сімейного лікаря в організації раннього виявлення раку через спостереження за пацієнтами, виявлення факторів ризику, проведення профілактичних втручань та заохочення людей до участі в профілактичних обстеженнях є необхідною умовою для попередження та боротьби з захворюванням.
“У моїй практиці вже є конкретний приклад результату навчання. У мене є пацієнт, у якого було новоутворення на обличчі, але його звернення до мене як до сімейного лікаря ніколи цього не стосувалися. Вже після тренінгу я пояснила пацієнтові, що новоутворення може бути злоякісним, підозрювала базаліому. Аргументувала тим, що ця хвороба добре піддається лікуванню, якщо із цим не зволікати. Зрештою, пацієнт звернувся до онколога, який зауважив, що звернення було вчасним. Базаліому видалили”, – розповіла Наталія Власенко, учасниця тренінгу, сімейна лікарка Ніжинського міського ЦПМСД.
Завдяки тренінгам медичні працівники первинного рівня зможуть розповісти про необхідні у конкретному віці контрольні обстеження чи вакцинацію, фахово оглянути й діагностувати різні стани, а також направити пацієнта до вузького спеціаліста у разі необхідності.
Профілактика, раннє виявлення та відстеження онкології можуть значно знизити рівень захворюваності на рак та покращити якість життя пацієнтів.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України