Війна очима дітей. Відкрилася антивоєнна виставка у Варшаві

У Варшаві відкрилась особлива виставка, яка виникла в межах польсько-українського архівного проєкту та представляє історичні малюнки польських дітей з 1946 року, а також сучасні малюнки українських дітей, пов’язані з війною, яку розпочала рф в Україні.

«Mamo, ja nie chcę wojny!!! Мамо, я не хочу війни!!!»

19 липня 2022 року в різних містах Польщі (Мальборк, Ченстохова, Перемишль, Седльце, Кошалін, Гожув Вєлкп, Каліш, Кельце, Зелена Гура, Плоцьк, Торунь, Ольштин, Познань, Катовіце, Сувалькі та Варшаві) відкрилась особлива виставка, яка виникла в межах польсько-українського архівного проєкту та представляє історичні малюнки польських дітей з 1946 року, а також сучасні малюнки українських дітей, пов’язані з війною, яку розпочала рф в Україні.
Війна — це завжди біль, страждання та втрати. Але найбільш вразливими під час війни є діти. Вони часом не до кінця розуміють все, але дуже гостро відчувають.
Війна позбавляє їх щасливого дитинства, а іноді життя. Діти бачать війну без прикрас… На їхніх очах ворожі ракети руйнують школи, дитячі садки, лікарні, житлові будинки, на їхніх очах помирають рідні й друзі. Свої почуття, емоції, переживання вони часто передають через малюнки.
— «Мамо, я не хочу війни!» – це виставка, яку Державні Архіви Польщі реалізують в рамках архівного проєкту «1939-45 Польща/2022 Україна. Презентуючи цю виставку ми прагнемо аби світ побачив війну очима дітей і зрозумів їх емоції. Адже це важкі емоції, яких не заслуговують діти в жодній з країн світу,– прокоментував генеральний директор Державного архіву Павел Петшик.
Малюнки на тему війни створювалися польськими дітьми на конкурс, оголошений за згоди тодішнього Міністерства освіти Польщі у 1946 р., який проводився у початкових школах.
Молодим «художникам» було запропоновано представити свої спогади про війну у вигляді художніх робіт. А інформацію про конкурс публікували у журналі Przekrój. Редакція тижневика тоді передбачила 10 призів, що містили 1 кілограм цукерок від фірми Piasecki або 4 кілограми цукру.
У тодішньому конкурсі взяли участь понад 7300 дітей віком до 13 років, наймолодшому учаснику було 2 роки та 3 місяці. Нині понад 7000 малюнків на тему війни та окупації, виконаних дітьми у 1946 р., зберігається в колекції міністерства освіти 1945-1966 років в Архіві Нових Актів (AAN) у Варшаві.
Почути дітей, зрозуміти їхні переживання у цей нелегкий час — одне із завдань дорослих.
Проєкт об’єднав понад чотирнадцять тисяч дитячих малюнків про війну в Україні. Він створений, щоб зафіксувати, що відчувають діти в час війни в їхній країні та показати всьому світові, наскільки сильні духом маленькі українці.
— Ця виставка сповнена сенсами та глибиною. ЇЇ потрібно показувати в цілій Європі та в цілому світі, – сказав Посол України в Польщі Василь Зварич на урочистому відкритті проєкту. -В ім’я наших дітей, я думаю, що ми переможемо.
Виставку проводить вся мережа Державних архівів і завдяки цьому виставка у формі стендів буде представлена у багатьох містах Польщі.
Також експозиція доступна на сайті проєкту «Мамо, я бачу війну». Вже сьогодні на надійшло понад чотирнадцять тисяч малюнків і вони продовжують надходити.
Експозицією організатори також хочуть привернути увагу не тільки до абсурдності і жаху війни як способу вирішення питань між людьми, але й зачепити дуже важливу тему психологічної травми, отриманої дітьми.
Організатори проєкту: Варшавський університет Uniwersytet Warszawski, Київський національний університет ім.Т.Шевченка, Проєкт «Mom I see war», Mom, i see war – Мамо, я бачу війну, Архів Нових Актів у Варшаві (AAN) Archiwum Akt Nowych. Проєкт реалізований за сприянням Archiwa Państwowe (Archiwa Państwowe).
Олександр Майшев. Варшава, 19.07.2022

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте