Свій день відзначають працівники природно-заповідної справи
У далекому 2010 році Указом Президента України 7 липня було започатковано професійне свято природоохоронців – День працівника природно-заповідної справи.
На сучасному етапі заповідна справа стає одним з найбільш дієвих методів охорони біологічного різноманіття і ландшафтів, природних екосистем та унікальних куточків дикої природи. Завдяки природоохоронним територіям на теренах Україні вдалося зберегти і повернути в природу великих тварин (зубри, бурі ведмеді, рисі), зберегти екотопи десятків видів рідкісних рослин і тварин, що занесені до Червоної книги України; фітоценози з Зеленої книги України та просто унікальні куточки неповторної природи нашої держави. Також природно-заповідні території є в основі національної екологічної мережі України, виступаючи як екологічні центри та екологічні коридори
Природно-заповідна справа в Україні завжди була справою відданих їй ентузіастів, переважно екоактивістів, краєзнавців, науковців, та професіоналів, які постійно стоять на сторожі природоохоронного законодавства, а своєю щоденною, непомітною працею зберігають природу для майбутніх поколінь українців.
В умовах сьогодення праця співробітників заповідників і національних природних парків пов’язана з багатьма складнощами і перешкодами, але розуміючи звитяги своєї професії, вони не полишають обраного шляху. Більшість тих, хто присвячує своє життя природоохоронній справі – це небайдужі люди, це патріоти своєї держави, це будівничі екологічного благополуччя майбутнього. Цей день – Свято тих, хто незважаючи ні на що, ні на які негаразди та складності сучасного етапу розвитку держави, працює попри все це – на цю важливу для збереження довкілля та майбутнього справу.
Національні природні парки як одна з одинадцяти категорій природоохоронних територій України, виконують багатогранні та комплексні функції, зокрема, це дає можливість задовольняти екологічні, економічні, культурно-оздоровчі, естетичні потреби людини і суспільства; сприяти відтворенню природних ресурсів та збалансованому розвитку території.
Не виключенням є і Мезинський національний природний парк, який вже 15 років стоїть на теренах охорони природи Чернігово-Сіверщини.
Парк став своєрідним центром науково-дослідної і еколого-освітньої діяльності, він започаткував десятки конкурсів для учнівської молоді, став ініціатором безлічі природоохоронних акцій, суботників і зустрічей. Сьогодні у складі парку 7 структурних підрозділів – це служба державної охорони; Хотинське та Рихлівське природоохоронні відділення, науково-дослідний відділ, відділ еколого-освітньої роботи та рекреації; фінансово-економічний та господарський відділи та Мезинський археологічний науково-дослідний музей ім. В. Є. Куриленка, який став його візитівкою і своєрідним діамантом установи.
На території Мезинського національного природного парку виявлено понад 350 видів флори і фауни, які охоплені різними рівнями охорони – від міжнародного до регіонального. Щороку співробітниками парку видається підсумковий науковий звіт програми «Літопису природи Мезинського НПП», його чотирнадцятий том (за 2020 рік) мав обсяг понад 500сторінок, де описується повний стан довкілля, річні здобутки – наукові, екоосвітні, рекреаційні та природоохоронні.
Мезинський національний природний парк виступає як багатопрофільна природоохоронна установа, один з найбільших природно-заповідних об’єктів Чернігівської області, своєрідний плацдарм комунікації його працівників, місцевого населення та відвідувачів. З поглядів збереження природи, Мезинський парк відіграє дуже важливе значення для охорони та відтворення багатьох рідкісних видів тварин і рослин, є важливим сезонним міграційним шляхом птахів та кажанів та має виключну роль в охороні 53-км відрізку Десни.
У день професійного свята – Дня працівника природно-заповідної справи в Україні, колектив Мезинського національного природного парку приєднується до привітань, на адресу всіх працівників природоохоронних установ природно-заповідного фонду України! Бажаємо Вам успіхів, міцного здоров’я, впевнених досягнень і нових звершень у справі охорони довкілля нашої країни!
Шановні колеги, друзі та всі, хто, небайдужий до Мезинського раціонального! З нагоди професійного свята, щиро вітаю Вас – колег, однодумців та зичу всім міцного здоров’я, сили, незгасної енергії та невтомності в повсякденній відповідальній професійній справі – охороні навколишнього природного середовища, підвищення рівня екологічної культури населення та розбудові природоохоронної мережі на теренах України.
Ніна Симоненко, директорка Мезинського Національного природного парку