Земельна реформа може зменшити надходження місцевих бюджетів
Уряд готує законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення.
Про це розповідає Ярослав Рабошук, директор Центру аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України.
Один з варіантів, який обговорюється – відкрити ринок с/г земель з січня 2018 року. Покупцями землі будуть громадяни України, територіальні громади та держава. Продавцями – власники паїв, органи влади. Цей варіант передбачає дію певних адміністративних обмежень. Один покупець не зможе купити більше 200 га.
Також передбачені зміни до Бюджетного Кодексу.
50% коштів від втрат від сільсько- і лісогосподарського виробництва пропонується зарахувати до доходів державного бюджету. Раніше ці кошти розподілялися між територіальними бюджетами різних рівнів.
У першому кварталі цього року до місцевих бюджетів вже надійшло 41,2 млн грн. Якщо округлимо – за рік це 160 млн грн, а потенційні втрати при передачі половини цього ресурсу до держбюджету – 80 млн грн.
Ще одна пропозиція на сьогодні 10% від продажу земель державної форми власності надходить у державний бюджет, 90% – у місцеві бюджети розвитку. Усі кошти, отримані від продажу комунальних земель, йдуть до місцевих бюджетів.
Що пропонується?
90% коштів від продажу земельних ділянок державної власності або прав на них, та 10% від продажу комунальних земель підуть у держбюджет – решта залишається місцевим бюджетам. Втрати місцевих бюджетів від такого перерозподілу можуть скласти як мінімум 400 млн грн.
І ця сума з року в рік буде збільшуватися, тому що мова йде не лише про втрати від продажу земельних ділянок, але й від продажу прав оренди на них.
VoxConnector, спеціально для видання speckor.net