Студенти з Донбасу змушені повертатися на окуповані території

 Студенти, які закінчили навчання в українських ВНЗ, змушені по закінченню навчання повертатися на неконтрольовані території оскільки державні органи влади самоусунулися від проблематики внутрішнього переміщення в Україні.

Права внутрішньо переміщених осіб, надані законодавчими актами, залишаються тільки на папері. Про це під час круглого столу “Соціально-гуманітарні права людини в Україні: контекст національних меншин і внутрішньо переміщених осіб” заявила Марина Татаринцева, юрист громадської ініціативи “Відновлення Донбасу”, заснованої політиком і громадським діячем Олександром Клименком. Круглий стіл відбувся в інформагентстві “Укрінформ” з ініціативи громадської організації “Центр прав меншин”.

“Органи державної влади систематично порушують права внутрішньо переміщених осіб. Причому це не просто окремі законодавчі акти, а основоположні права, закріплені в Конституції України. Одним з таких прав є право вільного вибору місця проживання. Незважаючи на скасування інституту прописки, українські громадяни все одно пов’язані реєстрацією за місцем проживання, а переселенці з Донбасу ще й довідкою ВПЛ, яка також прив’язана до місця реєстрації. У цій ситуації основний удар припав на молодь, а саме студентів, які закінчили вищі навчальні заклади. з гуртожитків вони виписалися. місцепроживання знайти не можуть. Дорого, а якщо з реєстрацією, то ще дорожче. Державних програм для підтримки молодих фахівців з числа переселенців – немає. По суті вони залишаються один на один зі своєю проблемою, багато хто змушений повертатися додому, на територію війни “, – заявила Марина Татаринцева.

Як зазначила юрист ініціативи, без можливості отримати житло і оформити реєстрацію – ці молоді люди не можуть отримати ні послуг в сфері охорони здоров’я, ні працевлаштуватися в мирних регіонах України. Відтік молодих кадрів на неконтрольовані території – це втрата, яка може виявитися непоправною для нашої країни.

Марина Татаринцева звернула увагу на ситуацію з виплатами пенсій жителям неконтрольованих територій. За її словами: “Пенсія – це не право уряду, а його обов’язок. Пенсії – це кредит, взятий державою у вигляді податків у працездатного населення, який повертається людині по досягненню ним пенсійного віку. Кредит взяли, а повернути не захотіли”.

Крім того, вона нагадала, що в квітні 2015 року Київським апеляційним адміністративним судом визнано недійсним рішення КМУ про проведення пенсійних і соціальних виплат виключно на контрольованих українською владою територіях. 16 жовтня 2015 року Вищий адміністративний суд України підтвердив законність рішення Київського апеляційного адміністративного суду. Але і ці судові рішення не змогли змусити уряд переглянути прийняті ними рішення.

Нагадаємо, що за даними Мінсоцполітики в Україні офіційно зареєстровано 1,663 млн. ВПЛ з Криму і Донбасу.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте