В’єтнам показав Росії фігуру з трьох пальців
Саме під такою назвою у російських мас-медіа вийшло кілька статей про відмову в’єтнамської влади розмістити російські бази на своїй території.
Виявляється в четвер, 13 жовтня, вище керівництво В’єтнаму заявило, що не допустить розміщення на своїй території будь-яких іноземних військових баз.
«Послідовна політика В’єтнаму полягає в підтримці нейтрального статусу держави. Ми не будемо вступати у військові союзи або альянси проти третіх країн», − заявив офіційний представник МЗС Ле Хай Бінь.
Російські політики засуджують такі кроки в’єтнамської влади і називають «принциповість Ханоя такою, що тхне насправді боягузтвом».
Безсумнівно, в регіоні Південно-Східної Азії присутні інтереси не тільки Росії і США, але і Китаю, причому останній чисто географічно має більше підстав турбуватися за безпеку свого «заднього двору».
Як на мене, розміщення баз РФ не хоче не лише В’єтнам, а й його найближчий ідеологічний союзник-сусід – Китай, який нависає всією своєю масою безпосередньо на кордоні. І хоча російські представники разом зі ЗМІ пробують залякувати владу цієї країни тим, що, мовляв, як показує історія, Пекін, немов суворий батько, може не тільки приголубити, а й дати суворий урок, саме Китай не зацікавлений, аби біля його кордонів були російські чи то інші військові бази.
Але Росія через таку позицію дружньої для нею країни серйозно занепокоєна. Вона чудово розуміє, що хоча їй нині треба «дружити» з могутньою державою, щоби мати противагу США, з іншого боку – «міграційно-економічне» насування цієї «жовтої» держави на її територіальні простори не скінчаться добром. І було б дуже ефективно для стримування подальших апетитів тримати у Камрані російські війська.
Росіяни наполягають і наводять як приклад той факт, коли тертя між двома комуністичними країнами − «народного» Китаю і «соціалістичного» В’єтнаму − через спірні Парасельскі острови можуть призвести до серйозного протистояння, яке буде «набагато гарячішим, ніж віртуальне протистояння між Пекіном і Вашингтоном».
Російський експерт з В’єтнаму Андрій Рябов зазначає: «Присутність Росії в цьому регіоні, безумовно, не можна переоцінити з урахуванням того, що В’єтнам є стратегічним партнером Росії і військово-політичним, і економічним − між Москвою і Ханоєм укладено угоду про зону вільної торгівлі. Захищати свої інтереси Росія повинна разом з братнім народом В’єтнаму. Наявність в Камрані російських військово-морських і військово-повітряних сил відповідало б і інтересам В’єтнаму».
У самому Ханої, очевидно, вважають інакше.
Адже, щоб Росія не декларувала стосовно того, що її база буде служити противагою американцям в Південно-Східній Азії, всі (Москва, Ханой, Пекін) розуміють, що «спостерігати» з Камрані Росія має намір не тільки за потенційними противниками, а й за стратегічними партнерами.
Нагадаємо, що 7 жовтня цього року заступник міністра оборони Росії Микола Панков заявив, що його відомство займається питанням можливого повернення військових баз на Кубі та у В’єтнамі.
Сергій ВІТЕР, оглядач sknews.net