Влітку рак стає агресивнішим, або Любити літо треба по-розумному

Знайте: при наближенні до екватора на кожні 10 градусів захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі! Це констатує фахівець. 

Літо – у розпалі! Поніжитися на сонці, потім прийняти морські ванни і знову віддати себе у владу сонячних променів – мета майже кожного, хто любить літо. А якщо вдалося привезти шоколадну засмагу з Єгипту, Греції, Туреччини або ж країн Африки – то це взагалі вважається, що ваша відпустка вдалася. Втім чи кожен замислюється, як саме сонячні промені впливають на наше здоров’я?

Активне сонце може принести як користь здоров’ю людини, так і, навпаки, завдати йому шкоди, іноді непоправної, акцентує увагу онкохірург 1-ї категорії Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Юрій Кізуб. 

– Звісно, що засмага має бути обмеженою. Чи є визначений час для засмаги? 

– Засмага негативно впливає на певні органи нашого організму і згодом може спричинити  деякі захворювання. Попри очікування на оздоровлення, людина отримує негативні наслідки від такого «спілкування» із сонцем. Справа в тому, що коли ми засмагаємо, ми піддаємо свою шкіру дії ультрафіолетових (УФ) та інфрачервоних (ІЧ) променів. Більше того, вченими доведено, що при наближенні до екватора на кожні 10 градусів захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі. 

Тож засмагання неодмінно має бути процесом усвідомленим! Бездумне перебування на сонці має безліч негативних наслідків, найстрашніший серед яких – рак. Раніше вважалося, що канцерогенна дія УФ пов’язана з дією короткохвильових променів типу В. Та нові дослідження довели, що й довгохвильові промені типу А можуть спричиняти канцерогенну дію. До того ж ультрафіолет А глибше проникає у шкіру і швидше викликає її старіння. Для кожної людини критична тривалість впливу сонячних променів сугубо індивідуальна. Визначити цю межу досить складно. Тож краще запам’ятати, що тривале перебування на сонці шкодить організму,

– Багато людей на собі відчули біль саме від зайвої засмаги. Але це “зовнішній” фактор. А які глибинні наслідки для організму можуть бути при цьому? 

– Так, від зайвої засмагиможе бути кілька сумних наслідків. Серед них можна виділити такі:

  • Шкіра під впливом сонця дуже швидко висихає та лущиться, покривається дуже дрібними зморшками і значною кількістю пігментних плям, згодом грубішає, у шкірі пришвидшується процес старіння.
  • Вчені свідчать: наслідки УФ-дії можуть проявитися навіть через 30 років. Отже вкрай важливо запобігти дії сонячних променів  від самого початку перебування на сонці. 
  • УФ-випромінювання може знижувати ефективність імунної системи, яка виявляється в зміни активності й розподілу клітин, відповідальних за приведення в дію імунних реакцій.
  • Пригнічення імунітету може викликати активізацію вірусу простого герпесу на губі, так званої “лихоманки”. 
  • Надмірне сонячне випромінювання  може спричинити появу сонячної кропив’янки (шкіра вашого тіла не просто червоніє, а й починає моторошно свербіти). Така алергія на УФ-випромінювання найчастіше є надбаною. 
  • Найбільша небезпека від дії УФ-випромінювання – велика ймовірність виникнення раку шкіри. Тривале перебування на сонці підвищує ризик розвитку раку нижньої губи та пігментної пухлини – меланоми, яка розвивається внаслідок переродження родимок. 

п’ятирічна виживаність при меланомі I–II cтадій становить 80–90%;

п’ятирічна виживаність при меланомі III–IV  cтадій – лише 50%.

– А хто в першу чергу ризикує? 

– Науково доведено, що більш уразливі від дії УФ сонця люди певних категорій:

  • зі слабо пігментованою шкірою;
  • блондини;
  • із великою кількістю родимок на шкірі;
  • рудоволосі;
  • білолиці  з веснянками;
  • діти.
  • Зазначу, що батькам слід оберігати дітей від прямих сонячних променів – сонячний опік у дитячому віці у 20 разів збільшує ризик захворювання на рак шкіри в подальшому. 

– А чи можна і як зменшити ризики? 

– Для зменшення шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання необхідно:

  • обмежувати час перебування на сонці опівдні, у цей час краще перебувати в затінку;
  • вдягати захисний одяг та надівати широкополі капелюхи, що прикривають очі, обличчя та шию;
  • носити сонцезахисні окуляри з бічними панелями, що забезпечують захист від УФ-А й УФ-В на 99–100%;
  • неодноразово й рясно наносити на незахищені одягом ділянки шкіри сонцезахисні засоби широкого спектру дії з чинником сонячного захисту (SPF) 30+;
  • не користуватися устаткуванням для штучної засмаги – використання такого устаткування у віці до 35 років пов’язане із зростанням на 75% ризику розвитку меланоми;
  • на відміну від нанесення сонцезахисних засобів тінь і носіння одягу забезпечують кращий захист від сонця. Люди, що використовують сонцезахисні засоби для отримання сонячного загару, повинні свідомо обмежувати час свого перебування на сонці;
  • захищати дітей грудного та раннього віку; краще, коли малеча буде перебувати в затінку.

– І що ж – жодного оптимізму? Невже все так погано через те, що людина хоче позасмагати на сонечку?  

Звичайно, що ні. Адже під впливом ультрафіолету у шкірі з холестерину синтезується вітамін D, необхідний організму для утримання кальцію, зміцнення зубів та кісток. Проте для нормального відтворення вітаміну D достатньо того, щоб обличчя та руки засмагали три рази на  тиждень впродовж 15 хвилин.  Взимку ж можна вживати цей вітамін у капсулах.

Виявляється, що ультрафіолет сприяє підвищенню імунітету. Сонце позитивно впливає й на серцевий м’яз. Сонячна енергія активує й хімічні процеси людського організму, які визначають стан нервової системи і настрою. Крім того, на думку фахівців, позитивний вплив сонця помічений і на таких аспектах людського життя як підвищення апетиту і навіть сексуальності та прагнення до пізнання світу!

Будьте здорові! 

Спілкувалась з лікарем Юрієм КІЗУБОМ Уляна Ковальчук

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте