З січня запрацює монетизація субсидій
Тривалі переговори з МВФ завершилися. Уряд домігся, щоб підвищення ціни на газ було 23,5%, а не 60%. Окрім того, посилюється соціальний захист та додатково виділяються кошти на утеплення будинків.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив, що таке підвищення – плід компромісу довготривалих перемовин Уряду з одним з ключових фінансових партнерів України Міжнародним валютним фондом.
Зобов’язання підвищувати ціну і вирівнювати її для всіх споживачів Україна взяла на себе ще в 2008 році. З тих пір цей пункт міститься в усіх Меморандумах програм співпраці з МВФ. Одночасно під це зобов’язання були взяті багатомільярдні кредити, які збільшили загальний обсяг державного боргу на майже 50 мільярдів доларів. І наразі настає період виплати значної частини цього боргу. Аби зробити це, Україні потрібно знайти прийнятні фінансові інструменти. Співпраця з МВФ – один з таких інструментів.
Експерти зазначають, аби Уряд не пішов на цей вимушений крок, то не мав би чим віддавати борги держави. Відмова віддавати борги означала б дефолт. Україна могла опинитися у кризі, гіршій за 2008 та 2014 роки.
«Вирішення питання газових тарифів розблокувало отримання чергового траншу МВФ, який є необхідним для уникнення дефолту. Адже відсутність траншу означало б згортання державних програм розвитку країни, або суттєве скорочення витрат бюджету (і зарплат бюджетників у тому числі), або – дефолт, – аналізує ситуацію Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR). – Що таке дефолт – це девальвація гривні, це інфляція, це галопуючі ціни і безробіття. Тому отримати транш МВФ – найкращий варіант для України. Навіть суто з точки зору ефекту для гаманців громадян, вищі тарифи пережити значно легше, ніж зростання цін взагалі на всі споживчі товари та послуги чи падіння доходів».
Головною вимогою МВФ для отримання кредиту було підвищення ціни на газ для населення до рівня промисловості, а це на 60%. При цьому для населення ціна становила б 11 тисяч гривень за тисячу кубів, а середня платіжка кожної чернігівської родини зросла б в середньому на 1000-1500 гривень.
«Хочу наголосити, що ми розпочинали перемовини з того, аби підвищити ціни на 60%. Шляхом перемовин ми домоглись того, що з 1 листопада вони зростуть лише на 23,5%, – підкреслив Володимир Гройсман. – Це вимушений крок, щоб наша країна могла далі розвиватися. Та держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А вже з січня 2019 року запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від Уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. А всі заощаджені кошти залишатимуться людям».
На Чернігівщині кожна третя родина користується субсидією від держави. І всі хто вже її оформив, повторне призначення отримають автоматично.
«У Чернігівській області субсидією вже користуються понад 150 тисяч домогосподарств, – зазначив начальник департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА Олег Русін. – Всі хто потребують допомоги від держави і звернувся до органів соціального захисту населення отримають її у вигляді субсидії».
До речі, нещодавно Уряд вніс низку змін до порядку призначення субсидії, завдяки яким значно спрощується порядок отримання цієї допомоги. Відтепер субсидія призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. Субсидії зможуть отримати безробітні – потрібно лише встати на облік. Допомога буде нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї. Пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). А якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов’язкового платежу. сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. Також субсидії зможуть отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. І головне, що до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.
Незабаром Україна підпише нову програму фінансування Stаnd-by. Програма міжнародної допомоги stand-by дається тим країнам, які вийшли з перед дефолтного стану. Співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 року. У країні продовжаться розпочаті реформи, які зроблять нашу державу економічно сильнішою й енергетично самодостатньою.
Анастасія Коваль, спеціально для видання Спецкор РЕГІОН