У селі на Чернігівщині роздають землю невідомим особам
Самоправство. Конкуренція на земельному ринку набуває серйозних рис війни. Тут є свої керівники, які в обхід українського законодавства вирішують, кому дістануться омріяні гектари.
Роздають земельку невідомим людям, які не є і ніколи не були мешканцями громади, не дотримуються процедури розгляду: в обхід земельної комісії виносять питання одразу на сесію. І навіть під час сесії фальсифікують результати голосування.
Земельні «архітектори» швидко під новорічні свята ділять 70 гектарів на території Новобасанської громади, що в Бобровицькому районі Чернігівської області. Реальних заявників ніхто в очі жодного разу не бачив, бо вони – мешканці різних областей України. І документи за них усіх подає одна особа, підписані і зареєстровані вони теж одним числом. А жителям Нової Басані, які давно стоять в черзі на отримання законних земельних наділів, тільки те й роблять, що відмовляють, «аргументуючи» відсутністю вільної землі.
«24 грудня під час засідання земельної комісії Новобасанської громади, депутат, а за сумісництвом директор ТОВ «Наташа-Агро» Олександр Мороз приніс пачку документів від фізичних осіб для надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Новобасанської громади, з вимогою винести це питання на сесію, – розповідає активний мешканець громади Сергій Сапон. – Ці заяви були написані і зареєстровані за тиждень до засідання комісії. Про їхнє існування до цього часу ніхто нічого не знав. На засіданні комісії ніяких рішень стосовно цих заяв не було. Всупереч чинному законодавству України, питання про надання вищезгаданих дозволів було винесене на засідання сесії Новобасанської громади без фактичного погодження комісії. Під час сесії ані депутатам, ні присутнім на засіданні мешканцям села ніхто не пояснив, кому надається земля і на якій підставі було порушено право інших жителів громади, які раніше писали заяви на виділення земельних ділянок».
«Під час сесії староста Новобиківського старостинського округу Михайло Корнобай заявив, що це рішення незаконне, що достеменно треба вивчити питання перед тим, як ухвалювати рішення», – запевняють новобасанці.
Незважаючи на порушення процедури і зауваження з боку депутатів і старости, голова Новобасанської громади Володимир Левченко поставив питання на голосування.
«Всього у нас 23 депутати, це з головою. Вісім з них були відсутні. Дехто утримався від голосування, були й ті, хто категорично виступав проти, але записали, нібито всі підтримують це рішення, – продовжує Сергій Вікторович. – У Новій Басані щороку люди пишуть заяви на отримання законної землі, але їм відмовляють. Заяви наших людей лежать. А ці заяви були вигадані Морозом Олександром Петровичем, директором ТОВ «Наташа-Агро».
«На сесії, коли принесли пачку заяв, я поставив запитання, коли були написані і зареєстровані ці заяви, – продовжує новобасанець Микола Дяченко. – Виявилося, все зроблено одним числом. Як таке може бути? Невже всі в один день написали і здали Морозу, який їх доставив до Новобасанської сільради?..».
Депутат Новобасанської сільської громади від села Білоцерківці, а за сумісництвом член земельної комісії Анатолій Васильченко обурюється діями колег, які, знаючи його позицію, повідомили йому неправильний час призначеного засідання земельної комісії.
«Мені озвучили, що комісія відбудеться 24 грудня опівдні. Я приїхав, а вже йде сесія, – бідкається Анатолій Михайлович. – Коли озвучили перших два десятки людей, я поцікавився, чому ви не говорите, хто ці заявники і звідки вони? Тільки потім почали називати: Київ, Вінницька, Херсонська область… Тобто вся Україна у нашій Новобасанській громаді! Я проголосував тільки за два рішення, де були заяви від наших людей. За решту – був проти. Але мене записали, що я «за». Це справжнісіньке свавілля! Для наших людей у них, значить, безземелля, а 70 гектарів – невідомо кому і на яких підставах. Дороги розбиті, порядку в селі нема, а землю наліво і направо роздають…».
Мешканці Новобасанської громади запевняють, що теж розраховували на ці землі, утім, місцева влада людям відмовляла. На жаль, з головою Володимиром Левченком не вдалося поспілкуватися. У сільраді повідомили, що він нині перебуває у відпустці.
Вирішили поцікавитися у старости Новобиківського старостинського округу, що входить до Новобасанської громади, Михайла Корнобая, як же він оцінює цю ситуацію, адже частина земель знаходиться на їхній території. Михайла Михайловича зустріли біля приміщення сільради. Та розмовляти з журналістами, тим більше на диктофон, чиновник відмовився. Цитую: «Це не до мене… Ви приїхали поговорити чи записувати? Не встигли підійти, вже записуєте! Я не знаю, скільки там було землі. Землею тоді розпоряджалася райдержадміністрація. Тіга отримав ту землю як фермер. Потім він не захотів фермерувати і у сільраді вирішили роздати цю землю. Я нічого не знаю… Заяви реєструє землевпорядник». Такою була відповідь очільника села, який тут господарює вже майже півтора десятка років.
Відповідь землевпорядника Катерини Андруши взагалі здивувала. Спеціаліст у земельних справах спілкувалася на підвищених тонах. Якщо це взагалі можна назвати спілкуванням…
– Всі заяви, які мені подають, я передаю у Новобасанську громаду… Рішення приймаються однією сесією…
– Скільки заяв у Вас зареєстровано на отримання земельної ділянки для ведення сільського господарства? – цікавлюся у землевпорядниці.
– Багато таких заяв! Не пам’ятаю!
Далі розмова не пішла, бо жінка була зайнята «більш важливою» справою – прикрашала ялинку біля сільради.
Наразі небайдужі мешканці Новобасанської громади звернулися до поліції із заявою про вчинення злочину. Чи відкриють правоохоронці провадження та як розвиватимуться події навколо земельного свавілля, ми повідомимо своїх читачів незабаром.
Сніжана Божок, фото авторки