Ціна на газ не вдарить по кишенях, але вбереже країну від дефолту

Уряд домігся у переговорах з міжнародним валютним фондом максимально низького рівня збільшення ціни на газ. Замість 60 відсотків зростання, яких вимагав МВФ, український Кабмін вийшов на показник у 23,5 відсотка.

Підвищення тарифів було основною умовою отримання нового траншу. Без нього країну очікував би дефолт та економічна криза, яку можна порівняти з кризою 90-тих. Зростання ціни на газ не торкнеться найменш захищених верств населення, адже Уряд посилює соціальний захист громадян через спрощений порядок призначення субсидій та розширює програми утеплення будинків.

Наступного року Україна має віддати зовнішнім кредиторам з Міжнародного валютного фонду 400 мільярдів гривень. Це – борги попередників, які держава взяла в 2006-2013 роках Тоді загалом було позичено 50 мільярдів доларів. Як не парадоксально звучить, але ці запозичення можна віддати за умови отримання кредиту від МВФ. Економічні експерти зазначають, що відмова віддавати борги означала б дефолт країни.

«Вирішення питання газових тарифів розблокує отримання чергового траншу МВФ. Це є необхідним для уникнення дефолту: протягом 2018-2020 років виплати за зовнішнім державним боргом становитимуть близько 18,5 мільярдів доларів, – зазначає заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ Павло Кухта. – Ці борги накопичені, в основному, у період 2009-2013 років».

За словами Павла Кухти, відсутність траншу означатиме згортання державних програм розвитку країни, це або суттєве скорочення витрат бюджету, або ж взагалі – дефолт з відповідним наслідками. У такому разі загальний стан економіки можна було б порівняти з кризою 90-х.

Головною вимогою МВФ для отримання кредиту було підвищення ціни на газ для населення до рівня промисловості. Це означало б збільшення вартості блакитного палива на 60 відсотків. Після тривалих і насичених переговорів урядовців з міжнародними кредиторами, вдалося вийти на цифру 8500 гривень за одну тисячу кубометрів, замість 11 тисяч гривень як того вимагав МВФ.

За словами експертів, підвищення ціни – це вимушений крок, який дасть змогу країні розвиватися далі. Україна підпише нову програму фінансування «Stаnd-by». Ця програма міжнародної допомоги дається тим країнам, які вийшли з переддефолтного стану. Співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 року. У країні продовжаться розпочаті реформи, які зроблять нашу державу економічно сильнішою й енергетично самодостатньою.

Разом із тим підвищення ціни на газ не торкнеться тих, хто оформив субсидію. У цьому запевняє Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг, – переконує глава українського уряду. – А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям».

Вже сьогодні задля посилення соціального захисту простих громадян людей уряд вніс низку змін до порядку призначення субсидій, що спрощують отримання цієї допомоги.

«В Чернігівській області всі, хто раніше отримував субсидії, будуть ними забезпечені автоматично», – переконує директор департаменту соціального захисту Чернігівської облдержадміністрації Олег Русін.

За його словами, на Чернігівщині нараховується близько 440 тисяч домогосподарств, 150 тисяч з яких отримувало житлові субсидії на кінець опалювального періоду.

Серед нинішніх нововведень – субсидію перераховуватимуть двічі на рік. Уряд значно спростив і порядок отримання субсидій. Відтепер вони призначатимуться на загальних

умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. Субсидії також зможуть отримати безробітні, їм потрібно лише стати на облік.

Щоб навчити українців заощаджувати вже наступного року Кабмін впроваджує програму «теплих кредитів». З 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. На заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників в бюджеті заклали близько двох мільярдів гривень. Урядовою допомогою матимуть змогу скористатися близько 150 тисяч українських родин.

Починаючи з нового року 90 відсотків прибутків «Нафтогазу» будуть забирати до бюджету держави. Зараз сплачується лише 75 відсотків. Це унеможливить виплату захмарних премій та бездумне витрачання коштів його керівництва на власний піар. Загалом, єдина реальна можливість в майбутньому знизити ціни на газ – це відмовитися від дорогого імпортного газу, але це можливо тільки після збільшення видобутку українського газу. І це пріоритетне завдання для «Нафтогазу» і «Укргазвидобування», поставлене Урядом.

Северин Троценко

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте