Тирса і дрова – альтернатива газу на Чернігівщині
Про підсумки роботи підприємств Чернігівського обласного управлінні лісового та мисливського господарства в осінньо-зимовий період йшла мова 26 травня на черговій колегії УЛМГ. Доповідав головний спеціаліст відділу лісових ресурсів Володимир Кирієнко.
За його словами, незважаючи на складні фінансово-економічні умови, які склалися минулої зими, підприємства управління прогнозовано відпрацювали цей період у штатному режимі. Аварійних ситуацій на виробництві та у теплоенергетичному господарстві підприємств в цей період не зафіксовано.
«Обсяг фактично використаних паливно-енергетичних ресурсів за осінньо-зимовий період 2015/16 років становить 7178 тонн умовного палива загальною вартістю 31,9 млн. грн. проти 6552 тонн умовного палива вартістю 26,1 млн. грн. в минулому осінньо-зимовому періоді, – похвалився Володимир Кирієнко. – Загальний обсяг споживання енергоресурсів збільшився в середньому на 10%. В вартісному еквіваленті збільшення склало 22% за рахунок підвищення вартості енергоносіїв».
Основними видами у енергоспоживанні є тирса та відходи переробки – 29% (минулий рік-39%), дрова для власного споживання – 24% (минулий рік-22%), дизпаливо складає – 20% (минулий рік-15%), бензин – 12% (минулий рік-10%), електроенергія – 14% (минулий рік-13%), газ та мастила складають менше одного відсотка від загального споживання енергоресурсів на рівні минулого року.
Найбільш високовартісними у загальному споживанні є дизпаливо, бензин та електроенергія, вартість яких щорічно зростає.
Велика частка у загальному споживанні енергоносіїв припадає на тирсу – 29%, що складає 5767,3 тони на суму 153,9 тис. грн. В порівнянні з минулим роком використання тирси зменшилось на 36%, хоча вартість тирси як енергоносія – найдешевша, і в середньому по управлінню складає 27 грн. за тонну.
Не менш важливим та стратегічним енергоносієм в загальній структурі споживання є паливні дрова. Частка дров для власних потреб у загальній структурі споживання енергоресурсів складає 24% або 6342 кубічних метрів на загальну суму 542,7 тис. грн. Реалізовано всім категоріям населення та для потреб ринку 133,5 тис. куб. м. дров на суму 15,9 млн. грн, що складає 95% від заготовлених. Середня вартість одного кубічного метра дров по управлінню складає 118 грн.: для власних потреб вартість складає – 86 грн., для працівників – 96 грн., для пенсіонерів – 91 грн., та для потреб ринку – 122 грн.
При цьому, за словами Володимира Купрієнка, загальне споживання природного газу по управлінню в 2015-2016 роках зменшилось до 1,7 тис. куб. м. за сезон на суму 12,6 тис. грн, що порівняно з відповідним періодом минулого осінньо-зимового періоду склало 11 тис. куб. м. на суму 84,9 тис. грн. Вартість одного кубометра природного газу в порівнянні з минулим роком зменшилась з 7,72 грн. до 7,41 грн. Проте природний газ залишається одним із дорогих паливно-енергетичних ресурсів. Відмова від газового опалення залишається одним із пріоритетних та першочергових заходів по підготовці до осінньо-зимового періоду 2016-2017 років.
Вагому частку у споживанні енергоресурсів підприємствами управління займає електроенергія. За осінь-зиму 2015/2016 рр. було спожито 2 млн. 753тис. кВт/год. електроенергії на суму 4 млн. 218 тис. грн. проти 3 млн. 21 тис. кВт/год. електроенергії на суму 3 млн. 780 тис. грн. Порівняно з минулим осінньо-зимовим періодом відбулося зменшення споживання електроенергії на 9%. Вартість одного кВт/год електроенергії за рік збільшилася на 22% з 1,25 грн у минулому році до 1,53 грн. в поточному.
В усіх лісгоспах було проведено низку заходів з підготовки до осінньо-зимового періоду 2015/16 років. Було проведено роботи з обслуговування та ремонту котелень – 90 од. на загальну суму близько 232,8 тис. грн. В Семенівському лісгоспі встановили новий опалювальний котел Е1/9 потужністю 750 кВт. вартістю близько 200 тис. грн. Було реконструйовано та переобладнано газову котельню на альтернативне паливо в конторі Городнянського лісгоспу на суму 194 тис. грн. Також було замінено 185 квадратних метрів столярних виробів виробничих, побутових та допоміжних приміщень на суму близько 175,2 тис. грн. Впродовж підготовчого періоду утеплено 1675 квадратних метрів елементів конструкцій будівель різного призначення на суму 185,4 тис. грн. Було проведено обслуговування та ремонт 254 одиниць техніки машино-тракторного парку до зимового періоду на загальну суму 998,6 тис. грн., обладнано 5 місць підігріву води та запуску двигунів транспортних засобів при низьких температурах на суму 7,6 тис. грн; проведено роботи з підготовки систем електро-, тепло- та водопостачання на суму 65,8 тис. грн; забезпечено зимовим спецодягом та засобами індивідуального захисту працівників на суму 586,2 тис. грн; виготовлено та відремонтовано 35 одиниць пересувних приміщень на суму 64,2 тис. грн.. для обігріву працівників, зайнятих на лісозаготівлях.
В наступному осінньо-зимовому періоді 2016/2017 роках на згадані заходи заплановано коштів на суму більше 2,5 млн. грн.
Начальник Чернігівського ОУЛМГ Андрій Пивовар довів до відома директорів державних лісогосподарських підприємств інформацію про те, що до 15 серпня поточного року вони мають надати Чернігівському ОУЛМГ затверджені узагальнені плани заходів з підготовки підприємств управління до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років. В термін до 1 жовтня цього року директори лісгоспів мають завершити заплановане технічне переоснащення в енергосиловому господарстві, модернізацію, реконструкцію та ремонтно-профілактичні роботи власних котелень та котлів в адміністративних і виробничих приміщеннях підприємств. Також мають бути вжиті заходи щодо виключення споживання природного газу та споживання теплової енергії від інших постачальників шляхом переобладнання котельного господарства на альтернативне дров’яне опалення. А до 15 жовтня цього року директорам держлісгоспів треба забезпечити виконання комплексу робіт, пов’язаних з енергозбереженням та початком опалювального сезону (утеплення приміщень, оптимізація опалювальних площ виробничих і адміністративних приміщень, накопичення запасів енергоресурсів для тепло генерації). Для забезпечення безперебійної роботи транспорту в зимовий період, до 15 жовтня цього року мають бути завершені ремонти землерийної, дорожньої та снігоприбиральної техніки, створено запас ПММ та витратних матеріалів для ремонту та утриманню лісових доріг. Будівництво, реконструкція та ремонт лісових доріг, заплановані на 2016 рік, мають бути завершені до 31 жовтня.
Микола ТИЩЕНКО. Фото автора