Яремче: діалог Польща – Україна

У місті Яремче Івано-Франківської області 19 – 22 вересня пройшла чергова, щорічна українсько-польська конференція, вже 17-та. Основна тема цих зустрічей політиків, науковців, громадських діячів – сьогодення взаємин двох держав. Звісно, без екскурсів у спільну історію не обійтися, а вона в нас налічує тисячу років і часом була непростою, але акцент саме на сьогоденні.
Організатори конференції – Фундація «Свобода і Демократія» (Варшава), Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (Івано-Франківськ), Університет Варшавський (Східноєвропейські студії), Інститут політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса Національної академії наук України, представництво Польської академії наук в Києві, Польський інститут в Києві, газета і громадська організація «Kurier Galicyjski» («Кур`єр Галицький», Львів).
Конференція проходила у престижному готелі «Романтік», на мальовничій обрамленій горами околиці міста. Туристична столиця Карпат. Так називають Яремче. Тут численні готелі, будинки відпочинку, санаторії.
Фінансування польською стороною забезпечило учасникам конференції безкоштовні проїзд, поселення і харчування.
Група учасників конференції. Петро Антоненко, Станіслав Стемпєнь, Богуміла Бердиховська

Як завжди на ці конференції, приїхало до сотні учасників з Польщі та різних областей України.

Після урочистого відкриття пройшло 6 насичених панелей дискусій. Звичайно ж, на перший план вийшла тема повномасштабної війни в Україні, відсічі російській агресії, допомога нашій державі, яку надають Польща і світ загалом.
Але конференція мала і цілком конкретну назву: «25 років у НАТО – 20 років у ЄС: досвід Польщі, уроки для України». Саме цього року Польща відзначає ці два ювілеї, річниці надзвичайно важливих подій в історії країни, відповідно через 10 і 15 років після краху соціалістичного табору в Європі, в тому числі комуністичного режиму в країні, відновлення демократії. А порівняння з Україною, де, на жаль, лише трагедія великої війни прискорила євроінтеграційні процеси, напрошувалося з очевидністю. Як і давно наболіле питання: чому ж країни колишнього соцтабору, а це також і три країни Балтії — Литва, Латвія, Естонія, колишні республіки СРСР, так швидко провели ці колосальні переміни, а у нас все затяглося на десятиліття.
Назву теми дискусій, власне, назви панелей конференції: «Європейські та євроатлантичні проекти у відповідь на російську агресію», «Політичні реформи та вступ до ЄС і НАТО: досвід Польщі, висновки для України», «Помаранчева революція як переломний момент у внутрішній і зовнішній політиці незалежної України», «Агресія Росії та війна в Україні: досвід і висновки для Польщі і регіону», «Як формувати польсько-українські відносини нині та в майбутньому». «Українсько-польське транскордонне співробітництво: досвід та перспективи», «Освіта і суспільне життя поляків в Україні в умовах російської агресії».
Відбулася також онлайн-зустріч з Президентом Польщі у 2005 – 2015 роках Олександром Квасьнєвським на тему «Україна – Польща – Європа перед викликами майбутнього».
Пройшли представлення ряду нових книжкових видань на теми польсько-українських стосунків.
На цю конференцію мене запросив і включив у число її учасників мій давній і добрий друг Станіслав Стемпєнь — директор Південно-Східного Інституту наукового в Перемишлі, професор місцевого університету. Я не раз писав про нього, про створений ним понад 30 років тому і беззмінно очолюваний інститут, який багато робить для взаємин двох наших країн. А я вже чимало років співпрацюю з Інститутом.
На таких зустрічах спілкуюся з давніми та добре знайомими. Одна з таких зустрічей була особливо приємною. Богуміла Бердиховська — відома польська публіцистка, дослідниця польсько-українських взаємин, на конференції теж була доповідачкою. Ми знайомі з 1995 року. Саме тоді й почалося моє знайомство і дружба з Польщею. Я був тоді редактором відомої чернігівської газети «Сіверщина». І потрапив на навчання і стажування до Варшави. Тут діяла давня, авторитетна громадська організація – Фундація солідарності Польсько-Чесько-Словацька.
Фундація після падіння соціалістичного табору і розпаду Радянського Союзу почала активно допомагати становленню нової незалежної преси на теренах колишнього СРСР, навчанню журналістів пострадянських країн. Ось так я і потрапив, вперше до Польщі, у чарівну Варшаву, на двотижневе навчання. Воно було дуже корисним. Крім того, Фундація по завершенню навчання дарувала на кожну редакцію комп`ютерну техніку. І ось так у «Сіверщині» з`явився перший серед чернігівських газет комп`ютерний центр,
Так от головою Фундації був чоловік пані Богуміли Ярослав Шостаковський, а сама вона була в керівництві організації.
З Богумілою ми зустрічалися (після давненької попередньої зустрічі в Києві) також і на торішній конференції. Богуся мало змінилася за ці майже три десятиліття. Я подарував їй свої газети «Світ-інфо» і «Струна», диск українських пісень.
Війна зробила біженцями мільйони українців. І найбільше їх саме в Польщі. Тут вони знайшли прихисток, підтримку польської держави і суспільства, чимало хто – й роботу.
Ольга Морозова – докторка історичних наук. Війна змусила її з донькою виїхати з Миколаєва до Польщі. Пройшла конкурс на посаду ад`юнкта у Ягеллонському університеті Кракова. Зараз працює ад`юнктом у Варшавському університеті. А також професоркою у Черкаському національному університеті ім. Богдана Хмельницького. Продовжує наукові дослідження, адже вона авторка книг, монографій, статей. Займається історією України та Польщі 19-21 ст., українсько-польськими відносинами, сучасною польською та українською історіографією. Останнім часом – також питаннями російсько-української війни, зокрема проблемою біженців, освіти, дитячою проблемою тощо.
Але докладніше про саму роботу конференції. До речі, я теж був одним з доповідачів, на панелі про життя поляків в Україні, її вів Станіслав Стемпєнь. Підготував чималу доповідь, зокрема, про польські громади Чернігівщини. Але виголосив скорочений варіант. Може, в наступній публікації запропоную її читачам.
Учасники конференції

Звичайно, головне питання конференції, винесене в її назву («25 років у НАТО – 20 років у ЄС: досвід Польщі, уроки для України»), весь час навертало до нашого такого довгого і болючого шляху євроінтеграції. Чому так довго, так повільно ми йдемо цим шляхом? Чому лише війна мала його прискорити? І чи не сталася вона також значною мірою тому, що ми на четвертому десятилітті незалежності все ще поза ЄС і НАТО?

Звісно, мали говорити про міжнародний контекст ситуації довкола України, в тому числі початково – на руїнах колишнього Радянського Союзу. Говорилося, що досвід Польщі та інших східно-європейських країн не можна механічно переносити на Україну, особливо нині. Один з доповідачів дотепно зазначив, що Польща вступала до євроструктур, а спершу ж до НАТО у 1999 році, «коли Єльцин був п`яний, а Путін сидів ще у Петербурзі».
Але так само можна згадувати і про події після Першої світової війни. Тоді, на руїнах імперій, що свого часу поділили Польщу, загарбали Україну, одразу ж після завершення війни, у листопаді 1918 року, відновилася незалежна Польща. А Україна – ні. Після кількох років визвольних змагань, Української революції настала поразка, і 70-річне ярмо в новітній імперії СРСР. Чому? Європа, Захід не підтримали Українську Народну Республіку? Наші внутрішні чвари завадили перемозі Української революції? Дуже болючі питання.
Підтримка України Європою, світом нині, звісно ж, була в центрі уваги. Стосовно Польщі – тим паче. Адже попри нашу часом непросту спільну історію мова – про сьогодення. А Польща, навіть чисто географічно, для Росії найближчий об`єкт агресії, одразу поруч з Україною.
Але ми не могли оминути і наші внутрішні українські питання і проблеми, за всі ці понад три десятиліття. І не випадково одна з панелей була присвячена нашій Помаранчевій революції. Адже у нас теж ювілей: рівно 20 років, ось у листопаді відзначатимемо.
Час рікою пливе…
Якраз коли весною 2004 року Польща, уже будучи членом НАТО, вступала до Євросоюзу, ми наприкінці цього ж року лише робити крок, порух, спробу теж бути у європейському домі, через 13 років незалежності арешті покінчити з тоталітарним минулим. І що ж нині, аж через 20 років?
Наведу запитання, яке я задав на цій панелі про нашу революцію одній з доповідачів А це була саме Богуміла Бердиховська. Ось це болюче запитання. «Чому після перемоги Помаранчевої революції, перемоги державницьких сил і обрання президентом Віктора Ющенка всього через 5 років відбувся реванш антидержавних, антиукраїнських сил, в особі регіоналів і обрання президентом їхнього лідера Януковича? І ці антиукраїнські сили довелося зносити вже другим Майданом, з його кривавим фінішом. І одразу після цього – війна, втрата територій».
Пані Богуміла відповіла, що українська політична еліта виявила нездатність об`єднатися в ім`я держави, поставила свої інтереси вище суспільних. Говорила польською мовою, хоч прекрасно володіє й українською. До речі, польською говорили і більшість доповідачів. Бо українці, учасники конференції, розуміли польську мову, а не всі поляки – українську, хоч в більшості розуміли і могли й говорити українською. Про мову я згадав, бо «нездатність» (напрошується і термін «нездарність») польською звучить як «нездольність». Це така у нас «доля», «планида» чи що?
Шукаймо ж шляхи до іншої, кращої долі. Спільно з Європою і світом.
Петро Антоненко, Чернігів-Яремче

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте