Як «вибивали» кредит для Чернігівського онкологічного центру
На останній сесії депутати Чернігівської обласної ради розглядали питання щодо надання дозволу на відкриття кредитної лінії для комунального некомерційного підприємства «Чернігівський медичний центр сучасної онкології».
Оскільки медичний центр знаходиться у відданні обласної ради, його керівники звернулися до депутатів, аби вони надали дозвіл на укладання договору фінансового лізингу. Цей договір необхідний для придбання медичного обладнання та укладання кредитного договору на фінансування реконструкції й капітального ремонту закладу.
Через те, що це питання внесено до порядку денного сесії буквально напередодні її проведення, депутати цікавилися не тільки окремими аспектами «кредитної лінії», а й поспішністю розгляду цього питання.
В.о. генерального директора Чернігівського медичного центру сучасної онкології Чернігівської обласної ради Юрій Шень розповів депутатам про мету даного проекту та про необхідність прийняття рішення щодо відкриття кредитної лінії.
— Це необхідно для забезпечення оснащення медичним обладнанням променевої діагностики та променевої терапії комунального закладу, — зазначив Юрій Шень, — підвищення якості променевої терапії онкологічних хворих відповідно до міжнародних протоколів, подальшого розвитку онкологічної служби області…
Керівникові закладу та представнику фінансово-банківської установи довелося відповісти на кілька запитань депутатів облради.
Особливо цікавився «проектом» депутат обласної ради від партійної організації політичної партії «Рідний дім» Ярослав Куц. До того ж, він очолює постійну комісію обласної ради з питань бюджету та фінансів. Голова комісії акцентував увагу на кредитно-фінансових нюансах, особливо що стосується кредитних зобов`язань. Його цікавило, окрім іншого, й те, що у разі «форс-мажорних» обставин, відповідати, на його думку, буде обласна рада, а не онкологічний центр.
В результаті обговорення питання, обласна рада вирішила надати дозвіл Чернігівському медичному центру сучасної онкології на укладання договору кредитної лінії з АТ «Укрексімбанк». Цей договір необхідний для фінансування капітального ремонту цоколя, зовнішніх огороджувальних конструкцій цегляних стін та покрівлі головного корпусу, фінансування реконструкції приміщення відділення променевої терапії (радіологія) під бункер для лінійного прискорювача № 2.
Таким чином ліміт кредитної лінії для онкоцентру становитиме не більше 28 мільйонів гривень, а строк дії кредитного договору – 36 місяців. Відсоткова ставка, як зазначено в умовах договору, – змінювана і визначається за розміром не менше 11,4% річних та не більше 25% річних. До того ж,
Комісія за відкриття кредитної лінії – 0,2% від суми ліміту виділеної суми, сплачується одноразово в момент отримання першого траншу. А комісія за управління – 1% річних відсотків від ліміту кредитної лінії, сплачується щомісячно. Погашення кредиту рівними частинами протягом усього строку дії кредитного договору, нарахованих відсотків і комісій, здійснюється щомісячно. Розміри платежів визначаються згідно з умовами кредитного договору.
Окрім цього, депутати дозволили в рамках «кредитного проекту» укласти договір фінансового лізингу з АТ «Укрексімбанк» для придбання медичного лінійного прискорювача з правом викупу обладнання, у тому числі з істотними (цілком вигідними для банку) умовами.
При цьому, сума відшкодування вартості лінійного прискорювача становить до 43 мільйонів гривень. Строк лізингу – 60 місяців від дати отримання обладнання. Авансовий платіж – не менше 20% від вартості обладнання, а відсоткова ставка – змінювана, визначається за розміром індикативної ставки UIRD (український індекс ставок за депозитами фізичних осіб у гривні строком на 12 (дванадцять) місяців), збільшеної на певні відсотки (на момент розгляду депутатами даного питання, в договорі не було зазначено конкретних відсотків), але вказано що вони стягуються в розмірі не менше 9,8% річних та не більше 25% річних. Погашення лізингових платежів, які складаються з суми відшкодування вартості Обладнання (рівними частинами протягом усього строку лізингу), нарахованих відсотків і комісій, здійснюється щомісячно. Розміри лізингових платежів визначаються згідно з умовами договору фінансового лізингу.
Контроль за виконанням рішення покладається на постійну комісію обласної ради з питань бюджету та фінансів.