Залізниця знову підвищує ціни ще й безсоромно обманює

Події і коментарі.

Факт. Укрзалізниця 2018 року планує двічі підняти ціну на квитки. Про це повідомив в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов: «У фінансовий план на 2018 рік ми заклали цифри дворазового підвищення, на 10% кожне. Двічі по 10%, щоб це було плавно й не так помітно для людей».

«Тариф на пасажирські перевезення не піднімався вже кілька років», — сказав Кравцов. Також він додав, що збиткове пасажирське господарство в Україні субсидується за рахунок прибуткового вантажного. А ще ж зовсім недавно, у вересні 2017 року, Кабмін обіцяв не піднімати цін на квитки в поїздах, поки не зросте якість. «Тарифи змінюватися не будуть», — заявляв тоді віце-прем’єр Степан Кубів. А Прем’єр Володимир Гройсман додав, що «мови не може бути про підняття тарифів на пасажирські перевезення».

Коментар. Якщо бути точними, то сумарне підвищення планується більш як на 20%, тут не можна просто плюсувати двічі по 10. Друге підвищення буде вже не до нинішньої «стартової» ціни, а до підвищеної на 10%.

Нічого нового нема в тому, що один вид діяльності в такому-то відомстві, сфері вигідніший, інший — менше. І треба говорити про сумарну економічну діяльність. Дійсно, не дуже вигідні пасажирські перевезення залізниця «із запасом» компенсує вигідними вантажними, про що свідчать і немалі доходи відомства загалом.

Таку хитру математику «подрібнення», виокремлення своїх послуг застосовують й інші відомства. Наприклад, Укрпошта, котра постійно піднімає свої тарифи, називаючи невигідними ті чи інші послуги. Натомість, успішно торгуючи товарами, а віднедавна й отримали право на торгівлю газом — дуже вигідну в нас справу.

А ще — нащо вдаватися до прямого обману? Чи в розрахунку на коротку пам’ять людей? Як можна говорити, що тарифи на пасажирські перевезення не підвищувалися «кілька років»? Ціна на квитки була підвищена залізницею всього РІК ТОМУ. І доволі різко, відсотків на 30, залежно від потягів і вагонів. Для прикладу. Станом на 1 січня 2017 року на потяг «Київ – Харків» плацкартний квиток коштував 130 гривень, купейний — 230. Від 1 січня ціна стала відповідно 154 і 272 гривні, від 1 жовтня — 175 і 337 гривень.

Подібне подорожчання й на інших основних маршрутах — з Києва до Львова, Одеси, Ужгорода, Івано-Франківська. І це далеко не єдине підвищення тарифів за останні роки.

Також постійно відбувається повзуче підвищення тарифів і на найбільш масових приміських перевезеннях.

Отже, все те саме: підвищення цін, тарифів, інфляція, яка з’їдає надбавки в зарплатах і пенсіях.

Петро АНТОНЕНКО,

редактор газети «Світ-інфо», м. Чернігів

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте