Влада спішить проштовхнути свого директора керувати Ялівщиною. Громада – проти!

Ялівщина – заповідний парк на березі ріки Стрижень у Чернігові – красива історична територія, яку комусь хочеться забудувати. Але існують перешкоди. Одна з них – директор комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» Чернігівської обласної ради». Володимир Свердлов понад три роки оберігає від зазіхань цей природний скарб.

Першого липня знову – вдруге за останні два з половиною місяці – в облдержадміністрації обирали директора названої заповідної території. В. о. голови Чернігівської ОДА Наталія Романова вдруге «блискуче» провела засідання конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора КЗ.

Керівниця сама призналася в порушенні

Як засвідчило спостереження за роботою і рішенням конкурсної комісії, що 1.07.2019 повторно здійснювала конкурсний відбір на заміщення посади директора комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» Чернігівської обласної ради, в організації конкурсу та в процедурі обрання директора було помічено низку грубих порушень.

Повторний конкурс на заміщення вказаної посади оголошено відповідно до розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації від 26.02.2019 № 106 «Про оголошення конкурсного відбору на заміщення посади директора комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» Чернігівської обласної ради» та рішення конкурсної комісії ОДА для проведення конкурсу на заміщення посади директора комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» Чернігівської обласної ради від 07.06.2019 № 3. Але з умов конкурсу цього разу з незрозумілих причин виключено важливу вимогу до кандидатів – досвід роботи в сфері організації діяльності об’єктів природно-заповідного фонду.

Як зазначила голова конкурсної комісії Н. Романова, вимогу про досвід роботи в сфері організації діяльності об’єктів природно-заповідного фонду було виключено… «з метою пом’якшення умов конкурсу і залучення більшої кількості кандидатів». Свідоме ігнорування вимог Наказу № 123 від 17.04.2018 р. Міністерства екології та природних ресурсів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України». є правопорушенням, про що ініціативна група інформували прокуратуру Чернігівської області (заява від 20 червня 2019) і просили запобігти цьому правопорушенню.

Самочинне виключення Департаментом екології та природних ресурсів названого пункту з переліку вимог до кандидатів на посаду директора КЗ «РЛП Ялівщина» є службовим підробленням (ст. 366 Кримінального кодексу України). Кримінальне провадження за цим фактом у процесі відкриття.

Кандидат у керівники не подав декларацію

Ані напередодні, ані в день проведення конкурсу, ані після нього Парфентьєв О.Г., як претендент на посаду керівника комунального закладу, не подавав декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що мав зробити у відповідності до частини третьою ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», де передбачено обов’язок осіб, які претендують на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно, його неочікувана участь у конкурсі не є законною і порушила права іншого учасника конкурсу.

Стратегію розвитку парку… сплагіатив

Як і під час першого конкурсу, комісія нефахово поставилася до концептуальних питань у запропонованих перспективних планах розвитку РЛП. Зокрема, було проігноровано факт, що серед “перспективних напрямків” розвитку РЛП, озвучених О.Г. Парфентьєвим (переможцем за результатами голосування) недоброчесно подано цілу низку заходів, що вже протягом тривалого часу здійснюються в РЛП “Ялівщина” від керівництвом чинного директора Свердлова В.О. (і виконуються самим паном Парфентьєвим за розпорядженнями директора), що зафіксовано в щорічних звітах.

У своїй доповіді Парфентьєв О.Г. зацитував фрагменти чинного законодавства, що стосуються організації РЛП як об’єкта ПЗФ, однак не спромігся окреслити чіткої стратегії розвитку цієї території. Окремі його висловлювання стосовно проблемного проекту землевпорядкування території КЗ «РЛП “Ялівщина», що наразі є ключовим питанням розвитку парку, вводили в оману слухачів, або свідчили, що кандидат не орієнтується в питаннях, про які йдеться (наприклад, про межі парку прозвучала фраза “в минулому все було погоджено, а тепер все ігнорується” – стенограма).

Регламент? А що це таке?

У ході роботи комісії грубо порушувався регламент. Запитанням, які отримав Свердлов В.О., передували кількахвилинні звинувачувальні промови представників Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації та Громадської ради при Чернігівській ОДА.

Самі запитання носили провокативний характер, містили неправдиву інформацію стосовно діяльності чинного директора і жодним чином не стосувалися стратегії розвитку РЛП. При цьому членів комісії відповіді, очевидно, не цікавили: кандидату не давали можливість належним чином відповісти і спростувати безпідставність звинувачень документально. Насправді обговорення по суті не відбулося, засідання носило скандальний характер і нагадувало виставу, розіграну за попередньою змовою з метою призначення потрібної (зручної) людини на посаду директора КЗ «РЛП «Ялівщина». На упередженість комісії навіть звернув увагу один з її членів.

Науковці підтримують чинного директора Ялівщини

Представники наукової громадськості Чернігова стверджують, що програма В.О. Свердлова є чітко структурованою і багатоаспектною, оскільки враховує рекреаційну, науково-дослідну, екологічну, просвітницько-виховну та соціальну ролі РЛП, а також орієнтується на міжнародний досвід функціонування подібних об’єктів, враховує рекомендації наукового куратора, а також пропонує низку тактичних дій для вирішення нагальних проблем (боротьба з верхівковим короїдом тощо). Якість програми, вища освітня кваліфікація, досвід роботи з керування об’єктом ПФЗ, позитивні зрушення в процесі погодження проблемного проекту землевпорядкування території КЗ «РЛП «Ялівщина» і новий підхід до взаємодії з Чернігівською міською радою, на землях запасу якої розташований РЛП (що відрізняється від орієнтованої на судовий процес стратегії, обстоюваної чиновниками і представниками Громадської ради Чернігівської ОДА), не були почуті конкурсною комісією.

І наостанок

Кандидат Парфентьєв О.Г. під час конкурсу свої відповіді на запитання членів комісії читав із листка.

Після публічної частини засідання комісія видалила із зали представників громадськості і журналістів, але там чомусь залишався В. Марченко, який не є членом комісії. Він був присутній при обговоренні й голосування членів комісії.

Після викладеного

У результаті конкурсна комісія, маніпулюючи нормативним актом, грубо порушуючи регламент, за допомогою тиску і упередженого ставлення (є аудіозапис роботи комісії) обрала керівником КЗ «РЛП «Ялівщина» людину без належного досвіду роботи в сфері організації діяльності об’єктів природно-заповідного фонду, з нижчим освітньо-кваліфікаційним рівнем, пенсіонера з інвалідністю. В той час, як чинний директор КЗ В.О. Свердлов має і належний досвід роботи, і диплом магістра-еколога з відзнакою, і тісно співпрацює з науковцями та громадськістю. Але це не влаштовує Чернігівську ОДА в особі Департаменту екології та природних ресурсів.

Любов Потапенко

Стаття підготовлена на основі заяв Ініціативної групи із захисту Ялівщини до Міністерства екології та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, Всеукраїнської екологічної ліги. 

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте