Відвідини українцями Сілезького сеймику та малогї гміми у Польщі

Триває візит чернігівських службовців до Сілезького воєводства Польщі.

21 червня вони побували в Сілезькому семику (аналог обласної ради) та ознайомилися з організацією його роботи. Йшлося про третій рівень місцевого самоврядування – відповідник нашої області, його взаємодію з базовим рівнем, гмінами, а також субрегіональним – повітами. Польські колеги наголошували – система регінальної влади збудована так, що немає жодної підпорядкованості, не існує вертикалі ні формальної, ні фактичної між органами місцевого самоврядування гмін, повіту та воєводства. Всі мають чітко окреслені сфери компетентності, які не перетинаються. Причом найбільше повноважень та, відповідно, ресурсів, концентрується на рівні гміни. Однак є те, чого вона не може робити. Тоді це – повноваження маршалковської самоврядної адміністрації, але не державної. Остання має власні, контролюючі функції. Чернігівці також ознайомилися з роботою воєводського сеймику та поспілкувалися з депутатом Крістіаном Кєлбасою.

В другій половині дня чернігівсці відвідали невелику гміни Тошек. Її населення – біля 9,5 тис., переважно – це сільська місцевість. Йшлося про організацію роботи виконкому громади, його пріоритені напрями, основні доходи та витрати гміни. З`ясувалося, що вони досить подібні до українських, адже основну частину видатків становить освіта, а в структурі доходів домінує податок на нерухомість та на фізичних осіб. Наголошувалося на важливості проектної діяльності, де гміна Тошків досягла вражаючих упсхів. Інша сторона цієї справи – активізація населення гміни, його залучення до місцевого самоврядування.

Чернігівці також відвідали низку місць інтеграції місцевого населення, тобто місць, де мешкаці навколишніх сіл можуть зібратися для спілкування та організуватися для облауштування свого життя. Це костел та добровільна пожежна дружина. Про роль першої відомо добре, а от остання здивувала. Вона існує вже 130 років на волонтерських засадах. Тобто майно – комунальне, а праця – добровільна та неоплачувана. Бо треба берегти майно земляків. Втім одночасно – це клуб за інтересами, де можна зустрітися з друзями, разом навчитися пожежній справі, добре та з користю для громадської справи провести свій вільний час. Тобто маємо справу з вдалою організаційною формою поєднання приватних та суспільних інтерасів. На такому сполученні будується реальне місцеве самоврядування.

Володимир БОЙКО з Польщі

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте