Воскресенська церква Батурина у призмі фото 1947 р.
18 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день пам’яток історії та визначних місць. В Україні цього дня святкують День пам’яток історії та культури. Мета цього дня – привернути увагу та нагадати суспільству про розмаїття культурної спадщини, створеної, а найголовніше – збереженої, для наступних поколінь зусиллями людства. Девіз Міжнародного дня пам’яток та визначних місць – «Збережемо нашу історичну батьківщину».
У цей день хотілося б привернути увагу до унікальної пам’ятки Батурина – Воскресенської церкви. Саме ця церква була збудована гетьманом Кирилом Розумовським. У 1803 р., згідно із заповітом гетьмана, стала місцем його останнього спочинку.
У час повномасштабного вторгнення ворога на нашу землю, ми розуміємо, що війни залишають свій слід і на культових спорудах. Тому увага суспільства має бути прикута до їх відновлення та збереження.
Одним із провідних завдань Національного заповідника «Гетьманська столиця» є всебічне вивчення, дослідження та популяризація пам’яток Батурина. російсько-українська війна, попри сподівання ворога, лише згуртувала наукову та музейну спільноти. У час, коли ворог знищує наші пам’ятки, історики заповідника відкривають нові факти та зберігають пам’ять про нашу культуру, історію.
Так, завдяки наполегливому пошуку істориків заповідника у фондах Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного вдалося виявити цінні, досі невідомі загалу, світлини Воскресенської церкви Батурина – усипальниці гетьмана Кирила Розумовського. На жаль, повоєнна історія Воскресенської церкви на сьогодні маловивчена та недостатньо досліджена. Віднайдені фото – унікальна можливість поглянути на церкву по-новому.
Завдяки співпраці з ДНАБб ім. В. Г. Заболотного, ми можемо представити фото загалу. Ці світлини до зібрання бібліотеки були передані у 2008 р. Науково-дослідним інститутом теорії історії архітектури та містобудування. Також фонди бібліотеки збагатили матеріали Державного підприємства «Всеукраїнський науково-методичний та дослідно-інформаційний центр архітектурної спадщини».
Фотографії Воскресенської церкви зроблені у 1947 р. Ісроелем Шмульсоном. Він був архітектором тресту «Будмонумент» (нині – НДІ «УкрНДІпроектреставрація»). Неодноразово обстежував стан архітектурних пам’яток у Батурині. У 1950 р. громада Воскресенської церкви виступила ініціатором ремонтних робіт у храмі. Із віднайдених фото добре видно. Що церква потребувала негайного відновлення. Саме спеціалісти тресту «Будмонумент», зокрема й І. Шмульсон, розробили проєкт реставрації храму. Під час таких експедицій, ймовірно, були зроблені знімки Воскресенської церкви.
Нехай напівзруйнований силует Воскресенської церкви – пам’ятки архітектури національного значення буде нагадуванням всім, що всупереч намаганням ворога стерти нашу спільну пам’ять, ми повинні її оберігати і зберігати для наступних поколінь!
Тетяна Оксінь, історикиня Національного заповідника «Гетьманська столиця»