В один день: земельний форум і представлення керівника області

Земельний форум – без більшості аграріїв, а представлення нового керівника області – з мінімальною кількістю голів ОТГ і чиновників.

Президент України Володимир Зеленський вдруге відвідав Чернігівську область. Головною метою візиту було представлення нового очільника області. Ним виявилася жінка! Анна Коваленко – перша в Україні жінка-«губернатор». Посвідчення керівн іика області Президент вручав на території національного історико-культурного заповідника «Качанівка», а сам захід Офіс Президента помпезно назвав земельним форумом. Щоправда, потрапити на нього змогли тільки обрані. 

Фінальний акорд Прокопенка?

В’їзд до заповідника «Качанівка» виключно за запрошенням. На воротах чергують працівники СБУ та кінологи, за парканом – працівники поліції. Запрошених – не густо: поодинокі голови ОТГ та держслужбовці, аграрії, яких можна порахувати на пальцях однієї руки. Склалося стійке враження того, що в Качанівку приїздить не Президент, а клерк середньої ланки.

Зрештою, зустріч, скоріше за все, готувала Чернігівська ОДА, і основна організація лежала саме на них, тож можна сміливо припустити, що вже колишній голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко наостанок таки підсунув Президенту свиню. І річ не лише у провальній відсутності належної кількості агровиробників на так званому земельному форумі «Земля народу».

Очевидно, хитрий задум політтехнолога полягав ще у особистій помсті, адже враховуючи конфлікт нардепа Павла Халімона з відомим аграрієм директором СТОВ «Батьківщина» Олегом Дмитренком, Прокопенко явно хотів зіштовхнути їх лобами, ще й перед першою особою держави. До речі, той факт, що серед преси на зустрічі не було представників від газети “Чернігівщина” – між іншим, третього в області за тиражем – говорить про явну нелюбов пана Прокопенка і до «Чернігівщини», адже ми чи не єдине видання, яке справедливо критикувало «губернатора».

Смішна і водночас гірка історія трапилася на в’їзді до заповідника. Як виявилося, наше видання не акредитоване, а акредитацію проходили за поданням ОДА. Директор департаменту інформдіяльності Оксана Стельмах не вигадала нічого кращого, як послатись на карантинні обмеження. Отже, для незалежних журналістів – карантин, а для тих, хто покаже правильну картинку, – карантину немає. Зрештою, як виявилося, ми нічого не втратили. Зустріч фактично пройшла у форматі монологу, а земельний форум вилився у односторонню доповідь.

Редакцію газети “Черінгівщина” не пускають на заходи

Між тим Президент представив Анну Коваленко в якості нового керівника Чернігівської облдержадмінстрації.

«Вона буде єдиною в Україні жінкою, яка очолює область, сказав Володимир Олександрович. – Відтепер і надалі все більше і більше жінок будуть ставати головами обласних державних адміністрацій».

Саму ж Анну Коваленко Президент назвав чесною та професійною людиною. У відповідь нова очільниця краю пообіцяла бути відкритою та розвивати регіон.

Хто така Анна Коваленко?

Анна Коваленко – дружина 53-річного головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака. Вона була радницею міністра інформаційної політики України, членом комітету, відповідального за відновлення теле- та радіомовлення на територіях проведення АТО. Вона журналістка і командир 39-ї сотні Самооборони Майдану. У 2019 була обрана народним депутатом України за списком партії «Слуга народу». А в минулому скликанні Ради була позаштатним консультантом парламентського комітету з питань оборони і нацбезпеки. У політичних колах її вважають людиною, близькою до екс-нардепа Сергія Пашинського, який якраз і очолював цей комітет, а також до Арсена Авакова, голови МВС.

Анна Коваленко свого часу керувала проектом «Стратегічне лідерство: система безпеки та оборони України» у Києво-Могилянській бізнес-школі (KMBS). Працювала експертом Інституту Джорджа Кеннана, Wilson Center, (м. Вашингтон, округ Колумбія, США). Словом, ніколи на керівних посадах не була, ще й за освітою – театрал. А, враховуючи те, що Анну Коваленко фактично поставили перед виборами, на місце людини, яка пішла з посади після скандалу всередині провладної партії, без власної команди – їй буде працювати дуже нелегко. Сьогодні для влади важливі рейтинги і саме вони неабияк впливатимуть на ухвалення майбутнього бюджету держави. Якщо Коваленко провалить рейтинг «Слуг народу», по голові її точно не погладять. Втім, той факт, що молода жінка погодилася очолити прикордонну область в такий складний період, заслуговує на повагу. І тут їй можна побажати тільки успіху!

Що було на земельному форумі?

Як було зазначено вище, аграріїв можна було порахувати на пальцях однієї руки. І тут може бути тільки два варіанти – решту або не запросили, або решта банально проігнорувала запрошення. Із важливого та доленосного – прямісінько в Качанівці Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Документ передбачає передачу земель сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності. Так, 26 жовтня усі новостворені громади отримають землі в комунальну власність та зможуть використовувати кошти від землекористування для свого розвитку.

Присутній на форумі голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко повідомив шокуючий факт – в Україні більше немає 10,4 мільйона гектарів землі державної форми власності сільськогосподарського призначення. У державній власності перебуває лише трохи більше двох мільйонів. Тобто вісім мільйонів гектарів банально вкрали! Ми з’ясували у присутніх на форумі аграріїв, що вони думають про сам захід та ринок землі.

Директор приватного сільськогосподарського підприємства «Пісківське» Валерій Колоша: «Якщо стартує ринок землі, земля вже не буде українською. Моє підприємство чекає старт із нуля. Виглядатиме це таким чином: беру корів, плачу, вантажу їх в машину, везу на м’ясокомбінат, здаю, купую за ці гроші землю, залишаю людей без роботи. З моїх трьох тисяч гектарів землі залишиться гектарів 800. Це і є відкат назад. Щоб цього не трапилося, як член Всеукраїнської аграрної ради готовий боротися за нашу землю до останнього. Земля повинна належати українському народу, і працювати на ній повинні українці. Крапка! Адже холдингам ні села, ні люди в них не потрібні. Наразі ми працюємо над тим, щоб посилити позиції невеликих агровиробників. Так, на базі ВАР створено перший зерновий кооператив. Ми збираємо зерно і продаємо його не по одній тисячі тонн, а по п’ять-десять. Виходить значно вигідніше. Також купуємо гуртом добриво, паливо, а це – зовсім інші гроші. Фірташ навіть на нас війною йшов, бо ми добриво купуємо на дві тисячі дешевше, ніж у нього. Ми змусили його опустити ціни. Тому наша сила в об’єднанні!»

Директор ТОВ «Козацьке» Сергій Чубовський: «Зустріч із Президентом можна назвати закритою. Питань на ній жодних не підіймали. Було представлення очільника області, виступи Президента і голови держгеокадастру Лещенка. Не було дискусії та питань залу. Із приємного – Зеленський підписав Указ про передачу земель держави у комунальну власність. Вважаю, що це правильний крок! Що в мене викликало позитивні емоції так це те, що Качанівка потрапляє в програму Президента «велике будівництво» і наступного року в комплексі розпочнуть реставраційні роботи. Загалом від зустрічі я чекав більшого – розраховував на спілкування. А цього, на жаль, не було».

Сергій Чубовський

Директор ТОВ «Батьківщина» Олег Дмитренко: «Президент підписав указ про передачу державних земель у комунальну власність громадам. Це десь 1,7 мільйона гектарів. Наскільки я розумію, новий керманич Держгеокадастру анонсував великі посадки. Повідомив, що він провів ревізію державних земель і виявив, що їх вже далеко не 10 мільйонів гектарів. Будемо очікувати резонансних розслідувань. Зі свого боку я попросив, щоб були конкретні прізвища, а не абстрактні посади. Важливо озвучувати, хто підписував накази, хто розкрадав ці землі і так далі. Це все треба зробити, бо без цього ніяка реформа не буде успішною. Ми всі повинні побачити, хто довів до такого жалюгідного стану наші землі. На жаль, зустріч була у формі монологу. Анонсували серйозну тему, а послухати аграріїв Президент не захотів». 

Олег Дмитренко

Віталій Назаренко, фото автора та Олексія Миколаєнка

Газета «Чернігівщина», №43 від 21 жовтня 2020 р.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте